Jak łączyć kolory i wzory we wnętrzach, aby nie popełnić błędu?

Kolory mają olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie, dlatego nie jest obojętne, jakimi barwami się otaczamy. Ale aby uzyskać spokój, wcale nie trzeba przebywać w pomieszczeniu jednobarwnym. Kolory można łączyć, lecz robić to należy z wielkim wyczuciem.

Malowane emocje

Oko, widząc konkretną barwę, przesyła do mózgu impuls nerwowy, który pobudza odpowiedni narząd do reakcji. I tak kolor żółty inspiruje, pomaga panować nad emocjami oraz podejmować decyzje. Wnosi także radość. Biały pobudza do działania i łagodzi stres. Różowy relaksuje, czerwony potrafi wywołać agresję, a niebieski uspokaja. Fiolet łagodzi zmęczenie i stres, zieleń oraz brąz dają poczucie bezpieczeństwa i sprzyjają lenistwu, a czerń inspiruje. Tę wiedzę bardzo chętnie wykorzystują dekoratorzy przy aranżacji poszczególnych pomieszczeń. I nie chodzi tu tylko o kolorystykę samych ścian, ale także o barwę drzwi i dodatków. Odpowiedni ich dobór sprawi bowiem, że wnętrze zachwyci ładem i sprawi, że dobrze się w nim poczujemy.

Ciepło-zimno

Utarło się przekonanie, że najlepsze do pomieszczeń mieszkalnych są barwy ciepłe. Tymczasem naukowcy udowodnili, że efektywniej odpoczywa się wśród kolorów zimnych - chłodnych błękitów, szałwiowych odcieni zieleni czy chłodnym różu. Warto też pamiętać, że odcienie ciepłe zmniejszają optycznie przestrzeń, a zimne sprawiają, że staje się ona większa i bardziej przestronna. Poza tym kolory potrafią optycznie przybliżać lub oddalać pomalowany nimi fragment czy szczegół - ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozbielone, tym wydają się odleglejsze.

Drzwi wewnętrzne Etiuda LuxDrzwi wewnętrzne Etiuda Lux POL-SKONE

Barwy w kole

Aby nie popełnić błędu w doborze kolorów do wnętrza, warto posłużyć się tzw. kołem barw. Składa się ono z dwunastu kolorów – podstawowych, pochodnych i mieszanych. Najbezpieczniej jest wybrać odcienie, które w kole barw leżą obok siebie. Designerzy coraz częściej proponują wnętrza utrzymane właśnie w jednolitej kolorystyce. Monochromatyczną przestrzeń tworzą rozmaite odcienie tej samej barwy. Jasną przestrzeń uzyskamy łącząc biel, écru i kość słoniową. Zwolennicy natury wybierają oliwkę, szmaragd, khaki lub błękit, turkus i indygo. I nie chodzi tylko o kolory ścian, zasłon czy dodatków, ale też o barwę drzwi. Nie jesteśmy już bowiem zmuszeni do wyboru drzwi białych lub brązowych.

Kolorowe drzwi

Zwolennicy barw we wnętrzu mogą wybrać drzwi w tym samym kolorze, co zasłony czy sofa, nawet, jeśli jest to błękit czy żółć, albo zupełnie kontrastowym w stosunku np. do koloru ścian. Firma POL-SKONE proponuje drzwi w pięciu grupach kolorystycznych: od jasnych, pośrednich aż po ciemne. Drzwi w naturalnych, fornirowanych okleinach POL-SKONE pokrywane są okleinami drewnopodobnymi ze strukturą drewna, które do złudzenia przypominają naturalny materiał.

Drzwi w aranżacjach

Kolorowe drzwi w okleinach świetnie odnajdują się w aranżacjach nowoczesnych – minimalistycznych i skandynawskich, w których dominują biel i czerń, przełamane mocnym kolorystycznym akcentem. Nie wychodzą z mody wnętrza klasyczne. Są przyjazne i eleganckie. Aranżacje w tym stylu wykorzystują beże, brązy i szarości. W takiej stonowanej i spokojnej palecie barw, doskonale odnajdują się drzwi brązowe, jak np. drzwi INTERSOLID II firmy POL-SKONE. Są one wykończone fornirami o naturalnych barwach, które będą doskonałym dopełnieniem stylowych aranżacji. Kolekcja drzwi INTERSOLID II zawiera aż 22 modele w o 14 wybarwieniach, co pozwala na perfekcyjny dobór wzoru do stylistyki całego wnętrza. We wnętrzach klasycznych znakomicie zaprezentują się drzwi w kolorze cappuccino, mokka czy ciemnego hebanu.

Najtrudniejsze do zrealizowania jest stworzenie wnętrza w stylu eklektycznym. I choć wydaje się, że jest to zestawienie przypadkowych przedmiotów, eklektyzm jest wielką sztuką łączenia stylów, kolorów, wzorów oraz faktur w kontrolowanym chaosie i grze przeciwieństw. Nie ma jednej palety barw w tym stylu, ale to właśnie kolor powinien zaprowadzać ład. We wnętrzach eklektycznych doskonale sprawdzają się kontrastowe połączenia: jasne barwy z ciemnymi, stare przedmioty z nowymi, naturalne materiały z metalem czy szkłem. W takim wnętrzu znakomicie będą wyglądać drzwi z palety RAL firmy POL-SKONE: ościeżnica np. szara w połączeniu ze skrzydłem w kolorze białym, pomarańczowym lub jasnozielonym.

Drzwi wewnętrzne Classic RALDrzwi wewnętrzne Classic RAL POL-SKONE

Zmiana barw

Decydując się na kolorowe drzwi w naturalnych, fornirowanych okleinach, uwzględnijmy rodzaj oraz intensywność oświetlenia wnętrza. Drzwi będą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od tego, czy pada na nie mocne światło, czy też znajdują się w cieniu. Istotne są też jasność i kolor tła. Drzwi na tle jasnych ścian będą wydawać się ciemniejsze, niż na ciemnej powierzchni. Kolory nabierają też odcieni w zależności o tego, w jakim znajdują się towarzystwie, na przykład czerwień w pobliżu koloru pomarańczowego wyda się przytłumiona, natomiast w sąsiedztwie turkusu lub jasnego błękitu będzie wyglądała na intensywniejszą. Zieleń zestawiona z kolorem niebieskim nabiera żółtawego, ciepłego odcienia, a w towarzystwie zimnego żółtego – niebieskawego.

Spójne i harmonijne wnętrze może być pełne barw i kolorów. Umiejętnie dobrane wcale nie zmęczą wzroku, a sprawią, że pomieszczenie będzie radosne i chętnie będziemy w nim przebywać.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę https://www.pol-skone.pl/

Więcej o: