Kuchnia z wyspą: jaki okap sprawdzi się w otwartej przestrzeni?

Wyspa kuchenna to serce nowoczesnych mieszkań i domów. Służy do przygotowywania posiłków, bywa miejscem spotkań domowników, stanowi najbardziej widoczny punkt w otwartej przestrzeni. Aby dobrze spełniała swoją rolę, potrzebny jest jeszcze odpowiednio dobrany okap. Taki, który pomoże pozbyć się niechcianych zapachów i który wpisze się idealnie w wystrój pomieszczenia, wzbogacając go estetycznie. Jaki okap kuchenny spełni te wymagania? Sprawdźcie!

Otwarta przestrzeń a gotowanie

Kuchnia z wyspą, na której przygotowujemy codzienne posiłki to przestrzeń dynamiczna, w której wiele się dzieje. Tego typu aranżacje pasują szczególnie do nowoczesnych mieszkań, gdzie toczy się życie na wysokich obrotach. Nie sposób się tam nudzić - wyspa z płytą indukcyjną pozwala przygotowywać posiłki, nie tracąc kontaktu z domownikami lub gośćmi, którzy dotrzymują nam towarzystwa, czekając na posiłek. Jednym słowem - połączenie kuchni i salonu ma wiele towarzyskich zalet. Przeciwnikiem tej sielankowej wizji mogą być jedynie nieprzyjemne zapachy gotowania, które unoszą się w pomieszczeniu jeszcze długo po zakończonym obiedzie lub kolacji. Możemy sobie z nimi poradzić tylko w jeden sposób - niezbędny jest wybór odpowiedniego okapu. Najlepiej takiego, który został zaprojektowany z myślą o otwartej przestrzeni. Ważne, aby jego praca nie zakłócała swoim hałasem atmosfery panującej w naszej wielofunkcyjnej strefie gotowania i relaksu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup okapu do kuchni z wyspą?

Idealny okap do kuchni z wyspą

Jak wspominaliśmy w powyższym akapicie, bardzo duże znaczenie ma wybór okapu, który wyróżnia się spośród innych modeli cichą pracą. Tylko taki sprawdzi się w samym centrum otwartej przestrzeni. Niezwykle ważnym aspektem jest również odpowiedni filtr, który nie pozwoli na osiadanie tłustych cząsteczek na elementach wyposażenia kuchennego. Bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli modele wykonane z aluminium. Otwarta przestrzeń, narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz kuchenne zapachy, powinna być wyposażona w okap, który daje możliwość działania w różnych trybach, odpowiadających naszym potrzebom. Dobrym przykładem tego typu urządzenia jest GLOBALO Cylindro Isola Gold, który posiada funkcję wyciągu i pochłaniacza. Skorzystać z wyciągu możemy wtedy, gdy nasza kuchnia ma połączenie z kanałem wentylacyjnym. Wówczas opary zostaną usunięte na zewnątrz budynku. Pochłaniacz zaś - jak sama nazwa wskazuje, wchłania zanieczyszczone opary, a następnie zwraca je oczyszczone i wolne od niechcianych zapachów. Przy wyborze okapu do otwartej przestrzeni liczy się oczywiście także wydajność - zwróćmy szczególną uwagę na te modele, w których przekracza ona 700 m3/h. Taka wartość gwarantuje nam komfortowe użytkowanie przez lata. Model ten jest dedykowany do standardowej płyty 60 cm (nie szerszej), oraz wyposażony jest w pochłanianie obwodowe, dzięki czemu skuteczniej wychwytuje opary nad wyspą, co jest bardzo istotne w otwartej przestrzeni.

Dodatkowe funkcje okapu, które uprzyjemnią codzienność

Trudno wybrać model okapu, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Nie warto jednak rezygnować z funkcji, które mogłyby zwyczajnie ułatwić i uprzyjemnić nam korzystanie z urządzenia. Jedną z nich jest np. ustawienie czasu pracy okapu oraz jego prędkości. Wspomniany już model GLOBALO Cylindro Isola Gold posiada niezwykle wygodne i proste w obsłudze przyciski - tzw. Soft-Touch, który pomaga szybko wydać polecenia temu niezwykle sprawnemu urządzeniu. Nie zapominajmy także o odpowiednim oświetleniu, które jest szczególnie ważne w przypadku kuchni z wyspą. Odpowiednio dobrane żarówki (np. typu LED), stworzą przytulny klimat we wnętrzu oraz zapewnią odpowiednią porcję światła w trakcie gotowania.

Okap wyspowy GLOBALO Cylindro Isola GoldOkap wyspowy GLOBALO Cylindro Isola Gold Fot. GLOBALO

Okap na wagę złota, czyli estetyka ma znaczenie

Pomysłowość projektantów, kreujących nowoczesne formy okapów wydaje się coraz częściej pozbawiona ograniczeń. Całe szczęście nie musimy już decydować się na standardowe, niewyróżniające się niczym modele, które zresztą nijak się mają do nowoczesnych, otwartych pomieszczeń z wyspą. W takich aranżacjach sprawdzają się odważne, zgeometryzowane kształty, które często przypominają raczej współczesne rzeźby niż kuchenne urządzenia. Obecny na zdjęciach model GLOBALO Cylindro Isola Gold to przykład okapu, który łączy niezwykle efektowny design z funkcjonalnymi rozwiązaniami i wysoką wydajnością. Został zaprojektowany z myślą o kuchniach z wyspą, które - jak już ustaliliśmy, są zdecydowanie bardziej wymagającymi pomieszczeniami pod względem wentylacji. Model GLOBALO Cylindro Isola Gold to także oryginalna dekoracja, która doskonale sprawdzi się w jasnych, wypełnionych światłem kuchniach, jak również w ciemnych, stylowych pomieszczeniach, które tworzą doskonale tło do tego, aby błyszczący, złoty kolor okapu mógł w pełni wybrzmieć.

Więcej o: