Blisko natury - kuchnia w stylu eko

Starasz się żyć ekologicznie - segregujesz śmieci, wyłączasz niepotrzebnie zapalone światło, na zakupy idziesz z materiałową torbą i zastanawiasz się, czy to wystarczy? A może stworzysz jeszcze kuchnię w zgodzie z naturą? To nie jest trudne - podpowiadamy, jak to zrobić.

Kuchnia w stylu eko to dobór odpowiednich materiałów, dodatków i sprzętów. To także poszanowanie natury, dbałość o przyszłość naszej planety. Współczesne technologie dają wiele możliwości, więc do dzieła!

W kolorach ziemi

W kuchni w stylu eko dominują barwy natury, zwłaszcza kolory ziemi: odcienie beżu, szarości i brązu a także delikatna zieleń. Te odcienie doskonale sprawdzą się na ścianach, tworząc tło dla każdego rodzaju aranżacji.

Pomieszczenie powinno emanować spokojem, dlatego zrezygnuj z kontrastów - one wprowadzają chaos. Wyraziste kolory zbyt mocno przykuwają uwagę, a przecież we wnętrzu w stylu eko masz odnaleźć spokój i ukojenie.

Naturalne materiały

Meble w kuchni eko powinny być lekkie i delikatne, z gładkimi frontami. Unikaj ciężkich, masywnych szafek czy stołów oraz zdobień. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich (czyli naturalnych) materiałów: przede wszystkim drewna, kamienia i szkła.

Najlepiej sprawdza się drewno jasne, o widocznej strukturze, jak sosna, olcha czy buk. Kamień może być matowy lub błyszczący. Wyłożone są nim podłogi, ściany, albo blaty. Sprawdza się też w nowoczesnych zlewozmywakach. Znakomity jest np. biały granitowy zlewozmywak Kizz marki Ferro. Kwadratowy, jednokomorowy zlew jest odporny na wysoką temperaturę, ścieranie i zabrudzenia. Ma także przelew, gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania.

Szkło, przezroczyste lub matowe, to nie tylko klosze lamp – można nim wyłożyć fragmenty ścian lub fronty mebli. Naturalne materiały można dowolnie zestawiać. Dekoracyjną strukturę tworzy np. kamienny łupek połączony z drewnem.

Uzupełnieniem ekologicznej aranżacji będą naturalne tkaniny: len i bawełna. Zawieś je w oknie i połóż na stole. Dodatkowo podkreślisz stylizację eko, gdy lniane albo bawełniane zasłonki lub serwety będą miały desenie o motywach florystycznych lub nawiązujących do roślinności. Charakter kuchni w stylu eko podkreślą wiklinowe i ceramiczne dodatki. Sprawdzą się także drobiazgi wykonane z trawy morskiej lub bambusa.

Bateria zmywakowa Genova Verde, zlewozmywak granitowy biały KIZZBateria zmywakowa Genova Verde, zlewozmywak granitowy biały KIZZ Fot. FERRO

Przyjazny sprzęt

W kuchni w stylu eko nie może zabraknąć sprzętu przyjaznego naturze. Urządzenia AGD powinny być energooszczędne, a krany mieć perlator, który zmniejsza przepływ wody, przy jednoczesnym zachowaniu ciśnienia. Świetna pod tym względem jest bateria zlewozmywakowa Ferro Genova VerdeLine. Ma wysuwaną, obrotową wylewkę o dwóch funkcjach strumienia. Posiada także regulator ceramiczny z ogranicznikiem przepływu i systemem kontroli ciepłej wody, co pozwala na znaczne ograniczenie jej zużycia. Poza tym piękna linia baterii i wykończenie chromowaną powłoką sprawiają, że jest ona także ozdobą kuchni.

Natura w naturze

Do kuchni w stylu eko powinno docierać jak najwięcej naturalnego światła. Jego uzupełnieniem jest oświetlenie ledowe, pobierające znacznie mniej energii, przy zachowaniu takiego samego poziomu światła, co zwykłe żarówki. Nie może też zabraknąć żywej zieleni, chociażby w postaci mini ogródka ziołowego. Zapach ziół już od wejścia powita domowników i gości, informując, że w tej kuchni powstają  pyszne i zdrowe posiłki.

Kuchnia jest sercem domu. W urządzonej w zgodzie z naturą, każdy będzie chciał przebywać.

Więcej o: