Bez strat energii. Energooszczędnie z Hörmannem

Budując nowy dom czy remontując stary, ogromną wagę przywiązujemy dziś do kosztów energii, jakie ponosić będziemy podczas jego użytkowania. Coraz ważniejsze są także ekologiczne aspekty efektywnego gospodarowania energią. Inwestorzy z dużą uwagą przyglądają się więc wszelkim rozwiązaniom podnoszącym izolacyjność cieplną budynku.

Odpowiadając na to zapotrzebowanie, firma Hörmann ciągle udoskonala swoje drzwi wejściowe i bramy garażowe. Nawet te, które do tej pory mogły pochwalić się i tak dobrą termoizolacyjnością.

Ciepło w garażu i w domu

Jeśli garaż znajduje się w bryle budynku, to ciepło z graniczących z nim ogrzewanych pomieszczeń przenika na zewnątrz. Eksperci podkreślają, że taki dom powinien mieć garaż wyposażony w bramę segmentową zbudowaną ze stalowych segmentów o grubości nie mniejszej niż 42 mm. Brama taka musi być dokładnie wypełniona pianką poliuretanową o bardzo wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Ważne przy tym jest, aby pianka szczelnie wypełniała wszystkie zakamarki blatu. Istotne są też łączenia między segmentami bramy oraz między segmentami a ościeżnicą. Uwagę zwrócić należy na trwale elastyczne i odporne na działanie warunków pogodowych uszczelki, umieszczone na wszystkich krawędziach bramy oraz na jak najszersze krawędzie styku między segmentami. Współczynnik przenikania ciepła U dla zamontowanej bramy o powierzchni 10 m? nie powinien przekraczać 1,3 W/m?K.

Te wszystkie warunki spełniają bramy segmentowe LPU 40 firmy Hörmann .

TermoFrame - jeszcze cieplej

Energooszczędność bramy garażowej zależy jednak także od sposobu montażu. Najnowszym, skonstruowanym przez firmę Hörmann, systemem dodatkowo ograniczającym straty energii cieplnej jest montaż ościeżnicy ThermoFrame z zastosowaniem przegrody termicznej między ościeżnicą a ścianą budynku. Ten system dodatkowo pozwala ograniczyć straty energii cieplnej i polepsza właściwości termoizolacyjne bram garażowych LPU 40.

Ościeżnica ThermoFrame oddzielona jest od ściany budynku specjalną przegrodą termiczną, która sprawia, że elementy konstrukcyjne bramy nie stykają się bezpośrednio ze ścianą. W ten sposób minimalizuje się powstawanie mostków cieplnych, będących przyczyną zwiększonych strat ciepła. Ościeżnica ThermoFrame wyposażona jest w wytrzymałą ramę z tworzywa sztucznego oraz dodatkowe "wargi" uszczelniające, stykające się z płytą bramy na trzech krawędziach - po bokach i w jej górnej części. Brama LPU 40, której współczynnik przenikania ciepła jest i tak niski (dla płyty bramy wynosi 0,9 W/m?K), z taką ościeżnicą znacząco zwiększa swoje właściwości termoizolacyjne - nawet o 15 procent.

ThermoPro - cieplej i bezpieczniej

Izolacyjność cieplną fasady domu podnieść też mogą oferowane przez firmę Hörmann drzwi zewnętrzne ThermoPro. To propozycja dla tych, którzy stawiając na energooszczędność, nie chcą rezygnować ani z ochrony przeciwwłamaniowej, ani z atrakcyjności estetycznej drzwi, które traktują jak wizytówkę domu.

Stalowe skrzydła drzwi ThermoPro wyposażono w przegrodę termiczną. Dodatkowo, płyty drzwiowe o grubości 46 mm na całej powierzchni wypełnione zostały pianką poliuretanową. Straty ciepła eliminują: czterostronna przylga drzwiowa, podwójne uszczelki na wszystkich krawędziach płyty i dodatkowe uszczelnienie narożników w obszarze progowym. Termoizolacyjność podnoszą też wyposażone w przegrodę termiczną aluminiowe ościeżnice.

Współczynnik izolacyjności cieplnej wynosi nawet 1,2 W/m?K (w drzwiach bez przeszkleń). Znakomitą izolację cieplną w drzwiach z przeszkleniami zapewnia potrójne lub podwójne szkło izolacyjne.

Standardowe dwunastopunktowe zabezpieczenie gwarantuje doskonałą ochronę przeciwwłamaniową. Istnieje też możliwość zamówienia drzwi ThermoPro w wersji przeciwwłamaniowej, w klasie 2 wg PN - ENV 1627. Dodatkowo można zamówić naświetla boczne i górne o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej.

Drzwi ThermoPro oferowane są w bogatym wyborze wzorów, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych, oraz w 11 kolarach z palety RAL, a niektóre wzory w okleinie drewnopodobnej Decograin w kolorze Golden Oak i Dark Oak oraz w kolorze antracytowym Titan Metalic.

Więcej o: