Jak urządzić łazienkę dla dużej rodziny?

Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Jeśli korzysta z niej kilka osób, należy dobrze ją zaplanować. Na co zwrócić uwagę? Jak ją urządzić, aby wszystkim domownikom było po prostu wygodnie?

W łazience spędzamy przeciętnie 1-2 godziny dziennie. Gdy w domu jest kilka osób, a łazienka tylko jedna, łatwo o konflikty, bo rodzina zazwyczaj udaje się do tego pomieszczenia o tej samej porze. Jeśli jednak odpowiednio zaaranżujemy wnętrze, scysji będzie mniej. 

Odwieczny dylemat - wanna czy prysznic?

Dzieci uwielbiają kąpiele, dorośli wolą prysznic. Ale i oni czasami marzą o relaksie w wannie. Co zatem robić? Jak pogodzić obie strony? Idealnym rozwiązaniem, które zadowoli wszystkich domowników, będzie montaż zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowej. Tyle, że do takiej opcji potrzebujemy sporego pomieszczenia. Jeśli nasza łazienka nie jest duża, trzeba podjąć decyzję.

Gdy wygrywa wanna

Można wybierać modele o różnym kształcie, stylistyce, wykonane z różnych materiałów. Najczęściej kupowane są wanny prostokątne. Mają tak wyprofilowane wnętrze, aby wygodnie było w nich siedzieć lub nawet leżeć podczas kąpieli. Najmniejsze wanny prostokątne mają już od 100 cm długości i 70 cm szerokości, największe – 195 cm i 120 cm. Wanny narożne mogą mieć boki tej samej długości lub jeden krótszy. Do łask wracają wanny wolnostojące. Zwykle mają kształt koła lub elipsy. Wymagają jednak sporej łazienki.

Ferro: bateria umywalkowa stojąca Stillo; bateria wannowa Stillo, akcesoria AudreyFerro: bateria umywalkowa stojąca Stillo; bateria wannowa Stillo, akcesoria Audrey Fot. Ferro

Do wanny trzeba dobrać odpowiednią baterię. Najczęściej wybierana jest bateria ścienna. W aranżacjach nowoczesnych często montuje się baterię podtynkową.Naszym faworytem jest bateria podtynkowa Fiesta - wygląda niezwykle elegancko.

Baterie natynkowe mogą mieć jeden lub dwa uchwyty. Zwróćmy uwagę na długość wylewki - powinna być  takiej długości, byśmy mogli z niej w sposób komfortowy korzystać, bez chlapania. Coraz większą popularnością cieszą się baterie sztorcowe, montowane w otworach na brzegu wanny.

Dobrej jakości bateria powinna być wyposażona w ceramiczne elementy. To dzięki nim baterie np. Stillo firmy Ferro są trwałe  i bezawaryjne. Gdy w domu są małe dzieci, warto kupić baterię z teromostatem. Trinity firmy Ferro ma Safe Touch System, dzięki któremu korpus nie nagrzewa się, i Safe Stop 38°C, czyli blokadę gorącej wody. Dzięki termostatowi z wlewki niemal od razu leci woda o pożądanej temperaturze. Kąpiel jest bezpieczna, bo nie istnieje ryzyko oparzenia.

Gdy prowadzi prysznic

W niedużych łazienkach lepiej sprawdzą się kabiny przezroczyste, niż z oszronionymi szybami – optycznie powiększą pomieszczenie. Coraz częściej rezygnuje się z brodzika na rzecz prysznica z odpływem w podłodze. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej baterii. Również może być naścienna lub podtynkowa, z wylewką, natryskiem i deszczownicą. Przy dużej liczbie użytkowników ważne jest, aby rączka natrysku była przesuwana. W zestawie prysznicowym Ferro Quadro drążek na którym montuje się rączkę ma 80 cm, a wąż natryskowy 150 cm. To pozwoli na komfortowe korzystanie z prysznica przez osoby o różnym wzroście. System łatwego usuwania kamienia Ferro Easy Clean sprawi, że zestaw posłuży na lata. W zestawie Trevi natomiast zastosowano bezpieczną baterię termostatyczną.

Natrysk przesuwny Quadro; bateria natryskowa Kvadro; okrągły wieszak na ręcznik Novatorre MetaliaNatrysk przesuwny Quadro; bateria natryskowa Kvadro; okrągły wieszak na ręcznik Novatorre Metalia Fot. Ferro

Duża rodzina zużywa sporo wody. Aby ograniczyć rachunki, warto zamontować  baterie bezdotykowe, czyli uruchamiane za pomocą dotyku lub fotokomórki. Po upływie określonego czasu lub cofnięciu dłoni dopływ wody jest odcinany. Tego typu urządzenia mają określoną temperaturę wody, a więc nie wymagają regulacji. W baterii Bora Sensor Ferro woda płynie najwyżej 90 sekund, czujnik reaguje w zakresie 40 - 170 mm, a dopuszczalna temperatura wody wynosi 70°C.

A może dwa w jednym?

Jeżeli mamy małą łazienkę, możemy zdecydować się na rozwiązanie dwa w jednym - na wannie zamontować parawan. Eleganckie parawany są wykonane z polistyrenu albo szkła – przezroczystego lub matowego. Można je zainstalować na całej długości wanny lub tylko na jej fragmencie. W pierwszym przypadku parawany mogą mieć przesuwne drzwi lub składane harmonijkowo panele, w drugim – nieruchomy lub składany panel. Nowoczesne parawany zastąpiły niehigieniczne zasłonki.

Innym sposobem połączenia wanny z prysznicem jest montaż głębokiego brodzika, który dzieci będą używać jak wannę. O ile standardowe brodziki do kabin prysznicowych mają głębokość od 5 do około 15 cm, to znaleźć można również modele, których głębokość może dochodzić do 30 cm.

Umywalka dla dwojga

Jeśli w łazience jest miejsce, warto pokusić się o zainstalowanie dodatkowej umywalki. Takie rozwiązanie bardzo podnosi komfort i usprawnia codzienne funkcjonowanie wieloosobowej rodziny. Umywalki można montować zarówno na jednym długim blacie, jak i na dwóch krótszych, np. na przeciwległych ścianach. W dużych łazienkach umieszcza się je na wyspie, na środku pomieszczenia, tyłem do siebie. Prostokątna umywalka powinna mieć wymiary przynajmniej 50 x 40 cm, a okrągła średnicę minimum 30 cm. Bez względu na to jaką wybierzemy, na każdą z umywalek i tak potrzebne jest ok. 70 cm szerokości.

Znakomitym rozwiązaniem do mniejszych łazienek jest zamontowanie jednej umywalki, ale o długości np. 120 cm, i zainstalowanie dwóch baterii. Takie umywalki dostępne są także z dwiema osobnymi misami. Gdy jednak wybieramy opcję: jedna komora, jedna bateria - dla komfortu użytkowania zdecydujmy się na baterię z obrotową wylewką, np. Ferro One.

Meble tylko niezbędne

Przy urządzaniu łazienki pamiętajmy o wygodzie. Przed umywalką należy zostawić minimum 70 cm przestrzeni, tak samo przed wanną. Przed toaletą wystarczy 60 cm, ale już przed prysznicem powinno to być około 80 cm. Dlatego mebli nie może być dużo, najwyżej kilka szafek: podumywalkowa lub wisząca.

Ferro: bateria natryskowa ścienna Algeo Squate; bateria umywalkowa Algeo Square; Squerto zestaw natryskowy z deszczownicą; odpływ ścienny WallFerro: bateria natryskowa ścienna Algeo Squate; bateria umywalkowa Algeo Square; Squerto zestaw natryskowy z deszczownicą; odpływ ścienny Wall Fot. Ferro

Wybierając meble do łazienki, zwróćmy uwagę, aby były wykonane z materiałów odpornych na wilgoć. Tylna ścianka powinna być nieco cofnięta, by nie dotykać ściany łazienkowej. Okucia i uchwyty muszą być zabezpieczone przed rdzewieniem. W małej łazience lepsze będą meble wiszące., np. szafka z lustrzanym frontem.

Podwójne akcesoria

Nieodzownym elementem każdej łazienki są mydelniczki, dozowniki, kubki, szczotki, wieszaki i kosze. Nie powinno ich jednak być zbyt wiele, bo nadmiar stworzy atmosferę chaosu i bałaganu. Ponieważ akcesoria mają kontakt z wodą, powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów. Proste i surowe formy o metalicznych barwach świetnie sprawdzą się łazienkach nowoczesnych. Z estetyką w parze powinna iść funkcjonalność. Warto wybrać wszystkie akcesoria w podobnym designie, najpewniej kupować od razu zestawy.

Ferro: bateria umywalkowa stojąca Veneto VerdeLine, lusterko kosmetyczne na ramieniuFerro: bateria umywalkowa stojąca Veneto VerdeLine, lusterko kosmetyczne na ramieniu Fot. Ferro

W łazienkach, z których korzysta sporo osób, idealne będę akcesoria podwójne, czyli np. szklanka podwójna Novatorre Metalia Ferro czy z tej samej serii wieszak na dwa ręczniki. Bardzo przydatne jest lusterko kosmetyczne. Mocuje się je na ścianie w pobliżu umywalki i lustra głównego. Lusterko kosmetyczne Ferro, dzięki ruchomym ramionom można odsunąć do 32 cm, co ułatwia wykonanie np. dobieranego warkocza, a średnica 150 mm i trzykrotne powiększenie sprawi, że makijaż będzie perfekcyjny.

Łazienka jest pierwszym pomieszczeniem, do którego zaglądamy rano i ostatnim, które odwiedzamy przed pójściem spać. Nawet jeśli wszyscy domownicy wstają i kładą się spać o tej samej porze, łazienkę można tak zaaranżować, aby przed jej drzwiami nie stały kolejki.

Więcej o: