Pompa ciepła w domu - czy warto? A jeśli tak - jaką wybrać?

Decyzja o sposobie ogrzewania domu jest podejmowana na lata, budzi wiele emocji, wątpliwości i dylematów. Kocioł olejowy, piec węglowy, na ekogroszek, ogrzewanie gazowe, a może pompa ciepła - wybór jest ogromny. Coraz większą popularność zyskuje przyjazna środowisku pompa ciepła. Czy warto ją zamontować? A jeśli tak - jaką najlepiej wybrać?

Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Decyzja o wyborze pompy ciepła do ogrzewania domu nie jest łatwa. Wszystko za sprawą wysokiej ceny, jaką trzeba ponieść na samym początku inwestycji. Cena instalacji pompy ciepła wraz z montażem to wydatek rzędu trzydziestu tysięcy złotych. Cena może odstraszyć, jednak warto zgłębić temat i przeliczyć kwestię finansową tej inwestycji w skali lat. Koszty poniesione podczas inwestycji w pompę mogą zwrócić się w ciągu 6-7 lat, a w czasie, gdy ceny opału rosną, energia cieplna z wody i powietrza jest niewyczerpalna i darmowa.

Pompa ciepła do swojej pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii, temperaturę wody i powietrza. Wymaga podłączenia do prądu sprężarki, która ustawiona będzie na zewnątrz budynku, hałas w domu nie będzie słyszalny. Bez problemu będą działały podłączone do pompy grzejniki, jak również ogrzewanie podłogowe.

Pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Istnieją sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania. W ramach oszczędności maksymalne grzanie można ustawić na noc, prąd ma najniższą taryfę, ciepło kumuluje się w specjalnym buforze, dogrzewając w ciągu dnia dom, wtedy kiedy jest taka potrzeba. Drugą metodą jest ustawianie niższej temperatury lub zaprogramowanie wyłączania ogrzewania na czas nieobecności domowników.

PanasonicPanasonic materiał promocyjny

Zainstalowanie w domu pompy ciepła niesie za sobą szereg zalet. Przede wszystkim to rozwiązanie uważane za ekologiczne, bezpieczne i niedegradujące środowiska. Rozważając decyzję, warto wziąć pod uwagę wielkość domu – pompa ciepła nie wymaga kotłowni, specjalnego miejsca do przechowywania opału, ani komina, to istotna kwestia, jeśli rozważamy wybór pompy ciepła na etapie budowy domu. Latem można wykorzystać ją jako klimatyzację, zdecydowanie podniesie komfort domowników podczas upalnych dni i schłodzi pomieszczenia.

Dla kogo pompa ciepła?

Decyzję o montażu pompy ciepła należy indywidualnie rozpatrywać do każdego domu, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe oszczędności i koszty ponoszone na dotychczasowe ogrzewanie.

Bez problemu można ją stosować w nowo pobudowanych budynkach, ale i modernizowanych. Warto podkreślić, że im budynek jest lepiej ocieplony, tym koszty ogrzewania będą niższe, a pompa ciepła to ekologiczna inwestycja na długie lata. Jeśli temperatura wody grzewczej będzie niska, poniżej 55 stopni Celsjusza, pompa ciepła zużyje mniej energii elektrycznej.

PanasonicPanasonic materiał promocyjny

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła Aquarea marki Panasonic to pompa wykorzystująca energię cieplną z powietrza zewnętrznego, zimą ogrzeje, latem ochłodzi, a także wytworzy ciepłą wodę użytkową w całym domu, niezależnie od ekstremalności temperatury na zewnątrz. Warto podkreślić, że pompa ciepła Aquarea gwarantuje 80% energii cieplnej pobieranej z powietrza atmosferycznego. System przechwytuje energię z otaczającego powietrza, a następnie wykorzystuje ją do podgrzania wody przeznaczonej do ogrzewania lub chłodzenia budynku. Niezależnie od wielkości budynku komponenty, z jakich została sprężarka wykonana, nie zawodzą.

Aquarea jest systemem innowacyjnym i niskoenergetycznym. Choć początkowa cena inwestycji jest wysoka, koszty eksploatacji są znacznie tańsze niż w przypadku ogrzewania węglowego czy gazowego. W krótkim czasie koszty początkowe się zwracają, oszczędność będzie widoczna gołym okiem. Pompa ciepła marki Panasonic przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego, smogu, nie zatruwa powietrza, jest przyjazna środowisku. Aquarea gwarantuje zaawansowaną technologię, ze względu na podłączenie do chmury, które umożliwia użytkownikowi kontrolować przepływ energii, temperaturę, a serwisowi zdalną konserwację.

PanasonicPanasonic materiał promocyjny

Zainwestuj mądrze swoje pieniądze – pompa ciepła z dofinansowaniem

Ogromną zaletą jest możliwość otrzymania dofinansowania do pompy ciepła montowanej w domu. W ramach ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze właściciel domu może odzyskać od 30% do nawet  90% kosztów poniesionych przy montażu pompy ciepła. Dofinansowanie obejmuje nie tylko nowo budowane domu, ale także modernizowane, jeśli właściciel chce wymienić stare źródło ciepła na bardziej ekologiczne. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od dochodu, jaki przypada na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

Więcej o: