Jak zaoszczędzić miejsce w łazience? Przemyślane rozwiązania, które warto wdrożyć już na etapie remontu

Łazienka to bez wątpienia kluczowe miejsce w mieszkaniu. Jednak mimo ważnych funkcji, jakie pełni w codziennym życiu, przeznacza się na nią zazwyczaj niewielkie pomieszczenie. Z tego powodu należy dokładnie przemyśleć aranżację łazienki już na etapie remontu. Wiele inteligentnych rozwiązań pomoże zaoszczędzić sporo miejsca.

Jak urządzić łazienkę? Dysponując niezbyt dużym pomieszczeniem należy pogodzić w projekcie funkcjonalność urządzeń, praktyczność aranżacji i pożądaną estetykę. Nawet na niewielkim metrażu, dzięki odpowiednim rozwiązaniom, da się zaoszczędzić sporo miejsca. Można je potem przeznaczyć na inne elementy wystroju lub zostawić wolną przestrzeń, by optycznie powiększyć łazienkę. Oto pięć rozwiązań, o których warto pamiętać, zanim zaczniesz prace remontowe.

Prysznic bez kabiny

Wanna czy prysznic? Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w łazience, druga opcja będzie zdecydowanie lepsza. Oszczędne wymiary to jedna z największych zalet prysznica. Jeśli chcesz uzyskać zamierzony efekt, już na etapie remontu zdecyduj się na rozwiązanie bez tradycyjnej kabiny prysznicowej. Otwierane, a nawet przesuwane drzwiczki oznaczają większe gabaryty. Zamiast tego zdecyduj się na kombinację nowoczesnego brodzika i szyby, chroniącej przed zalaniem łazienki. Jeśli chodzi o brodzik - najlepiej wybrać płaski model zlicowany z podłogą. Niski brodzik optycznie powiększa łazienkę, a poza tym jest wygodny w użytkowaniu. Znajdziesz go np. w ofercie marki Roca (model Cratos).

Prysznic bez kabiny i płaski brodzikPrysznic bez kabiny i płaski brodzik Fot. Roca

System podtynkowy i sanitaria w wersji “slim”

Sporo miejsca można zaoszczędzić również na sanitariach. Zamiast umywalki i toalety stojącej, wybierz modele podwieszane. Jeśli chodzi o wc, najlepiej postawić na zestawy z systemem podtynkowym. Stelaż schowany pod ścianą co prawda też zajmuje miejsce, ale za to sprawia, że przestrzeń "widoczna" jest bardziej przejrzysta. Są również stelaże podtynkowe o zredukowanych wymiarach, na przykład model Duplo z oferty marki Roca. Warto zastosować go w niewielkich łazienkach, by zaoszczędzić miejsce. 

Podwieszane WCPodwieszane WC Fot. Roca

Wybierając sanitaria, warto też zwrócić uwagę na ich kształt. Aktualnie w ofercie marki Roca znajdziemy miskę wc Meridian Compacto - do kupienia w zestawie z deską slim. Ten model miski charakteryzuje się zredukowaną głębokością. Efekt? Więcej przestrzeni w łazience oraz estetyczny ład. Z kolei miejsce zaoszczędzone dzięki zamontowaniu umywalki podwieszanej lub nablatowej można przeznaczyć na pojemną szafkę pod umywalką. 

Aranżacja wertykalna

Aranżacja wertykalna to dobry sposób na oszczędność miejsca, niezależnie od tego, jakiego pomieszczenia dotyczy. Na czym polega? Chodzi o wykorzystywanie przestrzeni pionowo, czyli od podłogi aż po sufit. Można ją również określić jako aranżację piętrową. Przykładem takiego rozwiązania w łazience jest system blatów i półek - na urządzenia i do przechowywania. Na blacie stawiamy umywalkę wraz z podręcznymi akcesoriami do mycia, na kolejnej półce (w odpowiedniej odległości) lustro, pojemniki na kosmetyki czy roślinność. Kolejna półka może być przeznaczona na ręczniki i rzadziej używane akcesoria łazienkowe.

Wspomniana umywalka nablatowa ma wiele zalet - zajmuje niewiele miejsca, można ją łatwo skomponować z systemem półek, przewiduje miejsce na podręczne akcesoria i kosmetyki w zasięgu ręki. Firma Roca właśnie poszerzyła swoją ofertę o nowe umywalki nablatowe z cienkimi ściankami, które pozwalają zaoszczędzić miejsce. Subtelny kształt umywalki również optycznie powiększa przestrzeń.

Aranżacja wertykalna - półka nad umywalką nablatowąAranżacja wertykalna - półka nad umywalką nablatową Fot. Roca

Rozwiązania bezdotykowe

Kolejnym elementem łazienki jest armatura. Aranżując przestrzeń, którą chcemy optycznie powiększyć, warto zdecydować się na oszczędne w formie krany bezdotykowe. Wcześniej używane głównie w toaletach użytku publicznego, teraz stają się modne również w prywatnych łazienkach. Co dają bezdotykowe baterie łazienkowe? Przede wszystkim wyższy poziom higieny, ale nie tylko. Kran bez kurków oznacza więcej przestrzeni wokół niego. Dobrą opcją są również bezdotykowe przyciski do WC o płaskiej formie. Zarówno baterie, jak i przyciski znajdziesz w kolekcji Roca.

Kran bezdotykowyKran bezdotykowy Fot. Roca

Dodatki - jakie i gdzie?

Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce w łazience, ogranicz ilość dekoracji, które się w niej znajdą. Pamiętaj, że przedmioty o konkretnej funkcji (np. pojemniki na kosmetyki), lustro, ręcznik też mogą być jednocześnie elementem dekoracyjnym, dlatego nie ma potrzeby wypełniania łazienki dodatkowymi elementami. Wystarczy, że już na etapie remontu, a następnie urządzania łazienki będziesz trzymać się jednego, spójnego stylu. Chcąc uzyskać optyczny efekt jak największej przestrzeni, wybieraj minimalistyczne dodatki. Smukła i prosta forma to walory, którymi należy się kierować. Oprócz tego, drobne elementy należy zawsze gromadzić w zbiory tzn - wszystkie pachnące mydełka schowaj w jednym koszyczku, jeśli kochasz rośliny - postaw 2-3 obok siebie, zamiast rozstawiać je po całym pomieszczeniu. I na koniec najważniejsze - do wypełniania łazienki dodatkami wykorzystuj meble, które już masz do dyspozycji. Na przykład - do blatu z umywalką przykręć uchwyt na ręcznik, koszyk na kosmetyki do mycia zawieś na stelażu baterii prysznicowej.

Więcej o: