Dekoracje okien - co jest teraz modne?

Minęły już czasy, gdy okna zdobiły suto marszczone firany i zasłony. Ale też puste, niczym nieprzysłonięte przeszklenia również wyszły z mody. Jak zatem nowocześnie zaaranżować okna?

Żaluzje wciąż na topie

Niezmiennie dużą popularnością cieszą się żaluzje. Przy ich pomocy można bardzo precyzyjnie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Aluminiowe żaluzje poziome pasują do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz. Drewniane idealnie skomponują się z pomieszczeniami klasycznymi, o ciepłej kolorystyce.

Modnym sposobem na kształtowanie wystroju wnętrza z dużymi powierzchniami szklanych służą verticale, czyli żaluzje pionowe. Ciekawym rozwiązaniem są  tzw. panel tracki, czyli żaluzje panelowe, inaczej nazywane storami japońskimi - mogą służyć nie tylko do zaciemniania okien, ale być także nowoczesną dekoracją pomieszczeń.

Żaluzje drewniane AnwisŻaluzje drewniane Anwis Fot. Anwis

Najmodniejsze plisy

Harmonijkowy układ materiału wkomponowanego w okienną wpasuje się do każdego salonu, kuchni, sypialni czy łazienki. Plisy mogą być montowane na wszystkich rodzajach okien, także dachowych.

W kolekcji plis Evie firmy Anwis jest aż 288 tkanin w modnych kolorach, niepowtarzalnych wzorach i fakturze. Plisy z nich wykonane mogą być transparentne, półprzezroczyste lub zaciemniające. Nowatorskim rozwiązaniem plis jest możliwość przysłaniania tylko części okna, np. tworząc w dolnej części zazdrostkę. Jest to możliwe dzięki ich specjalnej konstrukcji - materiał złożony w harmonijkę o szerokości około 2 cm montowany jest do dwóch rynien: górnej i dolnej.  Tylko od nas zależy, jak część i z której rynny będzie wysunięta.

Żaluzja plisowana EvieŻaluzja plisowana Evie Fot. Anwis

Rolety do zadań specjalnych

Ich podstawową rolą jest regulowanie dopływu światła. Jeśli mieszkamy na parterze lub nie lubimy porannego słońca, które rano nas budzi, warto wybierać roletę całkowicie zaciemniającą. Dzięki niej nawet w środku dnia w pomieszczeniu może panować półmrok. Rolety zaciemniające bywają wyposażane w aluminiowe powłoki odbijające światło, redukują więc nagrzewanie się pomieszczeń w gorące dni.

Ciekawym rozwiązaniem jest roleta wiedeńska, która przy podciąganiu marszczy się, tworząc dekoracyjny lambrekin. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się zwijane rolety rzymskie. Podniesione układają się w poziome równoległe fałdy.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Roleta materiałowa AnwisRoleta materiałowa Anwis Fot. Anwis

Więcej o: