Podłoga w jodełkę - do jakich wnętrz pasuje i z czego można ją wykonać?

Podłoga w jodełkę powraca do wnętrzarskich trendów w wielkim stylu. Długo kojarzona była z wystrojem przedwojennych kamienic, dziś zdobi nowoczesne i modne przestrzenie. Kiedyś ten ponadczasowy wzór wykonywano głównie z drewna. Obecnie można ją zrobić także z praktycznych paneli winylowych i wykorzystać nie tylko w sypialni i salonie, lecz także w kuchni i łazience. Takie rozwiązanie ma wiele zalet - wyjaśniamy, dlaczego warto na nie postawić.

Ponadczasowa jodełka: od Cesarstwa Rzymskiego do dziś

W czasach starożytnych używano ją do układania dróg, na salonach pojawiała się w połowie XVI wieku, ale hitem stała się dopiero na dworze królowej Wiktorii. W Polsce wzór w jodełkę pojawił się w latach 20. - upodobali go sobie bogaci mieszczanie i zdoili nim miejskie posiadłości oraz letnie rezydencje.

Podłoga w jodełkę, choć wygląda modnie i stylowo, nie jest tanią inwestycją. Do ceny zakupy należy doliczyć też koszty montażu i renowacji. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom, na rynku pojawiły się panele winylowe z rdzeniem mineralnym, czyli nowy sposób na układanie wzoru w jodełkę. Dostępne są u europejskiego lidera marki Arbiton. Z tymi panelami możesz mieć podłogę z klimatem jak sprzed wojny, a do tego trwały i zaawansowany technicznie materiał, który nie wyjdzie z mody przez kolejne dziesięciolecia.

Panele winylowe Arbiton – nowy sposób na podłogę w jodełkę

Panele winylowe to produkt nowej generacji - zostały wzbogacone o rdzeń stworzony z połączenia polimerów z minerałami skalnymi. Kolekcja Arbiton „Amaron Herringbone" została stworzona specjalnie, pod kątem układania w jodełkę. Dzięki panelom winylowym możesz mieć podłogę, która wygląda jak parkiet. Kolor i faktura paneli łudząco przypomina wygląd klasycznego drewna, a nie wymagają one specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

panele winylowepanele winylowe fot. Arbiton

Parkiet drewniany czy podłoga w jodełkę? Porównujemy obie opcje 

Jedno i drugie rozwiązanie ma plusy i minusy. Parkiet drewniany ma ponadczasowy, elegancki wygląd - przez wielu uważany jest za synonim luksusu, daje też duże możliwości aranżacji. Jego gorszą stroną jest kłopotliwy montaż, podatność na zniszczenia i brak odporności na wodę, przez co nie nadaje się do położenia w kuchni lub łazience. Do tego dochodzą wysokie koszty utrzymania i regularne odświeżanie co kilka lat.

Panele w jodełkę są zdecydowanie tańszym rozwiązanie, a wyglądem i tak przypominają podłogę z drewna.  Są one trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wodę, zmiany temperatur, światło słoneczne i promieniowanie UV, dzięki czemu nadają się do każdego pomieszczenia. Ich kolejnymi zaletami są właściwości antybakteryjne, łatwy montaż oraz demontaż, a także brak konieczności wykonywania specjalnych zabiegów ani konserwacji.

Podłoga w jodełkę – od starych kamienic po designerskie lofty

Podłoga w jodełkę świetnie wygląda w każdym wnętrzu i pasuje do różnych stylów. Choć silnie kojarzy się z ponadczasowym, starodawnym wzornictwem, pięknie prezentuje się również w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Wzór ten wywodzi się z francuskich rezydencji, dlatego świetnie wygląda w przestronnych pomieszczeniach z wysokim sufitem i dużymi oknami.  Sprawdzi się też w sypialni i salonie urządzonych w stylu vintage – ze starymi meblami, dodatkami z porcelany i kolorowymi plakatami. Coraz częściej odchodzi się jednak od tradycji i podłogę w jodełkę aranżuje się we wnętrzach w stylu skandynawskim lub glamour. Da ona świetny efekt  w surowych, minimalistycznych pomieszczeniach, gdzie główną rolę grają jasne kolory i brak dodatków. Podkreśli też wygląd przestrzeni, w której dominują błyszczące tkaniny i kryształowe żyrandole.

podłoga w jodełkępodłoga w jodełkę fot. Arbiton

Podłoga w jodełkę to nie jedyne rozwiązanie. Jaki inny wzór da się ułożyć z paneli winylowych?

Podłoga w jodełkę to klasyka, którą bardzo często spotykamy w nowoczesnych pomieszczeniach. Jednak za sprawą paneli winylowych możesz zdecydować się mniej klasyczne rozwiązanie – ułożyć je także we wzór angielski, drabinkę lub szachownicę. Każdy z nich ma swoje cechy szczególne.

  • Wzór angielski jest prosty i najlepiej sprawdza się w klasycznych aranżacjach, ale pięknie komponuje się też z nowoczesnymi wnętrzami. Układany jest z paneli montowanych równolegle -wzdłuż lub wszerz pomieszczenia.
  • Drabinka robi wrażenie w dużych, otwartych przestrzeniach, takich jak sale balowe lub duże salony. Sama w sobie jest ozdobna, przez co może być trudna w aranżacji. Układa się ją naprzemiennie pionowo i poziomo, przy czym panele pionowe są znacznie dłuższe, niż poziome.
  • Szachownica to klasyczny wzór, który podobnie jak drabinka najlepiej wygląda w przestronnych pomieszczeniach. Stylem nawiązuje trochę do mozaiki. Jej geometryczny charakter podkreśli wyszukany styl pomieszczenia. Jest ułożona z desek tworzących naprzemienne względem siebie kwadraty.
Więcej o: