Jak pielęgnować podłogi? Diabeł tkwi w szczegółach

Podłoga jest niezwykle ważnym elementem aranżacji wnętrza. Dobrze dobrana może powiększyć mieszkanie, ocieplić je, podzielić pokój na strefy, dodać charakteru pomieszczeniu bez wyrazu. Podpowiemy, jak pielęgnować różne rodzaje podłóg, aby służyły na lata.

Wchodząc do pomieszczenia, właśnie na podłogę najpierw pada pierwsze spojrzenie. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze była ona w idealnym stanie. Sposób jej czyszczenia zależy od materiału, z jakiego jest wykonana.

Podłogi drewniane

Są naturalne i piękne. Odpowiednio zabezpieczone i właściwie konserwowane mogą służyć latami. Drewniane podłogi najczęściej pokrywa się lakierem, który tworzy mocną i twardą osłonę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie lubicie lśniących podłóg? Lakier może być też matowy lub półmatowy. Drugim sposobem zabezpieczenia podłóg drewnianych jest ich olejowanie. Możemy wybrać oleje naturalne lub olejo-woski, które nadają aksamitny połysk. Drewnianą podłogę można też pokryć woskiem.

Największym wrogiem podłóg drewnianych (i to zarówno lakierowanych, jak i olejowanych) jest piasek. Działa jak papier ścierny, niszcząc wierzchnią warstwę. Najprostszym sposobem walki z piaskiem jest częste odkurzanie. Warto wybrać odkurzacz ze specjalnie zaprojektowaną szczotką, która nie zarysuje podłogi (np. Athlet marki Bosch). Przed wejściem do mieszkania, warto położyć dużą wycieraczkę, a już w mieszkaniu, w miejscu, w którym stawiamy buty, ułożyć matę lub chodnik.

Drewniane podłogi nie lubią wilgoci. Rozlany płyn trzeba natychmiast usunąć. Zabezpieczoną lakierem lub olejem podłogę można w ostateczności przetrzeć wilgotnym (nie ociekającym wodą) mopem, ale w przypadku większych i trudniejszych do usunięcia zabrudzeń, lepiej użyć specjalnych produktów do pielęgnacji drewna, najlepiej na bazie żywic akrylowych. Uniwersalne środki są zbyt agresywne. Zabrudzenia można usunąć domowymi sposobami, np. ślady po czekoladzie, tłuszczach i olejach, paście do butów, a także smugi z obcasa i smołę usuniemy masłem, a po ołówku i atramencie - spirytusem.

Podłogi lakierowane warto raz w miesiącu pastować, a na olejowane co pół roku nanosić nową warstwę specjalnego środka zabezpieczającego.

Odkurzacz Athlet BoschOdkurzacz Athlet Bosch Fot. Bosch

Panele laminowane

Powstały jako materiał alternatywny dla drewna, wytwarzane są z materiałów drewnopochodnych. Mogą imitować każdy rodzaj podłóg - od tradycyjnego drewna (dąb, sosna, grab) po egzotyczne, a nawet terakotę i kamień. Mają jednak wadę - sztuczne dodatki sprawiają, że podłoga z nich wykonana elektryzuje się. To zaś znaczy, że przyciągają każdą najmniejszą cząsteczkę kurzu, a sierść zwierzaka będzie przylegać do całej powierzchni. Dlatego panele laminowane należy często myć i pokrywać środkami antystatycznymi. Do pielęgnacji najlepiej sprawdza się miękki mop zwilżony w wodzie ze środkiem czyszczącym. Sama szczotka może uszkodzić laminat.

Posadzki kamienne

Marmurowa, granitowa czy trawertynowa posadzka jest niezwykle elegancka, ale przed użytkowaniem trzeba ją zaimpregnować. Kamień bowiem ma otwarte pory i mikroszczeliny, w które wnika brud. Z czasem mogą powstać plamy, które będzie bardzo trudno usunąć. Wszystkie rodzaje posadzek kamiennych warto pokryć lakierem wodnym. Na wapienie lub marmur można nałożyć preparat reagujący powierzchniowo z kamieniem i utwardzający go, dzięki czemu posadzka będzie bardzo twarda i odporna na ścieranie. Raz na miesiąc posadzkę kamienną można nawoskować woskiem do kamienia.

Podłogi kamienne zmywa się wodą z detergentem. Ewentualne plamy usuwa się specjalnymi preparatami. Nie wolno używać do mycia chemii zawierającej kwasy, np. cytrynowy, bo spowoduje to zmatowienie połysku.

Podłogi z płytek ceramicznych

Są łatwe w pielęgnacji. Codzienna pielęgnacja polega na przetarciu płytek szmatką lub mopem zwilżonym wodą z detergentem. Zabrudzenia usuwa się specjalnymi środkami do wywabiania plam. Wchodzą one w reakcję chemiczną z zabrudzeniem. Plama sama znika lub łatwo ją później usunąć wodą. Fugi można oczyścić domowym sposobem – amoniakiem lub nakładając na nie zwilżony proszek do pieczenia.

Wykładziny dywanowe

Podstawą pielęgnacji takiej podłogi jest regularne jej odkurzanie. Dokładne czyszczenie zapewniają szczotki pracujące z prędkością ok. 5 tys. obrotów na minutę, jak np. szczotka AllFloor HighPower w odkurzaczach Athlet marki Bosch. Aby powietrze w odkurzanym mieszkaniu pozostało czyste, trzeba pamiętać o wymianie filtra. Wielkim ułatwieniem są urządzenia, w których filtr wystarczy tylko wyjąć, umyć i ponownie włożyć. Tak jest np. odkurzaczach Athlet marki Bosch, które dodatkowo są wyposażone w system SensorControl , informujący o potrzebie umycia filtra.

Wszelkie plamy z wina, soku, czekolady na wykładzinie dywanowej najlepiej usuwać natychmiast po ich powstaniu, bo gdy wnikną w strukturę włosia, trudno będzie się ich pozbyć. Na rynku dostępne są też odkurzacze piorące, które umożliwiają wyczyszczenie dużej, mocno zabrudzonej powierzchni wykładzin.

Pokonaj wroga!

Odkurzacz Athlet BoschOdkurzacz Athlet Bosch Fot. mat. Bosch

Aby każda podłoga długo zachowała piękny wygląd, należy na bieżąco, najlepiej codziennie, usuwać z niej zanieczyszczenia. Świetnie sprawdzają się do tego bezprzewodowe odkurzacze, bo nie trzeba ich za każdym razem składać i rozkładać. Co więcej, nowoczesny sprzęt, jak np. odkurzacz Athlet marki Bosch, dzięki eleganckiej linii może być z powodzeniem eksponowany w każdym miejscu domu, jako designerski element wyposażenia. Jego elektroszczotka doskonale zbiera wszelki kurz i brud, bez problemu radzi sobie z sierścią długowłosego psa. Skrętna głowica pozwala dotrzeć do każdego zakamarka. Odkurzacz pracuje przy tym bardzo cicho, można więc odkurzać nawet wtedy, gdy domownicy śpią. Co ważne, bardzo "ostrożnie" obchodzi się z różnymi rodzajami podłóg - nie porysuje i zniszczy delikatnych powierzchni.

Więcej o: