Bezpieczna strefa zabawy dla dzieci we własnym ogrodzie - tanio i w prosty sposób!

Każdy wie, że dzieci w domu często się nudzą, a pobyt na świeżym powietrzu to najlepsza i najzdrowsza atrakcja. Jeśli masz ogród to nie musisz jednak szukać placów zabaw lub innych miejskich atrakcji. To właśnie twoje własne podwórko, wiosną i latem, może stać się ulubionym miejscem zabaw twoich dzieci! Szczególnie jeśli zadbasz o odpowiednie atrakcje, które sprawią, że twoje pociechy będą mieć frajdę nie mniejszą niż na miejskim placu zabaw. W dodatku możesz cały czas mieć je na oku! W niedrogi i prosty sposób możesz stworzyć taką bezpieczną strefę zabawy w swoim ogrodzie, niezależnie od tego czy jest to mały teren czy duży. Zobacz co warto kupić dla swoich mniejszych i większych dzieci.

Domki dla dzieci - małe królestwa!

Drewniane domki to hit ogrodowy dla dzieci - maluchy je uwielbiają! Często są to konstrukcje złożone z domku na podwyższeniu, zjeżdżalni i dwóch lub jednej huśtawki, a czasem nawet mini ścianki wspinaczkowej lub drabinki. Taki cały kompleks kosztuje zazwyczaj powyżej 2000 zł, ale na pewno zapewni niezliczoną ilość godzin dobrej zabawy. Dość wysoka cena wynika z tego, że są to porządnie wykonane konstrukcje z drewna, które posiadają atest poświadczający, że są one wykonane według odpowiednich norm. Dzięki temu jest to bezpieczna strefa zabawy, choć, w przypadku kilkuletnich maluchów, na pewno spędzanie czasu w domku na podwyższeniu powinno odbywać się pod okiem rodzica.

Jeśli zależy ci na czymś tańszym i zajmującym mniej miejsca, to na OLX-ie znajdziesz też pojedyncze domki drewniane, zazwyczaj stojące bezpośrednio na ziemi, które również mogą dać dużo frajdy. To dobry wybór nie tylko ze względu na niższą cenę, ale również wtedy gdy nie zawsze masz czas, aby uważnie pilnować dzieci podczas zabawy. W domku stojącym na ziemi bez obaw mogą bawić się samodzielnie!

domek dla dziecidomek dla dzieci fot. shutterstock

Domek dla dzieci jest sam w sobie wielką atrakcją, ale można zrobić różne zabiegi, aby jeszcze bardziej go uatrakcyjnić. Ciekawym pomysłem jest pomalowanie go na różne kolory lub namalowanie np. postaci z bajek, kwiatków lub innych miłych dla dziecka obrazków – możesz to zrobić wraz ze swoją pociechą! Warto też jakoś zagospodarować wnętrze – można tam wstawić np. zestaw małego majsterkowicza, plastikową kuchenkę z garnkami lub dziecinny salon kosmetyczny/fryzjerski itp. Małemu marzycielowi lub miłośnikowi książek może wystarczyć nawet tylko poduszka i kocyk! Taki domek może stać się małym królestwem dziecka i jego prywatnym pałacem. Mało jest chyba dzieci, które nie byłyby zachwycone taką atrakcją w ogrodzie! Szukasz domku za mniej niż 500 zł? Alternatywą dla tych droższych, drewnianych, są plastikowe, idealne dla najmłodszych. Najczęściej wielokolorowe i bardzo bezpieczne, a także lekkie i łatwe w konserwacji.

plastikowy domekplastikowy domek fot. shutterstock

Trampoliny – idealne dla ruchliwych i pełnych energii dzieci

Trampolina to kolejny z hitów ostatnich lat jeśli chodzi o atrakcje w ogrodzie do zabawy. Uwielbiają je zarówno młodsze, jak i większe dzieci, ale poskakać lubią nawet dorośli. W końcu to naprawdę duża atrakcja i daje wiele radości, szczególnie jeśli twoje dziecko ma zawsze mnóstwo energii. Przed zakupem na pewno trzeba rozeznać się trochę w ofertach i zastanowić się nad tym na jaką wielkość możemy sobie pozwolić. Średnice trampolin z siatką zabezpieczającą zaczynają się już od 140 cm, ale mogą mieć nawet 3 metry. Te najmniejsze zmieszczą się więc na naprawdę niewielkim podwórku. Przy zakupie zwróć też uwagę na maksymalny udźwig (nośność) – czasem może być to 50 kg a czasem nawet 180 kg.

Jeśli chcesz zaoszczędzić to łatwo znajdziesz trampoliny używane na OLX-ie. . Często warto się na to zdecydować, ale konieczne jest sprawdzenie w jakim są stanie, bo może to być kluczowe dla bezpieczeństwa twojego dziecka. Zwróć uwagę na stan siatki, grubość ramy i nóg, ilość nóg, stan materiału z jakiego wykonana jest mata (czy nie ma dziur, czy dobrze trzyma się przy krawędziach). Jeśli nie możesz osobiście obejrzeć trampoliny i chcesz skorzystać z opcji przesyłki z OLX do paczkomatu, to poproś sprzedawcę o dokładne zdjęcia. Pomocna w podjęciu decyzji może być też marka trampoliny – im bardziej znana i z dobrymi opiniami w internecie, tym często lepiej.

trampolinatrampolina fot. shutterstock

Dla jakich dzieci najlepsza będzie trampolina? Często pozwala się skakać już maluchom przedszkolnym, choć niektórzy twierdzą, że najlepszy wiek to 6 lat i powyżej. Ważne jest też, aby przestrzegać kilku zasad użytkowania, aby było to bezpiecznie. Małe dzieci powinny bawić się pod opieką dorosłych i najlepiej, żeby tylko jedno dziecko w tym samym czasie używało trampoliny. Wyjątkiem są sytuacje gdy trampolina ma dużą średnicę, a dzieci podobną wagę. Natomiast równocześnie nie powinno bawić się kilkoro dzieci i to w różnym wieku – może to skutkować wpadaniem na siebie i czasem nawet poważnymi urazami.

Piaskownica – ponadczasowa i bezpieczna atrakcja do ogrodu dla dzieci

Są takie atrakcje dla dzieci, które nie nudzą się nigdy i są ponadczasowe. Do nich na pewno należy piaskownica, która jest wspaniałym miejscem do zabawy, rozbudzającym kreatywność i stwarzającym niezliczone możliwości. Jednym z dużych plusów jest na pewno niska cena. W internecie możesz znaleźć używane formy na piaskownicę nawet za mniej niż 50 zł. Najtańsze są te plastikowe, często w różnych kształtach, a wśród nich szczególną popularnością cieszą się kolorowe zwierzątka. Będą idealne do małych ogrodów (a nawet na balkon) i dla najmłodszych.

piaskownica plastikowapiaskownica plastikowa fot. shutterstock

Drożej kupisz z kolei piaskownice drewniane, zazwyczaj kwadratowe i często większe niż te plastikowe, które są świetne dla starszych dzieci lub takich, które chcą bawić się z kolegami. Warto zwracać też uwagę na to czy piaskownica ma pokrywę, która zabezpieczy piasek przed zanieczyszczeniami i nagrzaniem latem. W ostatnim czasie modne są także tzw. piaskownice ze stolikiem wodnym. Są to właściwie dwa połączone stoliki – w jednym jest piasek, a w drugim płytki pojemnik na wodę z przegródkami lub małymi atrakcjami np. zamkiem. Dziecko nie siedzi w piasku, tylko stoi obok samej piaskownicy i może odkrywać możliwości połączenia wody z piaskiem lub bawić się korzystając tylko z jednej części.

piaskownica drewnianapiaskownica drewniana fot. shutterstock

Oprócz dobrego wyboru rodzaju piaskownicy, nie mniej ważne jest dobranie odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Powinno być lekko zacienione, najlepiej jak najbliżej domu, z dala od niebezpiecznych roślin i zbiorników wodnych. Do pełni szczęścia potrzeba już tylko specjalnego piasku przeznaczonego właśnie do takiej zabawy i zestawu zabawek, które kosztują grosze i często można znaleźć je używane. Piaskownica to jedno z najbezpieczniejszych form zabawy dla dzieci w ogrodzie. Nawet maluchy często mogą bawić się same, a dołączyć mogą również koledzy i koleżanki. Taka wspólna zabawa to dobra nauka współpracy, a zarazem odpoczynek dla rodziców, bo budowanie zamków i babek często pochłania najmłodszych do reszty!

Co jeszcze może dać frajdę w ogrodzie?

Powyższe atrakcje do ogrodu to oczywiście nie jedyne jakie do wyboru mają rodzice. Nie można zapomnieć o ponadczasowych huśtawkach. Obecnie chętnie kupowane są szczególnie tzw. bocianie gniazda, czyli huśtawki o okrągłym siedzeniu o dużej średnicy, wykonane z linek układających się niczym sieci w pajęczynie. Plusami są uniwersalność (dobre zarówno dla mniejszych jak i większych dzieci) oraz duże bezpieczeństwo. Dla najmłodszych najlepsze będą jednak zabudowane, tradycyjne krzesełka. Nieustannie dużą radość dają dzieciom również zjeżdżalnie, które mogą być wolnostojące (często plastikowe) lub mogą być częścią wcześniej wspomnianych domków lub innych konstrukcji. Plastikowa, mała zjeżdżalnia dla najmłodszych to często koszt mniejszy niż 100 zł.

hustawkahustawka fot. shutterstock

Bezpieczna strefa zabawy dla dzieci – stwórz ją z OLX.pl!

Internet to skarbnica ofert używanych mebli i innych atrakcji do ogrodu dla dzieci. Jednym z nich jest na pewno portal ogłoszeniowy OLX. Kupowanie plenerowych akcesoriów do zabawy z drugiej ręki ma sens, bo często są to rzeczy mało używane lub mimo użytkowania, w bardzo dobrym stanie. Na OLX nie brakuje jednak również rzeczy fabrycznie nowych, które także często można kupić taniej niż w przeciętnym sklepie. Wyszukiwarka OLX pozwala na łatwe znalezienie tego czego szukasz, zarówno jeśli chodzi o cenę, jak i inne kryteria. Warto zwrócić uwagę również na lokalizację, bo często warto jest odebrać coś osobiście, aby lepiej obejrzeć to co chcemy kupić. Odległość nie musi być jednak problemem – OLX oferuje również opcję bezpiecznej przesyłki do paczkomatu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.