Więcej naturalnego światła we wnętrzach. Rozwiązania, o których warto pamiętać już na etapie projektowania domu

Naturalne światło odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Wpływa na zdrowie, samopoczucie, energię życiową. Klimat, w jakim żyjemy, ma to do siebie, że przez sporą część roku dni są szare, zimą krótkie, zatem zawsze przydaje się dodatkowa porcja naturalnego światła. By jednak móc korzystać przez cały rok z jego niekwestionowanych zalet, warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu.

Jesień to czas, gdy tych słonecznych i pełnych ciepła dni jest coraz mniej. To właśnie wtedy często uświadamiamy sobie, jak ogromną rolę odgrywa w naszym życiu naturalne światło, gdy każdy promień słońca jest na wagę złota. Wraz z szarymi dniami często przychodzi depresja, brak motywacji do działania, senność. A sztuczne światło, niestety, nie zastąpi naturalnego.

Jak zachować więcej naturalnego światła we wnętrzach?

Jak więc zachować to naturalne światło w naszym domu? Najlepszym sposobem jest projekt zwiększający powierzchnię przeszkleń. Oprócz wpływu na nasze zdrowie, światło jest ważnym elementem aranżacji. Podnosi estetykę wnętrza, tworzy wrażenie otwartej przestrzeni, doświetla reprezentacyjne pomieszczenia.

Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania domu. To właśnie na samym początku decydujemy, jak najlepiej usytuować pomieszczenia w budynku względem stron świata, by jak najdłużej cieszyć się światłem dnia i jednocześnie sprawić, by wyglądały na jaśniejsze, większe, przestronniejsze.

Bardzo ważne przecież jest, by miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu, takie jak pokój dzienny czy kuchnia, były wystawione na południe. Wtedy uzyskamy więcej światła i będziemy mogli korzystać z niego przez większość dnia. Jak zachować więcej naturalnego światła we wnętrzach? Jedną z podstawowych opcji będą odpowiednie okna!

Naturalne światło w domu - jakie okna?

Najlepszym sposobem na naturalne światło w domu są duże przeszklenia. Warto tu pomyśleć o odpowiednim doborze okien. Im większe tym lepiej! Duże powierzchnie okien radykalnie odmieniają wygląd wnętrz, podnoszą walory estetyczne i funkcjonalne pomieszczeń, a często też zwiększają ich wartość rynkową. Dlatego, gdy decydujemy się na budowę domu, już na samym początku powinniśmy wybrać takie okna, dzięki którym pomieszczenia staną się jaśniejsze i przytulniejsze. Szczególnie trzeba o tym pamiętać projektując poddasze. To w nich tkwi duży potencjał bowiem to właśnie dach jest najefektywniejszą powierzchnią, aby doprowadzić światło dzienne do pomieszczeń. Warto je rozjaśnić odpowiednimi oknami. W zależności od rodzaju pomieszczenia powinno się wybrać dostosowany model. Jaki?

Jeżeli pod skosami umieściliście swoją łazienkę, a może jadalnię, należałoby doświetlić ją oknami dachowymi, które jednocześnie pozwolą na dopływ świeżego powietrza. Wybierzcie modele drewniane, pokryte powłoką poliuretanową. Ich dużym plusem jest odporność na wilgoć i doskonała wentylacja nawet wówczas, gdy okno jest zamknięte. Dodatkowym atutem tych okien jest konstrukcja z gładkimi narożami, dzięki czemu nie gromadzą one kurzu oraz brudu. Gdzie możecie je znaleźć? Takie okna w swoim asortymencie posiada na przykład marka VELUX.

Okna w pomieszczeniach ze skosamiOkna w pomieszczeniach ze skosami fot. VELUX

Kolejnym ważnym elementem, od którego zależy funkcjonalność i komfort użytkowania, jest dopasowanie sposobu otwierania okna do pomieszczenia na poddaszu. Warto rozważyć decyzję pomiędzy wyborem okna dachowego z górnym bądź dolnym systemem otwierania. Marka VELUX to jedyny producent w Polsce dający możliwość wyboru okna dachowego z jednym lub drugim systemem, i to w tej samej cenie. Ponadto wybór takiego okna jest bardzo energooszczędny i pozwoli na długie cieszenie się świeżym powietrzem i naturalnym światłem w domu.

Dopasowanie sposobu otwierania okna do pomieszczeniaDopasowanie sposobu otwierania okna do pomieszczenia fot. VELUX

A co zrobić, jeżeli światła dziennego będzie zbyt dużo? Można je kontrolować za pomocą rolet. Warto rozważyć opcję zakupienia odpowiednich modeli, szczególnie do okien dachowych. Nie zawsze mamy ochotę na pełne oświetlenie, na przykład w swojej sypialni. Właśnie wtedy doskonale sprawdzą się rolety. W zależności od naszych potrzeb mamy wybór między roletami całkowicie zaciemniającymi okno a choćby takimi, które wykonane są z przepuszczalnych tkanin.

Rolety do okien dachowychRolety do okien dachowych fot. VELUX

Kilka okien obok siebie? Czyli otwarta przestrzeń

Łączenie okien w zestawy to doskonały pomysł. Szczególnie, gdy poszukujesz niestandardowych rozwiązań na zaaranżowanie poddasza. Jeżeli chcesz zapewnić sobie komfort wizualny, a jednocześnie wpuścić do wnętrza dużo dziennego światła, pomyśl o połączeniu okien dachowych z oknami kolankowymi. To rozwiązanie optycznie powiększy przestrzeń i pozwoli na kontakt z otoczeniem zewnętrznym.

Można obserwować wschody czy zachody słońca, poczuć bliskość natury, a przy okazji odmienić wygląd pomieszczeń. Poddasze staje się w pełni wartościową przestrzenią użytkową. Możliwość łączenia okien dachowych w zestawy znajdziesz na przykład w ofercie marki VELUX. W przypadku takiego łączenia okien należy pamiętać, że w poziomie łączymy okna o tej samej wysokości, a w pionie o tej samej szerokości. Dzięki takiej aranżacji uzyskacie niesamowity efekt.

Łączenie okien w zestawyŁączenie okien w zestawy fot. VELUX, materiał promocyjny

Przeszklone ściany

Kolejnym sposobem na zwiększenie światła naturalnego w budynku są przeszklone ściany. To nowoczesne rozwiązanie wzbogaci wystrój domu, a co najważniejsze odpowiednio rozjaśni jego wnętrze i idealnie sprawdzi się w parterowym mieszkaniu. Wtedy zastosowanie szklanej ściany frontowej sprawia, że mieszkanie wydaje się dużo większe i przez większość dnia jest bardzo oświetlone. Ponadto przeszklone ściany doskonale wyglądają w loftowych mieszkaniach, gdzie można je zastosować zamiast ścian działowych i wydzielić nimi oddzielną przestrzeń, na przykład sypialnianą bądź do pracy. Efekt szklanej ściany można uzyskać decydując się na okna kolankowe łączone z oknami dachowymi. Wówczas przeszklenia mogą sięgać do podłogi. To bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które z czasem będą chciały powiększyć pomieszczenie lub inaczej je zaaranżować. To rozwiązanie to nie tylko wspaniałe widoki czy maksymalne doświetlenie pomieszczeń, ale także niezwykle efektowny i coraz bardziej popularny element nowoczesnych domów. Dodatkowo możemy zdecydować się na pionowe okna kolankowe otwierane uchylnie lub uchylno-rozwierane i wietrzyć pomieszczenie nawet, gdy pada deszcz.

Przeszklone ścianyPrzeszklone ściany fot. VELUX

Lustra - wyposażenie wnętrza

Na zwiększenie naturalnego światła w naszym domu istotne znaczenie ma również jego wyposażenie. W tym przypadku warto pomyśleć o dużych lustrach, które idealnie sprawdzą się w małych przestrzeniach i optycznie je powiększą, dostarczając dodatkowego światła. Ten zabieg możecie zastosować na przykład w przedpokoju, gdzie nie macie możliwości umieszczenia okna i wpuszczenia światła dziennego. Duże lustra warto zaaranżować w drzwiach szafy bądź powiesić na ścianie. Ponadto sprawdzają się one nie tylko w małych przestrzeniach. Lustro umieszczone na przykład w jadalni czy salonie dostarczy większej ilości światła dziennego dzięki swojej powierzchni, która je odbija i rozświetla wewnątrz.

Malowanie zewnętrzne

Korzystnym zabiegiem na dostarczenie do domu naturalnego światła będzie pomalowanie budynku na zewnątrz jasnymi kolorami. Warto to zrobić nie tylko w przypadku zewnętrznych ścian budynku, ale również parapetów czy ram okien. Wystarczy również wybrać okna z ramą malowaną na biało. Warto wspomnieć tu o produkcie marki VELUX, która w swojej ofercie posiada okna dachowe drewniano - poliuretanowe odporne na wilgoć i brud, a co najważniejsze, zapewniające niższe rachunki za energię.

Jak więc widzimy, najlepszym sposobem na naturalne światło w domu są projekty z dużymi przeszkleniami. Warto zainwestować w duże okna czy okna dachowe, by cieszyć się wspaniałymi widokami, maksymalnie doświetlić pomieszczenia i jednocześnie uzyskać niezwykle efektowny i nowoczesny wygląd budynku. Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji to tylko niektóre korzyści wynikające z instalacji takich okien, jakie w swojej ofercie posiada VELUX.

Więcej o: