Błędy w urządzaniu kuchni
Elementy szczególnej troski
Podstawą zabudowy kuchennej są szafki. Dokładnie zastanówmy się więc, jakiego typu mebli potrzebujemy, ile miejsca musimy na nie przeznaczyć i jak mają docelowo wyglądać. Otwarte szafki i półki może i są dekoracyjne, jednak musimy przygotować się na regularne i częste sprzątanie ich. Jeśli jednak zależy nam na eksponowaniu zastawy i dodatków zdecydujmy się na półki z przeszkleniami. Planując zabudowę szczególną uwagę zwracajmy na rogi. To dość problematyczne miejsca, szczególnie jeśli planujemy zlokalizować w nich piekarnik, zmywarkę lub szuflady. Ich otworzenie bowiem spowoduje zablokowanie dostępu do szafek znajdujących się obok.
Wysokość ma znaczenie
Warto też zwrócić uwagę na wysokość szafek. Dostosujmy je do naszego wzrostu, nie do obowiązujących standardów. Każdy bowiem jest inny, a wysokość umiejscowienia blatu kuchennego w znacznym stopniu wpływa na komfort przygotowywania posiłków: zbyt wysoki będzie zmuszał nas do nienaturalnego unoszenia rąk, zbyt niski z kolei sprawi, że będziemy się garbić. Równie ważna jest wysokość montażu górnych szafek. Za wysoko zamontowane będą trudno dostępne dla niższych osób, a o szafki i okap zamontowane za nisko zawadzać będą domownicy wyższego wzrostu.
Nic do ukrycia!
Zabudowa kuchenna powinna też uwzględniać położenie okien i grzejników - w żadnym wypadku nie może ich zasłaniać. Szczególnie obudowanie grzejnika może być dużą pokusą, jednak pamiętajmy, że jego zadaniem jest ogrzewanie kuchni, obudowa skutecznie mu to uniemożliwi. W niedostatecznie grzanym pomieszczeniu, w którym z oczywistych względów panuje duża wilgotność, może to skutkować pojawieniem się pleśni i grzybów. Rozwiązaniem tego problemu może być ogrzewanie podłogowe lub montaż dekoracyjnego grzejnika, którego na pewno nie będziemy chcieli zasłaniać.
Równie ważny
Zwykle bagatelizuje się rolę zlewozmywaka w kuchni umieszczając go w najdalszym zakątku. Warto jednak pamiętać, że to element, z którego korzysta się najczęściej, dlatego powinien być do niego swobodny dostęp. Ponadto duża odległość od przyłączy kanalizacyjnych może spowodować niedrożność rur ze względu na zbyt mały spadek odpływu. Jeśli natomiast planujemy umiejscowić zlewozmywak pod oknem, zainwestujmy w baterię z wyciąganą lub składaną wylewką. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie swobodnie otworzyć okna.
Co z AGD?
Ważną kwestą w kuchni jest też umiejscowienie sprzętów AGD. Najwygodniej jest stosować się do zasady tzw. trójkąta roboczego, którego wierzchołkami są: lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Mało kto jednak wie, że duże znaczenie dla komfortowego korzystania z kuchni ma podporządkowanie układu prawo lub leworęczności gospodarza. Dla osób praworęcznych najwygodniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie zlewozmywaka po lewej stronie a kuchenki po prawej. Dla osób leworęcznych najpraktyczniejsze będzie ustawienie odwrotne. Wybierając sprzęty warto zwrócić też uwagę czy mają taką samą głębokość co szafki kuchenne. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy np. lodówka wystaje poza ciąg kuchennej zabudowy.
Sąsiad niemile widziany
Duże znaczenie ma też unikanie bezpośredniego sąsiedztwa zlewozmywaka i kuchenki. Brak blatu roboczego pomiędzy grozi nie tylko przypadkowym zalaniem płyty grzewczej, jest to ponadto bardzo niepraktyczne. Płyty grzewczej nie umieszcza się też pod oknem - w takim wypadku nie ma możliwości zamontowania okapu nad kuchenką, co będzie skutkować zaparowanymi szybami okiennymi i oparami unoszącymi się w kuchni. Chłodziarki z kolei nie umieszczajmy obok piekarnika lub grzejnika. Narazimy się w ten sposób na zwiększone zużycie energii potrzebnej do chłodzenia lodówki.
Ważny prąd
Planując zabudowę kuchenną weźmy pod uwagę instalację elektryczną i rozmieszczenie gniazdek. Nie tylko zapewni nam to bezawaryjne korzystanie z kilu sprzętów w jednym czasie, ale również uchroni przed podłączaniem urządzeń do daleko oddalonych gniazdek za pomocą nieestetycznych przedłużaczy. Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy do każdego sprzętu (lodówka, piekarnik, okap itd.) mamy przeznaczone oddzielne gniazdko, które będzie można zasłonić sprzętem lub szafką, a jednocześnie będzie do niego swobodny dostęp (np. podczas awarii). Zaplanujmy też 2-3 gniazdka na wypadek konieczności podłączenia blendera czy czajnika elektrycznego. Ważną kwestią jest też to, by nie montować wszystkich urządzeń na jednym obwodzie.
- Jak wybrać odpowiednią wkrętarkę? Ten produkt znacznie ułatwi składanie mebli!
- Ozdób swoje mieszkanie tymi dodatkami. Naturalne i ładne
- Nowe życie dla starych mebli! Sieć Agata i Fabryki Mebli "FORTE" S.A. łączą siły w proekologicznym projekcie
- Sezon grillowy w pełni! Najlepsze modele z popularnego sklepu
- Z nimi sprzątanie jest o wiele łatwiejsze. Top 18 mopów parowych