Budujesz dom? Nie zapomnij o zaplanowaniu fotowoltaiki

Z początkiem tego roku w Polsce zaczęły obowiązywać zaostrzone wymogi efektywności energetycznej dla nowo powstających budynków. Domy stawiane w 2021 roku muszą spełniać szereg warunków, których niedopełnienie może skutkować brakiem zgody na budowę. Jesteś w trakcie planowania inwestycji? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Wymogi WT 2021

Zmiany w polskim prawie budowlanym są efektem unijnej dyrektywy EPBD (ang. Energy Performance Buildings Directive), która ma na celu zredukowanie emisji CO2 do atmosfery oraz zmniejszenie zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych. W Polsce nowe regulacje wprowadzane były etapowo, tak aby rynek miał czas się do nich przygotować. Pierwsze zmiany w prawie budowlanym miały miejsce w latach 2014 i 2017, a z początkiem tego roku weszły w życie kolejne i już zarazem ostatnie.

Nowe warunki techniczne dotyczące poprawy efektywności energetycznej dla nowo powstających budynków (WT2021) zakładają przede wszystkim stworzenie efektywnej termoizolacji budynku, która do minimum ogranicza straty ciepła, oraz zmniejszenie zapotrzebowania nieruchomości na nieodnawialną energię pierwotną służącą do ogrzewania, wentylacji czy oświetlenia. Maksymalne dopuszczalne wartości, mieszczące się w ramach nowych regulacji, określają te dwa współczynniki:

  • współczynnik przenikania ciepła U - określa jak dużo ciepła ucieka z domu na zewnątrz (dla ścian zewnętrznych współczynnik U nie może przekroczyć 0,2 W/m2K., a dla okien oraz drzwi balkonowych musi być utrzymany poniżej 0,9 W/m2K)
  • współczynnik Ep - określa maksymalne zapotrzebowanie roczne danego budynku na nieodnawialną energię pierwotną (aktualny standard wynosi max 70 kWh/m2 rocznie).

Jak osiągnąć standardy WT 2021?

Jeśli chcemy spełnić nowe wymogi, przy budowie domu musimy działać dwutorowo. Po pierwsze należy zainwestować w odpowiednią izolację termiczną, która ograniczy straty ciepła do dopuszczalnego przedziału. Możemy osiągnąć to poprzez zwiększenie grubości materiału służącego do izolacji domu lub dzięki zastosowaniu materiałów lepszej jakości. Coraz bardziej popularne stają się również tzw. domy pasywne - są one skonstruowane w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii.

Jednak sama izolacja termiczna nie wystarczy, jeśli budynek będzie ogrzewany za pomocą nieodnawialnych źródeł energii. W związku z tym należy zadbać również o drugi aspekt, czyli urządzenia korzystające z energii odnawialnej, ponieważ jedynie one pozwalają na obniżenie zużycia energii pierwotnej do poziomu wymaganego przez WT 2021. W tym wypadku inwestycją wartą uwagi są panele fotowoltaiczne, które pozwalają na samodzielną produkcję energii elektrycznej.

panele fotowoltaicznepanele fotowoltaiczne fot. shutterstock

Panele fotowoltaiczne - zalety

Odpowiednio dobrane oraz poprawnie zamontowane panele fotowoltaiczne mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd z sieci do minimum. Nowoczesne instalacje pozwalają zredukować koszty zużycia energii elektrycznej nawet o 90%, co oznacza sporą oszczędność dla właścicieli budynków. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest jednak nie tylko bardziej opłacalnym, ale również ekologicznym rozwiązaniem - przyczynia się do ochrony środowiska oraz podnoszenia komfortu życia mieszkańców Polski. Więcej na temat potencjału tego typu rozwiązań dowiesz się z Raportu OLX o rynku fotowoltaiki. Znajdziesz w nim m.in. kompleksowe informacje o kierunkach zmian w branży i aktualnych tendencjach oraz prognozy ekspertów dotyczące rozwoju fotowoltaiki.

Jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne można zamontować zarówno na nieruchomościach już wybudowanych, jak i na tych, które będą dopiero stawiane. Jednak uwzględnienie fotowoltaiki na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, znacznie zmniejsza koszty jej montażu i jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej praktycznym. Na co zatem zwrócić uwagę, planując budowę domu?

Na pewno trzeba uwzględnić takie aspekty jak:

  • ustawienie domu względem stron świata
  • kształt dachu oraz materiał z jakiego będzie wykonany
  • otoczenie domu oraz plan zagospodarowania ogrodu

panele fotowoltaicznepanele fotowoltaiczne fot. shutterstock

Nasłonecznienie działki

Każde zacienienie powoduje, że ilość promieni słonecznych docierających do powierzchni paneli fotowoltaicznych, jest ograniczana. Planując miejsce budowy domu, warto zatem zwrócić uwagę na usytuowanie działki. W jej sąsiedztwie nie powinny znajdować się wysokie drzewa, inne budynki, słupy czy kominy, które mogą powodować zacienienia, przekładające się na spadek sprawności paneli. Równie ważne jest także umiejscowienie samego domu - część dachu, na której będą montowane panele, powinna być skierowana w kierunku południowym.

Dach

Ważnym aspektem przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej jest także konstrukcja dachu. Najlepiej sprawdza się dach dwuspadowy, który zapewnia największą powierzchnię umożliwiającą montaż paneli. Jego nachylenie powinno wynosić od 30 do 45 stopni, ponieważ taki spadek umożliwia osiągnięcie największej sprawności instalacji. Część dachu znajdująca się od południa nie może być także wyposażona w okna połaciowe, kominy czy otwory wentylacyjne, które znacznie utrudniałyby montaż oraz zmniejszały powierzchnię rozmieszczenia paneli. Istotny jest również materiał, z jakiego będzie wykonany dach. Do najbardziej optymalnych zalicza się gont bitumiczny oraz blachodachówkę - tego rodzaju wykończenie nie stwarza instalatorom problemów podczas montażu oraz nie uszkadza się podczas konserwacji paneli.

Panele fotowoltaiczne pomagają znacznie obniżyć koszty eksploatacji budynku, redukując wydatki za prąd do minimum. Zwiększają one także komfort użytkowania nieruchomości oraz przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych. Planując budowę domu, warto zatem uwzględnić instalację fotowoltaiki, która przełoży się na nasze oszczędności oraz ułatwi nam spełnienie standardów WT 2021. Sprawdź najlepsze oferty paneli fotowoltaicznych na OLX!

Więcej o: