Męska rzecz - urządzamy kuchnię faceta

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że to kobiety mają decydujące zdanie co do aranżacji salonu, sypialni, łazienki. Nie inaczej jest w przypadku kuchni. Stereotypowo postrzega się to pomieszczenie jako królestwo Pani domu. Zwykle kuchnie są więc urządzone w stonowanych, ciepłych, pastelowych kolorach, z pięknymi dodatkami i dekoracjami. Jak jednak wyglądałaby typowo ?męska" kuchnia?

Kuchenna płeć

W większości domów i mieszkań dominują kuchnie "kobiece". Urządzone ze smakiem, przytulne, pełne dekoracyjnych gadżetów. Nie znaczy to jednak, że "męska" kuchnia musi być nijaka i pozbawiona smaku. Przeciwnie, mężczyźni coraz częściej udowadniają, że mają nie tylko wyczucie stylu ale i kulinarne zdolności, które z powodzeniem wykorzystują w swych kuchniach. Zazwyczaj kuchnia zaplanowana przez i dla mężczyzny jest niezwykle funkcjonalna, doskonale wyposażona i spójna.

Mała, ale otwarta

Najczęściej "męskie" kuchnie spotkać można w mieszkaniach, rzadziej w dużych, rodzinnych domach. Ma to swoje logiczne uzasadnienie - zwykle właścicielem takiej kuchni jest mężczyzna - singiel, któremu w zupełności wystarcza przestrzeń niewielkiego mieszkania. Podobnie jest z kuchnią - nie musi być duża, ważne by była praktyczna, designerska i modna. Najlepiej jeśli będzie otwarta na resztę mieszkania. Takie rozwiązanie jest nie tylko modne ale i niezwykle funkcjonalne. Wszystko jest pod ręką, przygotowując posiłek, czy parząc ulubioną kawę Pan domu może jednocześnie oglądać TV lub rozmawiać z przybyłymi gośćmi. Poza tym w małym mieszkaniu kuchnia otwarta na salon optycznie powiększa przestrzeń, jeśli do tego jest stylowo urządzona staje się prawdziwą ozdobą.

Męski minimalizm

Najczęściej w "męskich" kuchniach królują ciemne, mocne kolory. I to zarówno na meblach, jak i ścianach, podłogach, niezbędnych dodatkach. Najlepiej jeśli fronty szafek są szklane lub lakierowane na wysoki połysk, w ten sposób powiększają przestrzeń, ale i podkreślają mocny charakter wnętrza. Zabudowa meblowa musi być koniecznie prosta, zwarta, geometryczna. Mężczyźni najczęściej gustują w kuchniach minimalistycznych, oszczędnych w swym wyrazie. Nie ma tu miejsca na zbędne, dekoracyjne półki czy szafeczki. Zazwyczaj w tego typu kuchni królują takie materiały jak szkło, metal czy kamień. Mogą występować w postaci blatu, posadzki, wykończenia ściany, mebla. Każdy element zabudowy jest elegancki i nieprzypadkowy. Ma swe logiczne i funkcjonalne uzasadnienie.

Ledy królują!

W kuchni, w której do minimum ogranicza się dodatki, jedynymi elementami dekoracyjnymi są źródła światła. W zestawieniu z ciemną, elegancką zabudową meblową najlepiej prezentują się listwy ledowe. Efektownie wyglądają one na tle połyskujących frontów, subtelnie doświetlają przestrzeń roboczą. Mogą występować w rożnych barwach, dlatego idealnie skomponują się właściwie z każdą kuchnią. Są przy tym energooszczędne, dlatego bez obaw mogą świecić bez przerwy przez długi czas, tworząc przyjemną atmosferę zarówno w kuchni, jak i w salonie, z którym zwykle połączone jest to pomieszczenie. Lampa sufitowa, o ile nie zastąpiono jej podwieszanym sufitem z wmontowanym oświetleniem, powinna być prosta, surowa, barwą dostosowana do wnętrza.

Funkcjonalnie i prosto

W kuchni, w której gotuje mężczyzna każdy element i kuchenny przyrząd ma swoje ustalone miejsce, najlepiej jeśli wszystko schowane jest w szafkach i szufladach. Dzięki nowoczesnym i funkcjonalnym podziałkom i uchwytom panuje w nich ład i porządek. Podobnie sprzęty AGD - muszą być proste w swej formie, koniecznie zabudowane, niektóre nawet dyskretnie schowane. Elegancka, duża lodówka, prosta, niewielka płyta grzewcza, czy profesjonalny ekspres do kawy to nieodzowne elementy "męskiej" kuchni. Wszystkie urządzenia muszą być niezawodne, designerskie, reprezentacyjne. Dobrze jeśli znajdzie się miejsce dla winiarki lub małego barku. W kuchni urządzonej dla mężczyzny nie może zabraknąć też miejsca, najczęściej blatu lub półwyspu, przy którym będzie on mógł w spokoju popracować na laptopie czy przeczytać poranną prasę. Towarzyszy mu z reguły gustowne krzesło kuchenne lub wysoki hoker.