Sypialnia i łazienka ze skosami. Jak urządzić, by piękna aranżacja była również funkcjonalna?
Sypialnia ze skosami - jak urządzić?
Charakterystyką pomieszczeń ze skosami jest to, że nachylenie dachu determinuje powierzchnię użytkową pomieszczenia. Im większy skos, tym mniej pod nim miejsca dla domownika. Czy to wada? Wcale nie! Meble ustawione w mniej dostępnych miejscach nie wkraczają w przestrzeń mieszkańców, a jednocześnie nie tracą swoich podstawowych funkcji.
Centralnym elementem sypialni jest oczywiście łóżko - w zależności od preferencji można ustawić je prosto pod oknami lub bokiem do nich. Jeśli w sypialni jest bardzo duży skos lepsza będzie pierwsza opcja, gdyż wnęka na okno dachowe gwarantuje dodatkowe miejsce. Zasypiać pod gwiazdami i budzić się z widokiem na niebo z pewnością jest przyjemnie, szczególnie jeśli okna są duże i ładne. Warte polecenia, w przypadku gdy budujemy dom, są zestawy podwójnych okien sięgających do podłogi - wtedy sięgnąć wzrokiem możemy nie tylko do góry, ale również na wprost.
Okna w zestawach w sypialni ze skosami Fot. VELUX
Oprócz łóżka, w podstawowym wyposażeniu sypialni jest również szafa, komoda i dodatkowe elementy wypoczynkowe - dekoracyjny fotel lub ławka, oraz ozdoby budujące nastrój. Szafę należy ustawić wzdłuż najbardziej regularnej ściany, najlepiej zamówić model na wymiar, aby szafa mogła kończyć się skosem (to dodatkowa przestrzeń do przechowywania). Komoda nie powinna zabierać miejsca, gdzie sufit jest najwyżej - ten mebel ustaw pod największym skosem. Podobnie fotel (w pozycji siedzącej nie potrzebujemy dużej wysokości) oraz inne elementy dekoracyjne, na przykład wazon lub kwietnik.
Światło w sypialni ze skosami - zadbaj o odpowiednie zaciemnienie
Okna dachowe to pięknie doświetlone pomieszczenie, ale czasami światła może być za dużo. Dlatego ważnym elementem aranżacji sypialni na poddaszu są rolety. Pozwolą kontrolować ilość wpadającego światła dziennego tak, aby zapewnić domownikom optymalny wypoczynek. Na co zwrócić uwagę? Kluczowy jest materiał, z którego została wykonana roleta - to jej jakość i gęstość materiału, a nie kolor determinują stopień zaciemnienia.
Sypialnia ze skosami - rolety to ważny element aranżacji Fot. VELUX
Do wyboru są różne rodzaje rolet: gwarantujące całkowite zaciemnienie albo z półprzepuszczalnych tkanin, rzymskie, plisowane. Znajdziesz je na przykład w ofercie marki VELUX, która może pochwalić się wysoką jakością produkowanych rolet. Jakość widać również w prowadnicach - im są węższe, tym lepsze - nie będą wyglądać ciężko i zabierać światła, gdy chcemy mieć odsłonięte okna. Marka dysponuje również nowinkami technologicznymi - dobrym rozwiązaniem są rolety elektryczne lub solarne, którymi można sterować za pomocą klawiatury naściennej albo aplikacji w telefonie.
Funkcjonalna łazienka na poddaszu
Dopływ naturalnego światła w łazience to w nowym budownictwie często niedoceniany walor. Łazienki w blokach zazwyczaj umieszczane są w bezokiennych pionach. Dlatego jeśli dysponujemy jasnym pomieszczeniem na poddaszu - warto urządzić w nim właśnie łazienkę, a jeśli mamy dużo miejsca - piękny pokój kąpielowy.
Po pierwsze - odpowiednia wentylacja
Dopływ świeżego powietrza w łazience to podstawowa zasada funkcjonalności tego pomieszczenia. Wpływa nie tylko na komfort domowników. Zapewnia też odpowiednią wentylację i zapobiega gromadzenia się wilgoci. Jeśli budujemy własny dom, wybór okien do łazienki pod skosami jest kluczowy. Które modele będą odpowiednie? Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi wilgoć, najlepiej sprawdzą się modele drewniane, pokryte powłoką poliuretanową malowaną na biało. Znajdziesz je na przykład w ofercie VELUX. Mają nie tylko odporną na wodę konstrukcję, ale także wydajną wentylację, która umożliwia stałą wymianę powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte co jest szczególnie ważne przy długich kąpielach. Oprócz tego naroża bez połączeń zapobiegają gromadzeniu się w ich okolicach kurzu i brudu.
Odpowiednia wentylacja to kluczowy element funkcjonalności łazienki na poddaszu Fot. VELUX
W zależności od wysokości, na której znajdują się okna, warto rozważyć dwie opcje otwierania - górne i dolne. W pierwszej opcji jesteśmy w stanie z łatwością otworzyć okno, jeśli dół ościeżnicy znajduje się na wysokości do około 130 cm. W tym przypadku klapa wentylacyjna zintegrowana jest z uchwytem otwierającym. Z kolei okno otwierane od dołu sprawdzi się przy wyższej ściance kolankowej od 130 do 150 cm - w tym modelu dwustopniowa wentylacja znajduje się w górnej części skrzydła
Dla zachowania prywatności, okna dachowe w łazience warto uzupełnić żaluzjami. W kategorii osłon odpornych na wodę warto wyróżnić żaluzje VELUX PAL, dostępne w dziewięciu klasycznych kolorach. Warto rozważyć także montaż osłon zewnętrznych np markiz. W ofercie VELUX dostępne są siatkowane markizy, które odbijają promienie słoneczne, zanim dotrą one do szyby, zmniejszając dzięki temu nagrzewanie nawet o 76 procent. Tkanina, z której wykonana jest markiza jest przezroczysta, więc nie przesłania widoku i wpuszcza światło.
Gdzie ustawić wannę? To proste!
Wanna pod oknem w łazience ze skosami Fot. VELUX
Jak rozdysponować poszczególne sanitaria w łazience? Wanna pod oknem to świetny pomysł. W końcu kąpiel to relaks dla całego ciała, a możliwość patrzenia w dal to ulga dla zmęczonych oczu. Poza tym wygląda pięknie! Jeśli nie wanna, pod oknem warto umieścić umywalkę. Naturalne światło w okolicach lustra to zawsze dobra opcja - szczególnie dla kobiet, które wykonują makijaż w łazience. W miejscu największych skosów ustaw niskie szafki łazienkowe i kwiaty, które wprowadzą do pomieszczenia odrobinę zieleni. Możesz też stworzyć wygodne półki na ręczniki. Szczególnego doświetlenia nie potrzebują toaleta i bidet. Kabina prysznicowa również może być umieszczona w bardziej zacienionym rogu łazienki.
Umywalka przy oknie w łazience na poddaszu Fot. VELUX
Pokój kąpielowy na poddaszu
W dużych mieszkaniach warto rozważyć zaaranżowanie pokoju kąpielowego. Oprócz podstawowych elementów wyposażenia łazienki warto przenieść tu z sypialni szafę. W strefie garderobianej pokoju kąpielowego postaw na ciepłą, drewnianą podłogę. Aranżację uzupełnij pufem na ubrania oraz miękkim dywanem. Pamiętaj, że pokój kąpielowy powinien być dobrze doświetlony - tu sprawdzą się okna dachowe w zestawach. Strefę z dużym lustrem zaplanuj tak, aby przeglądać się “ze światłem”, a nie “pod światło”. Oznacza to, że lustro powinno być umieszczone po tej samej stronie, co okna.
-
Fajne i tanie dodatki do domu z kolekcji ,,Jeden Rysunek Dziennie"
-
Kuchnia 2021 roku. Oto nowe trendy, inspiracje i porady eksperta
-
Nowoczesna sypialnia 2021 roku: Te trendy wnętrzarskie zmienią design
-
Trendy łazienkowe na 2021 rok. Co będzie modne? Top 5 inspiracji
-
Jak ustawić narożnik w salonie? Podpowiadamy