Łazienka w nowoczesnym stylu. Top 5 elementów, które powinny się w niej znaleźć

Nowoczesna łazienka to nie tylko kwestia aranżacji. Istotniejsze niż wybór płytek czy modnych kolorów są urządzenia sanitarne, które pełnią kluczową rolę w łazience. W XXI wieku nowoczesność mierzona jest w kategoriach technologii oraz praktycznych rozwiązań.

Marzysz o łazience w nowoczesnym stylu? Nie wystarczy wybrać minimalistycznej płytki i urządzić pomieszczenie w stonowanej kolorystyce. Efekt nowoczesności uzyskasz za pomocą przemyślanego doboru armatury i ceramiki łazienkowej, oraz innych elementów wyposażenia. Przedstawiamy pięć rozwiązań, które sprawią, że twoja łazienka będzie pomieszczeniem przyszłości.

1. Bezdotykowo

Do tej pory stosowana głównie w hotelach, restauracjach i innych miejscach użyteczności publicznej, teraz wkraczają do prywatnych domów. Mowa o technologii bezdotykowej, która sprawia, że korzystanie z łazienki jest dużo bardziej higieniczne. Dotyczy ona zarówno baterii umywalkowych i prysznicowych, jak również przycisków WC czy nad pisuarami. Takie rozwiązanie, zapobiegające przenoszeniu bakterii, zostało zarekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia, ale to nie wszystko. Elektroniczne uruchamianie strumienia wody oraz natychmiastowe jego zatrzymanie po oddaleniu się domownika pozwala ograniczyć niepotrzebne zużycie wody. Takie bezdotykowe urządzenia można znaleźć w kolekcji Roca. Dostępne są różne modele baterii umywalkowych elektronicznych oraz przycisków. Co ciekawe – w przypadku baterii, można zaprogramować ustawienia związane z temperaturą wody. To się nazywa nowoczesność!

Bezdotykowe urządzenia wkraczają do domowych łazienekBezdotykowe urządzenia wkraczają do domowych łazienek Fot. Roca

2. Niewidoczny brodzik

Jednym z najnowszych trendów w aranżacjach nowoczesnych łazienek jest otwarty prysznic. Co to znaczy? Nie montuje się już klasycznej kabiny prysznicowej z drzwiczkami, gdzie najczęściej gromadzi się brud. Jej miejsce zajął prosty zestaw - brodzik i szyba zatrzymująca wodę. Niekiedy, by uzyskać jeszcze bardziej nowoczesny efekt, rezygnuje się z brodzika, a bazę prysznica buduje się z płytek. Nie jest to do końca praktyczne rozwiązanie – trzeba pamiętać o konieczności szorowania fug. Na szczęście powstały nowoczesne brodziki – na tyle cienkie, że można je zlicować z podłogą. Niski brodzik optycznie powiększa łazienkę i jest wygodny w użytkowaniu. W kolekcji Roca znajdziesz brodziki Cratos, które mogą mieć nawet bardzo duże rozmiary – do 1800 x 800 mm. Łatwo utrzymać je w czystości ze względu na specjalną formułę ceramiki z mniejszą ilością porów. Brodziki Cratos występują w 5 modnych kolorach – aby uzyskać efekt nowoczesnej łazienki dopasuj kolor brodzika do płytek na ścianie.

Nowoczesny brodzik zlicowany z podłogąNowoczesny brodzik zlicowany z podłogą Fot. Roca

3. Nowoczesny, czyli płaski

Styl nowoczesny charakteryzuje się oszczędnością form. W przeciwieństwie np. do stylu retro, gdzie meble są wypukłe i zaokrąglone albo stylu glamour, gdzie nie brakuje ornamentów, nowoczesny styl uzyskuje się za pomocą gładkich i cienkich płaszczyzn. Wystarczy pomyśleć o najbardziej zaawansowanych smartfonach – one też są cienkie i płaskie! Jak to się ma do łazienki? Tu również są elementy, które powinny mieć określone rozmiary. Jednym z nich jest stelaż podtynkowy do WC. Firma Roca zredukowała jego głębokość do 8 cm. Jakie to ma znaczenie? Cienki stelaż pozwala na całkowite wpuszczenie go w ścianę, bez konieczności tworzenia wypukłych, niepraktycznych ścianek „za plecami” wc. W nowoczesnej łazience warto również postawić na płaskie przyciski do wc – nie będą zaburzać linearnej i minimalistycznej aranżacji, która charakteryzuje ten styl. W przypadku modelu Roca PL10, skok klawiszy przy nacisku wynosi mniej niż 1 cm!

Płaski przycisk do WCPłaski przycisk do WC Fot. Roca

4. Punkty świetlne

Nie ma wątpliwości, że oświetlenie tworzy klimat pomieszczenia – dotyczy to również łazienki. Nowoczesny efekt uzyskasz, decydując się na kilka kluczowych punktów świetlnych, w zamian za jedno główne źródło w postaci tradycyjnej lampy sufitowej. Posłuży ci do tego szyna z reflektorkami montowana na suficie. Zaletą jest to, że każdy z reflektorków możesz nakierować na wybrany przez siebie punkt. Drugi element to oświetlenie lustra. Wybierz model z ramą LED, która nie dość, że świetnie wygląda, to jeszcze zapewni odpowiednią dozę światła przy codziennej pielęgnacji. Trzeci element to listwy świetlne, które stworzą „tło” dla całej aranżacji i nadadzą klimat łazience. Zazwyczaj chowa się je w uskokach za kafelkami bądź meblami. Możesz też oświetlić przyciski spłukujące. Jeśli wybierzesz modele Roca np. EP-1 lub EP-2, do wyboru jest kilka kolorów iluminacji m.in. niebieski czy fioletowy.

Punkty świetlne w nowoczesnej łaziencePunkty świetlne w nowoczesnej łazience Fot. Roca

5. Szkło

Styl nowoczesny to również odpowiednia kombinacja użytych w aranżacji materiałów. Już w architekturze i wzornictwie XIX wieku szkło uważane było za surowiec kojarzony z nowoczesnością. Do dziś to się nie zmieniło. Jak wykorzystać szkło w łazience? Wspomniana wcześniej szklana ściana zamiast tradycyjnej kabiny prysznicowej to jeden z pomysłów, ale opcji jest dużo więcej. Szkłem mogą być również pokryte szafki. Coraz modniejsze stają się też szklane drzwi do łazienki – mogą być cieniowane lub w zestawie z żaluzją dla zachowania intymności. Szklane przyciski spłukujące to kolejny element warty uwagi. Bezdotykowe modele Roca wykonane są ze szlachetnego białego lub czarnego szkła i stanowią stylową ozdobę nowoczesnej łazienki.

Aranżacja nowoczesnej łazienki ze szkłemAranżacja nowoczesnej łazienki ze szkłem Fot. Roca

Więcej o: