Ekologiczne trendy w aranżacji salonu? Dziś nie tylko meble, ale nowe telewizory są przyjazne środowisku

W mediach jest coraz głośniej o postępujących zmianach klimatycznych i o wpływie naszych działań na przyszłość planety. Świadoma egzystencja w zgodzie z naturą i dbałość o środowisko zaczyna być omawiana w kontekście każdej płaszczyzny naszego życia. Ekologia wpłynęła też na architekturę i na całą branżę wnętrzarską. Przedsiębiorstwa meblowe, a teraz również elektroniczne, dokonują przedsięwzięć, które mają na celu zredukowanie szkodliwego działania branży na środowisko naturalne.

Mieszkanie w stylu eko – codzienne życie w harmonii z naturą

O ekologicznej architekturze wnętrz mówi się coraz częściej. Jej podstawą jest projektowanie przestrzeni z jak największym poszanowaniem środowiska naturalnego. W tym pojęciu zawiera się również aspekt estetyczny. Istotny jest tutaj między innymi dobór odpowiednich kolorów. Sprawdzą się neutralne barwy, takie jak biel i jasny beż. Te kolory nie tylko optycznie powiększą pomieszczenia, ale rozjaśnią je, co będzie miało wpływ na mniejsze zużycie prądu.
Ekologiczne podejście musi mieć też wpływ na płaszczyznę użytkową przestrzeni. Energooszczędne rozwiązania, kosze do segregacji śmieci czy środki umożliwiające oszczędzanie wody to nieodłączne elementy wnętrza w stylu eko.

LG OLEDLG OLED materiał promocyjny

Naturalne surowce we wnętrzach w stylu eko

Niezwykle ważne jest też zastosowanie materiałów, które pochodzą z naturalnych źródeł. W salonie dominuje drewno, wykorzystywany jest też marmur. Popularne są również dodatki z bambusa czy rattanu, a także len, płótno i bawełna. W ekologicznej architekturze wnętrz minimalizuje się bowiem zużycie surowców, których produkcja ma negatywny wpływ na środowisko. Niestety, plastik stanowi dziś nieodłączny element codziennego życia. To, że po zakończeniu przydatności do użycia większość plastiku kończy jako odpad, przyczynia się znacząco do globalnego problemu zanieczyszczenia plastikiem. Statystyki pokazują, że w 2019 roku wyrzucono ponad 130 milionów ton metrycznych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Większość z nich trafiła na składowiska odpadów, została spalona lub znalazła się w światowych drogach wodnych.

Jedną z marek, która postanowiła poczynić krok w kierunku zminimalizowania zużycia tego surowca, jest LG. Dzięki technologii samoświecących pikseli i braku tylnego podświetlenia, znanego z telewizorów LCD, w 18 modelach telewizorów LG OLED z oferty na rok 2021 zastosowano mniej komponentów niż w konwencjonalnych odbiornikach. Dzięki temu już na etapie procesu produkcji zużywa się mniej tworzyw sztucznych. Firma LG przewiduje ograniczenie zużycia plastiku w bieżącym roku o około 10 tysięcy ton.

LG wykorzystuje też więcej materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do ponownego przetworzenia. Na przykład w obudowach zewnętrznych telewizorów OLED z asortymentu na rok 2021 zastosowano więcej metalu. Dodatkowo, w przeciwieństwie do LCD, ekrany OLED nie wymagają stosowania szkodliwych substancji.

Międzynarodowy instytut badawczy z siedzibą w Szwajcarii Société Générale de Surveillance (SGS) przetestował telewizory i panele LG OLED i przyznał im certyfikat Eco Products w kilku kategoriach.

LG OLED C1LG OLED C1 materiał promocyjny

Nowoczesne technologie w salonie w stylu eko – jak to połączyć?

W dzisiejszych czasach technologie są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Coraz częściej mówi się o nich w kontekście ekologicznym. Sprzęty najnowszej generacji są projektowane tak, by miały jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.

Ekologia w kontekście technologii to nie tylko energooszczędność. To również proces samej produkcji oraz wpływ, jaki sprzęt ma na środowisko w trakcie jego użytkowania. Na rynku pojawiają się już produkty skierowane specjalnie do klientów świadomych i dbających o środowisko. Takimi produktami są telewizory serii LG OLED. Dzięki zaawansowanemu procesorowi, obsłudze HDR w najpopularniejszym formacie Dolby Vision czy trybowi Filmmaker, który gwarantuje wyświetlanie filmu tak jak chciał tego reżyser, telewizory LG OLED są idealne dla kinomanów. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy gamingu. Telewizory LG OLED obsługują standard HDMI 2.1, a więc są w stanie nie tylko wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K w nawet 120 klatkach na sekundę, ale także gwarantują doskonały HDR oraz w Dolby Vision w grach (HGiG) i praktycznie brak opóźnień.

Telewizory LG OLED pozwalają na komfortowe oglądanie telewizji przez dłuższy czas. Odznaczają się niskim poziomem emisji niebieskiego światła, nie migotają oraz są pozbawione odblasków. Telewizory LG OLED to także pierwsze telewizory, które otrzymały certyfikat Eyesafe® (Bezpieczny dla oczu) opracowany przez TUV-Eyesafe®.

Aranżacja telewizora w salonieAranżacja telewizora w salonie fot. LG

Osoby, które zwracają uwagę na ekologię, może zainteresować też fakt, że marka LG zapowiedziała, że do 2050 roku przejdzie całkowicie na energię odnawialną. Jest to uzupełnienie zobowiązania o osiągnięciu neutralności w zakresie emisji dwutlenku węgla do 2030 r. w ramach inicjatywy Zero Carbon 2030. Firma LG zobowiązała się do 2030 r. ograniczyć emisję dwutlenku węgla na etapie produkcji do poziomu 50 procent względem standardów z 2017 r. Do ogromny krok w kierunku rozwoju ekologicznych rozwiązań na rynku technologicznym.

Z telewizorów LG OLED będą zadowolone zarówno osoby, którym zależy na przyszłości naszej planety, jak i miłośnicy technologii. Istotny jest również wygląd tego telewizora, który stanie się prawdziwą ozdobą salonu urządzonego w stylu ekologicznym. Zakup dobrej jakości sprzętu to inwestycja na lata, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.