Piwnica - za i przeciw

Prawie 40% inwestorów ma lub chciałoby mieć dom z piwnicą. Wydaje się że ma ona tyla samo wrogów, co zwolenników. Czy słusznie? Kto ma rację?

Kiedy warto pomyśleć o piwnicy

- Gdy mała powierzchnia zabudowy zmusza inwestorów i projektantów do szukania dodatkowego miejsca np. na terenach zurbanizowanych, gdzie ceny ziemi są bardzo wysokie

- Gdy budujemy na terenie, gdzie występuje różnica poziomów. Zamiast ją niwelować, warto wykorzystać.

- Gdy potrzebujemy bardzo dużo miejsca na pomieszczenia gospodarcze, w których domownicy przebywają stosunkowo krótko, i gdzie nie potrzebują naturalnego światła czy specjalnych widoków.

- Gdy potrzebujemy pomieszczeń odizolowanych akustycznie od reszty domu - takich jak pokój do głośnego słuchania muzyki, czy gry na instrumentach muzycznych oraz na przykład - warsztatu majsterkowicza, lub miejsca na siłownię z łazienką i sauną, kino domowe i inne.

- Gdy mamy pewność, że grunt jest suchy i stabilny.

- Gdy na działce jest deficyt powierzchni biologicznie czynnej i tam, zależy nam na zachowaniu "zielonego" charakteru działki.

Kiedy unikać piwnicy

- Gdy na działce jest wysoki poziom wód gruntowych, a także niejednorodne lub niestabilne podłoże.

- Gdy dom ma rozległy rzut, a działka jest bardzo duża.

- Gdy czas budowy ma być jak najkrótszy, bo wznoszenie piwnic wydłuża czas budowy.

- Gdy inwestorom zależy na obniżeniu kosztów budowy. Piwnica wymaga bowiem dodatkowych prac ziemnych i budowlanych przy wznoszeniu.

- Gdy jest możliwość lokalizacji pomieszczeń technicznych i gospodarczych na parterze bądź wyżej.

- Gdy na działce jest miejsce na dodatkowy budynek gospodarczy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: