Czy klimatyzacja tylko chłodzi?

Ochronią przed smogiem, zwalczą bakterie i roztocza. Dodatkowo ogrzeją pomieszczenie i sprawią, że będzie nam się dobrze spało. Sprawdzamy, co potrafią nowoczesne klimatyzatory

Klimatyzacja w biurze lub w samochodzie to już standard. Upalne lata sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na zakup klimatyzatora także do domu. Oczywiście, jego podstawową funkcją jest utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale warto wiedzieć, że dobra klimatyzacja nie tylko chłodzi. Przyda nam się o każdej porze roku. 

Ochroni przed smogiem

O szkodliwym wpływie smogu słyszał już każdy. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. W powietrzu unoszą się drobne pyły (zawierające m.in. szkodliwe związki siarki i azotu, amoniak oraz metale ciężkie), o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra, czyli tysięczna część milimetra. Na smog szczególnie powinny uważać dzieci, alergicy i osoby starsze, jednak przed szkodliwymi pyłami powinien się bronić każdy z nas.

Warto wiedzieć, że nawet zamknięte okna nie sprawią, że będziemy całkowicie bezpieczni. Maleńkie pyły PM 2,5 wciąż mogą przedostawać się do wnętrz - wystarczą chociażby szczeliny. Nowoczesne klimatyzatory (np, Samsung Wind-Free Ultra) mają zamontowany specjalny filtr o wysokiej gęstości, który "wyłapuje" krążące w powietrzu szkodliwe pyły PM 2,5. Na filtrze osadzają się również roztocza, wirusy, bakterie i alergeny.

Klimatyzator marki SamsungKlimatyzator marki Samsung fot. producent

Sprzęt przyjazny alergikom

Nowoczesny klimatyzator będzie niezastąpiony w domu, w którym mieszkają alergicy i astmatycy. Samsung Wind-Free Ultra wyposażony został w technologię do zadań specjalnych - jonizator plazmowy Virus Doctor. Dzięki niej mamy pewność, że toksyny których nie wychwycą filtry, zostaną zneutralizowane. Jonizator Virus Doctor emituje aktywne cząsteczki wodoru i tlenu, neutralizując wirusy, zarazki i alergeny. Odbywa się to na drodze elektrostatycznej - do pomieszczenia uwalniane są ujemne jony. Powietrze staje się czyste i rześkie - takie jak po burzy, gdzie następuje naturalny proces jonizacji. Co ważne, Virus Doctor pochłonie także nieprzyjemne zapachy. 

Klimatyzacja, która... grzeje?

Podstawowym zadaniem klimatyzatora jest zapewnienie odpowiedniej temperatury. Kto powiedział, że musi być to chłód? Klimatyzatory mogą pracować w trybie całorocznym - latem schładzać pomieszczenia, a zimą je ogrzewać. Używanie klimatyzatora jako grzejnika elektrycznego z nadmuchem powietrza jest też tańsze od tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Wysoka wydajność nowoczesnych urządzeń pozwala na oszczędność energii.

Klimatyzator marki SamsungKlimatyzator marki Samsung fot. producent

Na dobry sen, czyli funkcja Good'sleep

Nie musimy nikogo przekonywać o tym, jak ważny jest dobry, zdrowy sen. Klimatyzator Samsung Wind-Free wyposażony jest w funkcję Good'sleep, która współpracuje z fazami naszego snu. Gdy zasypiamy, klimatyzacja automatycznie obniża temperaturę. W trakcie snu delikatnie ją podwyższa, aby rano znów ją obniżyć. Sprytne, prawda?

Bez nieprzyjemnych podmuchów

Nowoczesne klimatyzatory Samsung Wind-Free nie "dmuchają" w domowników lodowatym lub gorącym powietrzem. Wyposażone są w specjalny dyfuzor, który ma aż 21 tysięcy otworów. Powietrze rozpraszane jest równomiernie i delikatnie.

Warto zainwestować w dobry, nowoczesny klimatyzator. To urządzenie, które będzie nam służyć cały rok, dbając jednocześnie o nasze zdrowie

Więcej o: