Energooszczędny dom - które drzwi osiągają najlepszy poziom termoizolacji?

Wybór drzwi do domu to jedna z kluczowych decyzji, którą musimy podjąć przy wykańczaniu budynku. Model, na który się zdecydujemy, powinien wyróżniać się nie tylko estetyką, ale również dobrej jakości wykonaniem oraz wysokim poziomem termoizolacji.

Dom w stylu eko

Planując remont lub budowę domu, warto dokładnie przemyśleć wybór drzwi wejściowych. Energooszczędne modele, dobrze zapobiegające ucieczce ciepła z naszego domu, nie tylko pozwolą cieszyć się większym komfortem termicznym, ale uchronią nas również przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Drzwi charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła powodują, że do ogrzania całego budynku zużywamy mniej energii, co czyni nasz dom bardziej ekologicznym.

Termoizolacyjność

Jednym z podstawowych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, przymierzając się do zakupu drzwi wejściowych, jest ich termoizolacyjność. Zgodnie z obowiązującymi od początku 2021 r. przepisami drzwi zewnętrzne powinny mieć współczynnik przenikania ciepła na poziomie nie większym niż 1,3 W/(m²K).

Termoizolacyjność drzwi zależy od wielu różnych czynników tj. materiał wykonania, grubość skrzydła, budowa ościeżnicy czy prawidłowo wykonany montaż. Im niższy współczynnik przenikalności cieplnej drzwi (Ud), tym mniej ciepła uciekać będzie z domu na zewnątrz, co przełoży się bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania.

drzwi wejściowedrzwi wejściowe Gerda - mat. partnera

Jakie drzwi wybrać?

Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele innowacyjnych modeli, które pomogą zminimalizować straty ciepła. Należą do nich m.in. drzwi marki Gerda, które charakteryzują się dobrą termoizolacyjnością:

ALTUS - drzwi energooszczędne posiadające współczynnik od 0,74 W/m2K w przypadku drzwi pełnych i 0,81 W/m2K w przypadku drzwi przeszklonych. Standardowo są również wyposażone w przekładkę w opatentowanej technologii ,,anti-bimetal", a specjalnie zaprojektowane izolatory znacząco podnoszą parametr termoizolacyjności i mają duży wpływa na obniżenie kosztów zakupu energii.

THERMO PREMIUM – to drzwi pasywne, które przede wszystkim maksymalnie oszczędzają energię przy jednoczesnym podniesieniu komfortu mieszkania. Pozwalają gromadzić energię wewnątrz pomieszczenia, co prowadzi do bezpośredniej oszczędności. Drzwi THERMO PREMIUM , charakteryzują się współczynnikiem przenikania w zależności od zastosowanej ościeżnicy oraz obecności przeszkleń od 0,8 W/m2K

OPTIMA - drzwi energooszczędne, które posiadają współczynnik od 1,0 w przypadku zastosowania ościeżnicy ALUTHERM OPTIMA (ciepłej ościeżnicy aluminiowej z wypełnieniem komory termicznej i uszczelką) oraz 1,1 W/m2K przy zastosowaniu ościeżnicy DUOTHERM (ciepłej ościeżnicy stalowo drewnianej z perforacją termiczną i uszczelką).

Energooszczędny dom

Jeśli zależy nam na stworzeniu energooszczędnego domu, wybór odpowiednich drzwi wejściowych to podstawa. Im mniej ciepła będzie przez nie przenikać, tym mniej energii zużyjemy do ogrzania budynku. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania, ale jednocześnie sprawimy, że nasz dom będzie bardziej ekologiczny. Obecnie, kupując drzwi wejściowe o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła, możemy otrzymać także dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. W asortymencie firmy Gerda znajdziemy wiele różnych modeli drzwi spełniających wymagane kryteria.

drzwi wejściowedrzwi wejściowe Gerda - mat.partnera

Więcej o: