Stropy monolityczne

Stropy te, popularnie nazywane wylewanymi, to płyty żelbetowe o grubości 6-20 cm, wykonywane bezpośrednio na placu budowy. Ich grubość i zbrojenie zawsze dobiera projektant.

Płaskie stropy wylewane polecane są zwłaszcza do przykrywania pomieszczeń o niewielkich wymiarach, gdzie odległość między ścianami nośnymi wynosi od 2 do 5 m. Można też robić stropy wylewane o większej rozpiętości, jednak wtedy należy je wzmocnić żebrami (stropy takie nazywamy płytowo-żebrowymi). Strop monolityczny jest dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy pomieszczenia mają nieregularne kształty.

Sposób wykonania

Stropy monolityczne wylewa się w pełnym deskowaniu - tradycyjnym (układanym z desek ułożonych na belkach i podpartych stemplami z drewna) lub systemowym, wielokrotnego użytku (zrobionym z gotowych elementów z blachy lub sklejki wodoodpornej oraz belek i podpór stalowych). To drugie rozwiązanie jest obecnie chętniej stosowane, gdyż jest mniej pracochłonne, wygodniejsze i tańsze. Deskowania wielokrotnego użytku można znaleźć w wypożyczalniach sprzętu budowlanego; zwykle też mają je większe firmy budowlane.

Świeżo wylany beton należy zagęścić, a później pielęgnować, czyli chronić go przed słońcem i wiatrem; w tym celu przykrywa się go folią albo zrasza wodą. Dalsze prace na stropie można prowadzić już po trzech-czterech dniach od wylania betonu. Deskowanie można usunąć najwcześniej po trzech tygodniach od wylania betonu.

Zbrojenie

Zbrojenie takiego stropu projektowane jest zależnie od jego rozpiętości oraz rodzaju i wielkości obciążenia. Pręty zbrojeniowe można ciąć i wyginać na budowie albo zamówić gotowe w zakładzie zbrojarskim (wtedy ich układanie pójdzie szybciej i łatwiej). Układa się je na deskowaniu, na specjalnych podkładkach (aby zapewnić im otulinę z betonu).

Plusy i minusy

Strop monolityczny to konstrukcja bardzo dobrze wykorzystująca możliwości żelbetu. Jest masywny, więc dobrze izoluje akustycznie. Jego dużym atutem jest też stosunkowo niewielka cena oraz możliwość łatwego dopasowania do potrzeb. Minus to duża pracochłonność. Strop monolityczny wymaga też od ekipy wprawy. Po pierwsze - w układaniu deskowania (deski nie mogą być ani za luźne, ani za ścisłe; nie mogą też odciągać wody z betonu). Po drugie - we właściwym układaniu zbrojenia (dokładnie tak, jak jest w projekcie). Ważna jest też jakość betonu, ale nie musi on być zbyt wysokiej klasy - w zupełności wystarczy B20 (C16/20) - trzeba go za to dokładnie ułożyć, zagęścić i pielęgnować.

W domach ze stropem monolitycznym nie pojawią się zarysowania sufitu spowodowane klawiszowaniem (gdyż nie ma w nim belek). Stropy te mają na tyle gładki spód (zwłaszcza te robione w deskowaniu systemowym), że da się go wykończyć cienką warstwą tynku, bez żadnych dodatkowych zabiegów.

Za zrobienie 1 m2 stropu zapłacimy 180-250 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.