Zabawa w chowanego, czyli AGD do zabudowy

Jeszcze nie tak dawno sprzęt do zabudowy był trudno dostępny a kuchnia wyposażona w tego typu urządzenia kojarzyła się z luksusem. Dziś jest to standard, bez którego trudno wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię. Nic tak bowiem nie dopełnia całości i nie podkreśla formy kuchennej zabudowy jak idealnie wkomponowane AGD.

Wszystko można schować

Zabudować można prawie każdy sprzęt kuchenny od piekarnika i płyty grzewczej (co dziś już nikogo nie dziwi), przez kuchenki mikrofalowe, zmywarki, na drobnym AGD kończąc. Producenci prześcigają się w kreowaniu coraz to nowszych, ciekawszych i intrygujących wzorów i form swych sprzętów by wpisać się w gusta nawet najbardziej wymagających klientów. AGD do zabudowy ma przecież idealnie współgrać z meblami i nie narzucać się, przeciwnie ma być tylko przysłowiową kropką nad "i".

Duet (nie)doskonały

Płyta grzewcza i piekarnik w tradycyjnym wydaniu składały się na jedno urządzenie - kuchenkę. Dziś urządzając kuchnię chyba nikt nie bierze już pod uwagę tego typu sprzętu. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup płyty i piekarnika. Pozwoli to na dowolne zestawianie tych dwóch urządzeń w zależności od potrzeb, planu kuchennej zabudowy, instalacji elektrycznej i wentylacyjnej itp.

Coraz rzadziej montuje się piekarniki bezpośrednio pod płytą. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest umiejscowienie piekarnika na wysokości wzroku, dzięki czemu nie będziemy musieli się schylać by kontrolować postępy pieczenia. Jest to też bezpieczne rozwiązanie, kiedy domownikami są malutkie dzieci. Wysoka lokalizacja piekarnika uchroni je przed poparzeniem.

Płyta grzewcza, bez względu na to czy będzie elektryczna, gazowa czy indukcyjna, idealnie wkomponowana w blat roboczy będzie nie tylko ozdobą, ale i sprawdzi się ze względów funkcjonalnych. Urządzenie takie bowiem bardzo łatwo się czyści - nie ma tu mowy o szparach czy lukach między sprzętem a meblami (jak miało to miejsce w przypadku wolnostojących kuchenek). Eliminuje to podstawowy problem, jaki mają posiadacze niezabudowanego AGD - nic nie wpadnie nam między szafkę a sprzęt i nie będziemy musieli się gimnastykować, by posprzątać takie trudnodostępne zakamarki.

Ukryty a jednak wciąga

Skoro mowa o płycie grzewczej nie sposób pominąć okapu. W bogatym asortymencie tego typu urządzeń również możemy znaleźć produkty do zabudowy np. okapy podszafkowe. Z reguły umieszcza się je w dnie szafki wiszącej bezpośrednio nad płytą. Można je tak idealnie wkomponować, że będą prawie niezauważalne. Nowością i ciekawym rozwiązaniem są okapy, które umieszcza się w blacie kuchennym tuż obok płyty. Zasada ich działania jest taka sama jak tradycyjnych okapów - mają wciągać opary i parę wodną. Różnica polega jedynie na tym, że "zasysają" te opary w bok a nie w górę.

Ją lepiej schować!

Zmywarka wykonuje za nas "brudną" robotę, której z reguły nikt z domowników nie chce się podjąć. Jest to urządzenie, bez którego większość z nas nie potrafi się obejść, jednak nie trzeba jej eksponować. Oczywiście są dostępne też modele wolnostojące, ale te do zabudowy prezentują się znacznie lepiej. Zmywarkę można zabudować całkowicie (z zewnątrz nie jesteśmy w stanie odróżnić jej od zwykłej szafki) lub częściowo - w takim przypadku widoczny pozostaje jedynie panel sterowania.

Trudna decyzja

Lodówka to urządzenie, które do dziś zabudowuje się stosunkowo rzadko. Wolnostojące modele są na tyle atrakcyjne (np. dostępne w rożnych kolorach, kształtach, stylach), że niejednokrotnie same stanowią dekorację i główny punkt kuchni. Chłodziarka pracuje właściwie przez całą dobę. Dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej wentylacji i obiegu powietrza, dlatego nie zaleca się obudowywania szafkami kuchennymi modeli wolnostojących. Z kolei modele do zabudowy mają mniejszą pojemność niż ich wolnostojące kuzynki, muszą też być wyposażone w specjalne systemy chłodzące, które znacząco wpływają na cenę urządzenia. Niemniej jednak zabudowana lodówka, staje się zupełnie niewidoczna w ciągu mebli kuchennych, co dla niektórych jest jej ogromnym atutem.

Zabudowa mniej typowa

Kuchenka mikrofalowa podobne jak lodówka jest jednym z nielicznych urządzeń, które z powodzeniem odnajdują się w kuchni w formie wolnostojącej, pod warunkiem, że mamy dla niej przeznaczone miejsce, w którym nie koliduje z resztą zabudowy. Jednak współczesne trendy i względy funkcjonale nakazują zabudowę mikrofalówki. Jeśli zostanie odpowiednio dopasowana pod względem stylu i wielkości do sprzętów, w sąsiedztwie których będzie się znajdować, stworzy harmonijną, idealną całość. Nie będzie przy tym zajmować cennego miejsca na blacie roboczym. Zazwyczaj mikrofalówkę umiejscawia się w tzw. słupku, bezpośrednio na piekarnikiem. Jednak równie ciekawym, a może nawet bardziej efektownym rozwiązaniem jest ulokowanie mikrofalówki obok piekarnika (o ile mamy na tyle miejsca w kuchni, a piekarnik i mikrofalówka mają te same wymiary zewnętrzne - w przeciwnym wypadku nie będą dobrze się prezentować). Idealnym dopełnieniem tego duetu będzie ekspres do kawy - również w formie zabudowanej. Takie trio z pewnością zagra pierwsze skrzypce w naszej kuchni.