Nowoczesne drzwi do domu, które uchronią przed włamaniem. Liczy się nie tylko ilość wkładek i zamków

Jak zwiększyć bezpieczeństwo domowników? Podstawą jest wybór odpowiednich drzwi, które zmniejszą prawdopodobieństwo włamania. To ich najważniejsza funkcja, lecz ważne jest też, by były estetyczne i pasowały do architektury budynku. Dobrej jakości drzwi antywłamaniowe to inwestycja na lata, dlatego dowiedz się, jak dokonać dobrego wyboru!

Kluczowa jest waga i wymiary drzwi

Drzwi antywłamaniowe nie są lekkie. Ich waga waha się od około 60 kilogramów, ale w przypadku niektórych modeli dochodzi nawet do 140 kilo! Jest to związane z materiałami, z których są wykonane.  Na wagę wpływa też grubość blach, kratownic oraz wymiary drzwi. Porządne drzwi antywłamaniowe powinny być wykonane z solidnego i trwałego tworzywa. 

Są one dostępne w rozmiarach standardowych i niestandardowych. Wymogiem jest wysokość skrzydła w świetle ościeżnicy, która nie powinna być mniejsza niż 2 metry, natomiast szerokość nie powinna być mniejsza niż 90 centymetrów.

Klasa drzwi antywłamaniowych – o czym mówią poszczególne oznaczenia?

Klasy bezpieczeństwa drzwi są określane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej, a im wyższa klasa tym lepsza ochrona przed włamaniem. Najniższa klasa to RC1. Drzwi z tym oznaczeniem zapewniają podstawową ochronę. Natomiast najwyższe klasy to RC5 i RC6, które stosuje się w budynkach wymagających szczególnego zabezpieczenia. W domach jednorodzinnych  najczęściej stosuje się drzwi klasy RC2, RC3 i RC4 . Przy zakupie drzwi antywłamaniowych warto jest poprosić o dodatkowe certyfikaty i atesty, które zapewnią nam odpowiednią ochronę. Jedne z najlepiej przetestowanych drzwi na rynku to modele marki Gerda, które oprócz certyfikatów przechodzą dodatkowe testy, określające ich odporność na włamanie. Przykładowo, marka zapewnia, że ich drzwi klasy RC4 są odporne na próby włamania z użyciem takich narzędzi jak: ciężki młotek, siekiera, przecinak, dłuto czy wiertarka.

drzwi Gerdadrzwi Gerda fot. Gerda

Konstrukcja drzwi – na co zwrócić uwagę?

Drzwi antywłamaniowe powinny mieć przynajmniej trzy zawiasy. Liczy się również ilość zamków. Te zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa mają nie tylko zamek główny, ale też dodatkowy i pomocniczy.  Marka Gerda ma w swoim asortymencie świetne jakościowo drzwi antywłamaniowe o eleganckim designie. W ich katalogu znajdziesz sporo ciekawych modeli z rozległymi opisami, które pomogą ci wybrać drzwi dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb.

Oprócz samej konstrukcji ważny jest również montaż drzwi. Aby spełniały swoje zadanie muszą być głęboko zakotwione w murze. Najlepiej sprawdzi się ich wmurowanie lub wkręcenie.

Które modele drzwi antywłamaniowych są warte uwagi?

  • GERDA THERMO PREMIUM

Te drzwi o klasie antywłamaniowości RC2 lub RC3 są wyposażone w 3-ryglowy zamek centralny, 3-ryglowy zamek dodatkowy oraz bolce przeciwwyważeniowe w metalowych wspornikach. Model o klasie RC3 posiada też antywłamaniowy rygiel pionowy sterowany z zamka głównego, co daje dodatkową ochronę. Konstrukcja skrzydła składa się z ramiaka z drewna i ekspandowanego polistyrenu grafitowego. Inna wersja tego modelu drzwi jest wyposażona w 3-ryglowy zamek główny klasy 7 GERDA ZW1000, 3-ryglowy zamek dodatkowy klasy 6 GERDA ZW 500 2-ryglowy zamek pomocniczy (dla wersji o klasie RC3). Posiadają też Antywłamaniowy rygiel pionowy sterowany z zamka głównego dla RC3.

  • GERDA OPTIMA

Te drzwi o świetnym designie również są dostępne w klasach antywłamaniowości RC2 lub RC3. Ich grubość to 60mm, a wersja w klasie RC3, oprócz zamka centralnego i dodatkowego, ma też zamek pomocniczy 2-ryglowy.

Więcej o: