Przepis na dom idealny

Marzy Ci się dom, w którym domownicy nie przeciskają się w wąskich korytarzach, w zimie jest w nim ciepło, a latem chłodno i jego budowa i późniejsza eksploatacja nie pochłonie fortuny? To jest możliwe! Przy odpowiednim planie i wyborze właściwych materiałów dom Twoich marzeń może powstać nawet szybko.

Aby dom był wygodny, powinien uwzględniać potrzeby każdego członka rodziny. Zawczasu warto też pomyśleć o jego ewentualnej rozbudowie. Dobrze mieszka się też w domu przyjaznym – ciepłym i stabilnym.

Wygodne wnętrze

W idealnym domu każdy ma swój pokój i jest także duża przestrzeń wspólna – salon, kuchnia, hol. Gdy któryś z domowników wykonuje wolny zawód, potrzebna jest dodatkowa powierzchnia na pracownię. Zawsze dobrze jest mieć pokój gościnny. Wszystkie pomieszczenia powinny być ustawne, czyli muszą mieć odpowiednie proporcje. Za wygodne uznaje się pokoje o kształcie zbliżonym do kwadratu. Dobre są też pomieszczenia, w których stosunek szerokości do długości wynosi około 2:3. W sypialni dwuosobowej węższa ściana nie może mieć jednak mniej niż 3 m.

W domach parterowych strefy prywatne i wspólne oddziela hol lub korytarz, w wyższych indywidualne pokoje lokuje się na piętrze, a ogólnodostępną część dzienną - na parterze. Powierzchnia wszystkich korytarzy, holu i wiatrołapu w domu jednorodzinnym powinna wynosić około 15% powierzchni. Jeśli jednak hol i korytarz mieszczą np. ciąg szaf, mogą zajmować większą powierzchnię.

Dobrym pomysłem jest takie usytuowanie kuchni, aby można do niej wejść zarówno z holu, jak i z pokoju dziennego.

Zastanów się nad liczbą łazienek - czteroosobowa rodzina potrzebuje dwóch. Jeżeli decydujesz się na dom piętrowy, łazienka powinna znaleźć się na każdej kondygnacji. Konieczna jest też łazienka lub przynajmniej toaleta przy części dziennej, jak najbliżej holu oraz kuchni. Korzystać z niej będą zarówno domownicy, jak i goście.

Dom buduje się na lata. Aby był udaną inwestycją, powinien być podatny na zmiany. Planując go już teraz, weź pod uwagę możliwość późniejszego wspólnego zamieszkania np. z dziadkami lub z nowo założoną rodziną dzieci. Dlatego dobry projekt powinien uwzględniać rozbudowę domu lub podział na dwa odrębne mieszkania.

Konieczny ogród

Jeśli już wiesz, jak powinno wyglądać wnętrze Twojego idealnego domu, przyjrzyj się działce - minimalna jej powierzchnia pod zabudowę wolno stojącą to 450 m2 . Sam dom jednak nie powinien zająć na niej zbyt wiele miejsca. Przyjmuje się, że jeśli powierzchnia zabudowy jest równa lub przekracza 40% powierzchni działki, będzie na niej ciasno. W takiej sytuacji należy pomyśleć o domu np. piętrowym lub zbliżeniu budynku do granicy działki np. garażem albo budowę bliźniaka.

Idealny dom powinien być tak ustawiony, aby pokoje dzienne i sypialnie znalazły się od strony ogrodu, a wejście, hol, kuchnia, pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze - od ulicy. Wygodny dom ma nawet niewielki ogród, osłonięty od ulicy i… sąsiada.

Dom z dobrym klimatem

Ściany domu mogą być jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Muszą być mocne i sztywne, w zimie dobrze izolować wnętrza przed chłodem, a latem przed upałami, utrzymywać właściwą temperaturę w pomieszczeniach oraz odpowiedni poziom wilgotności. Coraz większą popularnością cieszą się ściany jednowarstwowe. Powstają z bloczków z betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych. Idealnie spełniają wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, stawia się je co najmniej dwa razy szybciej niż ściany dwuwarstwowe i są odporne na uszkodzenia.

Decydując się na budowę domu ze ścianami jednowarstwowymi, warto postawić na markę Ytong firmy Xella. Już mur z bloczków Ytong Energo o grubości 40 cm spełnia wymagania w zakresie izolacyjności termicznej budynków, a jeszcze lepsze parametry mają bloczki Ytong Energo+ : ciepło świetnie zatrzymują już te o grubości zaledwie 36,5 cm. Jeśli natomiast zdecydujesz się użyć Ytong Energo+ o grubości 48 cm, uzyskasz rewelacyjnie niski współczynnik przenikania ciepła: U = 0,17 W/(m²K). Przypomnijmy, że współczynnik przenikania ciepła określa straty ciepła, im jest on niższy, tym lepiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, maksymalna wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych wynosi obecnie 0,23 W/(m2.K).

 

Wielką zaletą ścian jednowarstwowych jest to, że w domu z nich zbudowanym panuje lepszy mikroklimat, w miarę stała temperatura i wilgotność powietrza.

Szybkość przepływu pary wodnej przez dany materiał określa jego współczynnik oporu dyfuzyjnego. Dla betonu komórkowego Ytong wynosi on μ=5/10 (materiały o bardzo dobrej paroprzepuszczalności mają współczynnik µ właśnie od 5 do 10). Bloczki Ytong umożliwiają zatem budowę w pełni oddychającej ściany.

Niech mury szybko się pną

Budowa domu w technologii tradycyjnej wynosi od roku do dwóch lat. Nawet dwa razy szybciej dom powstanie, gdy mury będą jednowarstwowe - odpadają późniejsze prace dociepleniowe. Wyjątkowe pod tym względem są bloczki z betonu komórkowego Ytong Energo i Ytong Energo+ od firmy Xella. Mają małą masę i wykonane są z bardzo dużą dokładnością wymiarową, dlatego ściany z nich stawia się błyskawicznie. Bardzo łatwo można je przycinać, a kolejne warstwy układa się, nie czekając na pełne związanie klejowej zaprawy murarskiej.

Szybka budowa nie wpływa wcale na jakość. Co więcej, elewacje ścian jednowarstwowych są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, niż ścian dwuwarstwowych, nie są bowiem pokryte delikatną warstwą termoizolacji, lecz tynkiem, nie uszkodzą je więc ptaki, gryzonie ani uderzenia mechaniczne, np. piłki.

Ściany jednowarstwowe mają zazwyczaj grubość większą niż 36 cm. W murach z ociepleniem warstwa konstrukcyjna ma najczęściej szerokość 18 lub 24 cm. Ściany jednowarstwowe mają więc większą nośność i sztywność, niż dwuwarstwowe, co pozytywnie wpływa na konstrukcję budynku.

Przepis na dom idealny jest prosty. Jeśli wdrożysz go w życie, powstanie prawdziwe siedlisko – miejsce wygodne, zdrowe, niedrogie i każdemu przyjazne.

Więcej o: