Ile można zaoszczędzić, wymieniając tradycyjne żarówki?

Wymiana tradycyjnych żarówek na nowoczesne energooszczędne oświetlenie w bezpośredni sposób przyczynia się do zmniejszenia wydatków na energię elektryczną.

Jeśli w domu jest 20 żarówek o mocy 75 W i każda z nich świeci średnio 4 godziny dziennie, to rocznie zużywają one energii za około 972 zł. Zastępując wszystkie źródła światła energooszczędnymi świetlówkami o mocy 16 W (świecącymi tak jasno jak tradycyjne żarówki 75-watowe), za prąd zapłacimy tylko ok. 208 zł.

Mimo, że zakup energooszczędnych świetlówek początkowo stanowi bardzo duży wydatek (ok. 400 zł za 20 sztuk) w porównaniu z zakupem takiej samej liczby tradycyjnych żarówek, to zwraca się on już po kilku miesiącach. Pamiętajmy, że świetlówka w zależności od rodzaju świeci od 3 do 12 tys. godzin, czyli od 2 do 12 lat - przy założeniu, że średnio działa 3 godziny dziennie. Tymczasem zwykła żarówka przepala się średnio po roku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: