Stropy prefabrykowane

Układa się je z prefabrykowanych płyt zbrojonych (zastępujących jednocześnie deskowanie), które zamawia się w wyspecjalizowanych zakładach betoniarskich według indywidualnego projektu.

Stropy prefabrykowane mogą mieć różne kształty i wymiary (rozpiętość takich stropów może dochodzić do 12 m), a także gotowe wycięcia, na przykład dla pionów instalacyjnych albo na schody.

Stropy prefabrykowane są mniej sztywne (mogą klawiszować) niż monolityczne, ale za to robi się je szybciej i taniej. Poza tym, jakość elementów prefabrykowanych zwykle jest lepsza niż tych wykonywanych bezpośrednio na budowie. Ich dużą zaletą jest krótki czas montażu; na budowę przyjeżdżają gotowe płyty, których ułożenie nie wymaga nawet stemplowania. Zbrojenie i grubość są optymalnie dobrane do konkretnego obciążenia (nie ma więc ryzyka, że wykonawca źle ułoży zbrojenie). Łatwe są też prace wykończeniowe, gdyż płyty są równe i gładkie. Minus - to konieczność wynajęcia dźwigu (kosztuje to około 100-150 zł/h).

Stropy systemowe z betonu komórkowego

Są to gotowe lekkie płyty stropowe ze zbrojonego betonu komórkowego, projektowane indywidualnie dla konkretnego domu. Płyty stropowe można wysuwać poza obrys budynku, uzyskując w ten sposób balkon; maksymalne wysunięcie płyty wspornikowej wynosi 1,5 m. Stropy te przeznaczone są do budynków wznoszonych systemowo z betonu komórkowego.

Sposób wykonania. Na powierzchni muru, w miejscu gdzie będą oparte płyty, należy ułożyć warstwę zaprawy. Powierzchnia muru w miejscu oparcia płyt powinna być równa i gładka. Po ułożeniu każdej płyty trzeba ją dosunąć do tych ułożonych wcześniej i z nimi wyrównać. Po zamontowaniu płyt stropowych konieczne jest ułożenie w szczelinach między nimi zbrojenia z prętów średnicy 8 mm oraz wypełnienie ich mieszanką betonową.

Plusy i minusy. Podczas wykonywania stropu podpory montażowe nie są potrzebne. Nie ma też żadnych przerw technologicznych. Strop można obciążać bezpośrednio po montażu - na przykład ustawiać na nim palety z bloczkami i murować ściany kolejnej kondygnacji. Powierzchnia stropu od góry i od dołu jest równa, co ułatwia i przyspiesza prace wykończeniowe. Dzięki ukształtowaniu krawędzi w specjalne zamki wypełniane na budowie zaprawą, na stykach płyt nie pojawiają się rysy.

Cena. 1 m2 takiego stropu kosztuje 170-330 zł.

Prefabrykowane płyty kanałowe

Zwane też są żerańskimi. Mają długość 2,4-6 m, szerokość 0,6-1,5 m i grubość 24 cm. Obecnie rzadko stosowane, popularne w czasach wielkiej płyty. Przeznaczone są do domów o rzucie prostokątnym, ponieważ nie można im nadać nieregularnego kształtu.

Sposób wykonania. Zanim rozpocznie się montaż płyt, należy na ścianach ułożyć warstwę zaprawy cementowej. Szczeliny wzdłuż dłuższych boków płyt wypełnia się betonem. Strop można obciążać natychmiast po ułożeniu płyt.

Plusy i minusy. Zaletą tego rozwiązania jest krótki czas montażu (2-3 godziny). Minus to znaczny ciężar płyt oraz często pojawiające się wzdłuż styków płyt rysy.

Cena. 1 m2 takiego stropu kosztuje 120-150 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA