Mity na temat materacy - OBALAMY!

W łóżku spędzamy blisko jedną trzecią życia. Wysypianie się to podstawa zdrowego życia. Warto jednak pamiętać, że nawet długi sen, lecz na niewygodnym materacu, nie gwarantuje odpoczynku. Oto sześć najpopularniejszych mitów dotyczących materacy. Obalamy je wszystkie!

Mit 1:  Istnieje jeden dobry materac dla każdego

To nie jest prawda! Każdy z nas się różni i nie istnieje jeden rodzaj materaca, na którym wyśpią się wszyscy. Takie generalizowanie może mieć fatalny wpływ ma nasze zdrowie. Materac należy dobierać indywidualnie, uwzględniając przede wszystkim stan zdrowia, ewentualne wady postawy, skłonności do alergii, a także wzrost i wagę. Idealny materac powinien być wygodny i dopasowany do potrzeb. Dobry materac to taki, który dostosuje się do Ciebie, a nie Ty do niego. Chcąc przekonać się, czy wybrany jest w sam raz, trzeba się na nim położyć i sprawdzić, czy jest wygodnie. Bardzo funkcjonalne są materace Hilding - każdy z pewnością znajdzie idealny dla siebie.

Hilding: materac MakarenaHilding: materac Makarena Fot. Hilding

Mit 2:  Najzdrowszy dla kręgosłupa jest twardy materac

To bardzo szkodliwy mit. Materac nie może być twardy, tylko wygodny. Powinien współpracować z naszym ciałem i idealnie dostosowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Na zbyt twardym materacu będziemy się po prostu męczyć. Nie zapewni on wystarczającego podparcia kręgosłupa. Mięśnie będą cały czas pracować, aby utrzymać właściwą postawę ciała. Taki materac może też uciskać naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni. Z kolei materac zbyt miękki prowadzi do bólu pleców, problemów z oddychaniem, bo kręgosłup nadmiernie się na nim wygina. Jak sprawdzić, czy wybrany materac jest odpowiedni?  Leżąc na plecach spróbuj włożyć płaską dłoń w przestrzeń pomiędzy lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, a materacem. Jeżeli ręka ma zbyt dużo miejsca oznacza to, że materac jest zbyt twardy, jeżeli natomiast nie możesz włożyć jej tam wcale, znaczy, że leżysz na zbyt miękkim modelu. 

W ofercie firmy Hilding znajdują się materace każdego typu: miękkie i twarde, piankowe i sprężynowe. Producent zresztą słynie z dbałości o detale oraz z doskonałej jakości produktów. Każdy model zapewnia najwyższy komfort i bezpieczeństwo snu oraz funkcjonalność i doskonałe użytkowanie. Ponadto wszystkie materace firmy Hilding mają system stref twardości, składający się z 7 poprzecznych części, różniących się twardością. W ten sposób powstało idealne podparcie zarówno dla ciężkich nóg i bioder, jak i delikatnej głowy i szyi. Z pewnością każdy dobierze materac Hilding odpowiedni dla siebie.

Mit 3: Materac należy wymieniać co 5-7 lat

Nie ma takiej reguły. Na pewno materac trzeba wymienić, gdy budzisz się „połamany”, z bólem pleców lub karku. Dobre firmy dają wieloletnią gwarancję na trwałość. Na przykład większość materaców Hilding ma 15-letnią gwarancję, co oznacza, że przez ten czas materac będzie zapewniać odpowiednie wsparcie.

Hilding: materac LatinoHilding: materac Latino Fot. Hilding

Mit 4: Materace piankowe są nietrwałe

Ten mit powstał wówczas, gdy stosowano piankę w postaci gąbki pociętej na plastry. Faktycznie, takie wypełnienie było nietrwałe. Ale dzisiejsze pianki to materiały wysokiej klasy. Tworzone są z wykorzystaniem technologii zapobiegającej zamykaniu porów i jej utlenianiu. To zaś powoduje, że pianka nie kruszy i  nie rozwarstwia. Przy właściwym użytkowaniu pianka jest bardzo trwała i może służyć przez lata.

Ogromną zaletą materaców piankowych jest elastyczność i dostosowywanie się do indywidualnego kształtu ciała użytkownika. Innowacyjna pianka termoelastyczna VISCO reaguje na ciepło ludzkiego ciała i za jego pośrednictwem przybiera kształt idealnie dopasowany do sylwetki - każda partia ciała otrzymuje doskonałe podparcie, a mięśnie są rozluźnione. Wkład piankowy termoelastyczny znajduje się w materacu Rumba oraz Salsa.

Wysoce plastyczna pianka Flexifoam tworzy bazę materacu Salsa. Odpowiednio profilowana, osiągająca optymalną sztywność pianka, pozwoliła na stworzenie w materacu 7 zróżnicowanych stref twardości. Specjalne nacięcia pianki tworzą kanały wentylacyjne, którymi z materaca wyprowadzana jest wilgoć.

Z kolei pianka Velvet Touch odpowiada za optymalną sprężystość podłoża. Dzięki niej mięśnie kręgosłupa są  rozluźnione i nie ma mowy o porannym bólu pleców. Piankę o wysokiej elastyczności znajdziesz np. w modelu Mambo. 

Hilding: materac JazzHilding: materac Jazz Fot. Hilding

Mit 5: Materace piankowe nie nadają się dla alergika

To także pozostałość z dawnych czasów. Dzisiejsze pianki są mało przyjazne dla roztoczy, pleśni i grzybów. W nowoczesnych piankach Hilding Velvet Touch komórki są tak ułożone, aby powietrze mogło swobodnie przepływać. Dzięki temu w materacu nie gromadzi się ciepło, a wilgoć błyskawicznie odparowuje. Dobry jest również materac lateksowy - nie zbiera kurzu i nie gromadzi naskórka ani potu.

Mit 6: W sypialni pary wystarczy jeden materac

Niekoniecznie. Spójrzcie na punkt 1 - nie ma idealnego materaca dla wszystkich. Dwa materace powinny mieć osoby różniące się stanem zdrowia,  gdy jedno np.  ma kłopoty z kręgosłupem, a także ci, którzy mają po prostu inne oczekiwania - jedni wolą twardsze podłoże snu, inni poszukują miękkości. Materac ma być przecież wygodny, co tylko taki zapewnia odpoczynek. Pamiętamy, aby oba materace miały taką samą wysokość. Jeśli decydujemy się na jeden materac dla dwojga, idealny będzie ten wypełniony pianką lub lateksem. Te materiały lepiej tłumią drgania podczas zmiany pozycji.

Wygodny i komfortowy sen zapewniają dwojgu również materace sprężynowe. Najpopularniejsze są materace na sprężynie kieszeniowej. W tym systemie każda sprężyna umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszonce, która indywidualnie reaguje na masę ciała i dostosowuje się do jego kształtu. Śpiąc więc razem z partnerem na tego typu materacu, nie odczuwamy jego ruchów. Jeszcze bardziej elastyczność materaca zwiększa zastosowanie w nich systemu Multipocket. Polega on na tym, że sprężyny są mniejsze, ale jest ich znacznie więcej. Mają więc więcej niezależnych punktów podparcia i zapewniają lepszą elastyczność punktową. Dokładniej dopasowują się do kształtu, dając każdemu wysoki komfort wypoczynku. Najbardziej zaawansowany jest innowacyjny system InterActive Hilding - pomiędzy standardowe sprężyny wstawione są niższe sprężynki o mniejszej średnicy. Dzięki temu materac jest miękki, ale jednocześnie dokładnie wspiera ciało.

Hilding: materac CzardaszHilding: materac Czardasz Fot. Hilding

Wybór odpowiedniego materaca to decyzja na lata. Warto ją dobrze przemyśleć i wybrać model, najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Materac to jedna z tych rzeczy, na której absolutnie nie wolno oszczędzać - lepiej wybrać droższy materac od sprawdzonego producenta. To inwestycja, która się opłaca. 

Więcej o: