Salon kąpielowy - SPA we własnym domu

Wiele osób marzy o salonie kąpielowym we własnym domu - starannie zaaranżowanym i gustownie urządzonym. Nie ma tu miejsca na przypadek i chaos. Jak stworzyć taki pokój? Wystarczy znać kilka zasad.

Według chińskich filozofów najważniejszym pomieszczeniem w domu jest łazienka. To właśnie w niej możemy osiągnąć harmonię duszy i ciała oraz odzyskać spokój.

W każdej przestrzeni

Aby urządzić nowoczesny salon kąpielowy, wystarczy pomieszczenie około 12-15 m kw. W większym trudno będzie o intymną atmosferę. Powinny się tam znaleźć oprócz wanny, prysznica, sedesu, bidetu i dwóch umywalek, także toaletka i krzesło albo fotel. Masz mniejszą łazienkę? Nie szkodzi, także możesz w niej stworzyć pokój kąpielowy, nieco ograniczając sprzęty. Np. zamiast dwóch umywalek, zamontujesz jedną, ale z dużym blatem, a zamiast wanny i prysznica – samą wannę z wydzieloną kabiną. Można też zamontować elegancką kabinę prysznicową typu walk-in, która zamiast brodzika ma odpływ w podłodze. Luksusowe warianty wyposażone są w bicze wodne i hydromasaż.

Naturalnie

Do pokoju kąpielowego pasuje neutralna kolorystyka: beże, brązy, stonowana zieleń. Często wykorzystuje się też biel i zgaszone żółcie. Poczucie kontaktu z naturą dają drewno oraz kamień. Najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, ale także rodzime: dąb, wiąz, jawor, modrzew. Drewno trzeba jednak dobrze zabezpieczyć lakierem lub olejem. W domowym spa dużą popularnością cieszy się trawertyn – porowata skała osadowa. Aby służył latami, trzeba pokryć go żywicą i wypolerować.

Łazienka z baterią umywalkową nablatową Fiesta i akcesoriami GraceŁazienka z baterią umywalkową nablatową Fiesta i akcesoriami Grace Fot. mat. Ferro

Nie zapomnij o miękkich tkaninach, dywaniku. Do tego duże lustra, by zwielokrotnić efekt domowego spa i dyskretne oświetlenie. Klimatyczne światło uzyskasz za pomocą kinkietów lub taśm LED montowanych we wnękach, między fugami, za lustrem. Niezbędne są też świece, najlepiej zapachowe. Mogą stać na półkach, ale też na niewysokim stoliku.

Wanna na wyspie

W dużych wnętrzach, o powierzchni około 15 m kw., znakomitym rozwiązaniem jest stworzenie wyspy, czyli ustawienie urządzeń sanitarnych w centralnej części łazienki. Zazwyczaj jest ona rozdzielona ścianką, która po jednej stronie ma wannę, a po drugiej umywalki. 

Jeśli lubisz styl retro, wybierz model o kształcie przypominającym starodawne wanny na lwich nóżkach. Takie wanny są wykonane z żeliwa, ręcznie kutej miedzi, akrylu lub kompozytów (najdłużej ciepło utrzymuje żeliwo). Gdy preferujesz styl nowoczesny, zdecyduj się na minimalistyczne elipsy. Mogą być w obudowie, ale najbardziej efektowne są bez niej.  

Łazienka z baterią wannową wolnostojącą Fiesta i baterią umywalkową nablatową FiestaŁazienka z baterią wannową wolnostojącą Fiesta i baterią umywalkową nablatową Fiesta Fot. mat. Ferro

W jednym stylu

Do wolnostojącej wanny idealne będą baterie montowane w podłodze. Ich wysokość dopasowuje się do wysokości wanny tak, aby wylewka znajdowała się idealnie nad nią. W nowoczesnych aranżacjach świetnie prezentuje się wolnostojąca bateria Fiesta firmy Ferro. Wygodę użytkowania zapewnia automatyczny przełącznik wanna/natrysk, regulator strumienia, a także wąż natryskowy o długości 150 cm.

Sposobem na odzyskanie wewnętrznego spokoju jest przebywanie w miejscu uporządkowanym i spójnym. Aby więc nie wprowadzać chaosu do salonu kąpielowego, wybieraj armaturę i ceramikę tego samego producenta. Tak więc do baterii wolnostojącej Fiesta Ferro, dobierz np. baterie nablatowe również Fiesta Ferro. Na pewno będą ze sobą współgrać. Jedność stylistyczną zapewnią także akcesoria Ferro. Idealna do baterii Fiesta będzie seria Grace: chromowane wieszaki, mydelniczki, dozowniki do mydła czy uchwyty na papier toaletowy.

Akcesoria łazienkowe GraceAkcesoria łazienkowe Grace Fot. mat. Ferro

Odpoczynek w zieleni

W salonie kąpielowym nie może zabraknąć kwiatów. Do wnętrz z dostępem do światła dziennego wstaw bromelie, kroton, bluszcz, papirus, dracenę czy storczyki. W łazienkach bez okna poradzą sobie sansewieria, skrzydłokwiat, zamiokulkas oraz zielistka. Możesz wybrać również rośliny bezkwiatowe, które świetnie skomponują się z nowoczesnymi elementami łazienki.

Aby łazienka stała się pokojem kąpielowym, trzeba „wyprowadzić” z niej pranie, suszenie, toaletę dla kota... Wnętrze nie może stać się pomieszczeniem gospodarczym – dla wszelkiego rodzaju środków czystości, szczotek, mopów i wiader trzeba znaleźć inne miejsce. Tylko w uporządkowanym miejscu, nawiązującym do natury, odnajdziemy prawdziwy relaks.

Łazienka z baterią wannową wolnostojącą Fiesta, baterią umywalkową nablatową Fiesta i akcesoriami GraceŁazienka z baterią wannową wolnostojącą Fiesta, baterią umywalkową nablatową Fiesta i akcesoriami Grace Fot. mat. Ferro

Więcej o: