Internet stacjonarny w całym domu. Wyjaśniamy, co zrobić, by trafił do wszystkich pokoi

Internet stacjonarny w Play to świetny wybór dla rodzin z dziećmi, studentów i wymagających użytkowników sieci, którzy aktywnie korzystają z komputerów, smartfonów, tabletów czy konsoli. Sprawdzi się zawsze wtedy, gdy użytkuje go jednocześnie kilka osób. Największa sieć komórkowa w Polsce przygotowała szeroką ofertę usług - każdy znajdzie odpowiedni pakiet dla siebie!

Dlaczego warto wybrać

 Internet stacjonarny Play?

Internet stacjonarny doprowadzany jest do domu lub mieszkania za pomocą kabla. Play świadczy usługi w technologii HFC - nie jest to technicznie popularny ostatnio „światłowód", jednak ta technologia daje to samo doświadczenie, czyli:

- prędkość osiągalną nawet do 600 Mb/s,

- stabilne połączenie i niska podatność na awarie,

- brak limitów pobierania danych, po których przekroczeniu spada prędkość połączenia,

- w odróżnieniu od łącza mobilnego, Internet działa niezależnie od obciążenia sieci komórkowej czy warunków pogodowych.

Kolejną zaletą usług Play jest umowa na czas nieokreślony - możesz z niej zrezygnować w dowolnym monecie i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Otrzymujesz też nowoczesny hub, czyli router, który jest podłączony kablem do sieci internetowej, dzięki czemu połączenie jest szybkie, stabilne i bezpieczne. Umożliwia on łatwe łączenie kilku urządzeń na raz oraz kontrolę tego, kto i kiedy się łączy. Bezproblemowo zabezpieczysz też swoją sieć wi-fi za pomocą ustawienia hasła - wszystko odbywa się automatycznie, a ty w każdej chwili możesz wprowadzić zmiany. Instalacja sprzętu jest bardzo prosta - w wybranym przez siebie terminie przyjeżdża monter, który konfiguruje usługę wraz z routerem. Opłata za instalację jest jednorazowa i wynosi tylko 50 złotych.

Play przygotował specjalną stronę edukacyjną, na której gromadzi praktyczną wiedzę związaną z Internetem. Znajdziesz na niej obszerne, szeroko omówione zagadnienia, dotyczące, m.in. 

- bezpieczeństwa twojej sieci: jak zabezpieczyć wi-fi?, czy ustawiona nazwa sieci ma znaczenie i dlaczego hasło nie powinno być proste, 

- podłączania urządzeń do wi-fi: o tym jak wi-fi rozwiązuje problem okablowania oraz jak podłączyć do niego np. drukarkę,

- wyboru oferty Internetu do domu: szczegółowy opis konkretnej oferty,

stworzenia domowego centrum rozrywki: o tym dlaczego warto podłączyć TV do sieci oraz jak to zrobić, jakie połączenie wybrać (przewodowe, czy bezprzewodowe) oraz które jest lepsze w przypadku telewizorów?

Jak dobrać ofertę Internetu stacjonarnego Play?

Internet stacjonarny Play możesz dostosować do swoich potrzeb. Możliwość tę dają trzy pakiety pobierania danych:

1.  do 150 Mb/s - jest to świetny wybór do pobierania plików, przeglądania poczty czy korzystania z  mediów społecznościowych. Zadba o połączenie domowników z siecią.

2.  do 300 Mb/s - dobrze sprawdzi się podczas nauki online i pracy z domu. Odpowiedni w sytuacjach, gdy wiele urządzeń korzysta z sieci na raz.

3.  do 600 MB/s - jest to opcja dla wymagających użytkowników. Niezawodna prędkość i stabilne łącze sprawdzą się podczas grania online lub ściągania dużych plików.

Aspekty techniczne – gdzie podłączyć router, aby Internet działał najlepiej i docierał do wszystkich pomieszczeń?

Nie wszyscy wiedzą, że złe umieszczenie nawet najlepszego sprzętu może obniżyć możliwości jego działania. Przyczyny słabego zasięgu lub niskiego transferu danych często szukamy nie tam gdzie trzeba, a w większości przypadków jest ona bardzo prosta. Mowa tutaj o braku należytej uwagi przy pozycjonowaniu routera.

Odpowiednia lokalizacja urządzenia to podstawa. Zaleca się umieszczanie routera w centralnej części mieszkania lub w pomieszczeniu, w którym najczęściej korzystasz z Internetu. Modem nie może być schowany, powinien stać w widocznym miejscu tak, aby fale docierały jak najdalej. Istotna jest także wysokość, dlatego producenci sprzętu pamiętają o przygotowaniu uchwytów do montażu na ścianie.

Jeśli chcesz, aby sygnał docierał do niższych kondygnacji budynku umieść router na niskiej szafce lub na specjalnie wyznaczonym do tego miejscu na podłodze. W sytuacji, gdy inne kondygnacje znajdują się powyżej, dobrą opcją będzie montaż sprzętu  pod sufitem. Takie rozwiązanie możemy zaobserwować w korporacjach - pozwala ono m.in. uniknąć licznych kolizji sygnału z meblami.

Kolejnym ważnym aspektem jest upewnienie się, czy urządzenie nie będzie stało w bliskim kontakcie odbiorników prądu o dużej mocy. Nie poleca się ustawiania sprzętu obok mikrofali, lodówki, czy w pobliżu dużych telewizorów. Szukając dobrego miejsca na postawienie routera, warto też upewnić się, że nie będzie on sąsiadował z metalowymi powierzchniami.

Ważnym aspektem przy instalacji sprzętu sieciowego jest również dbanie o to, aby się nie przegrzewał. Umieszczania go pomiędzy książkami lub półkami możesz sprawić, ze nie będzie on działał stabilnie. Nie należy stawiać routera w nasłonecznionym przez większość dnia miejscu, np. na parapecie okna. W skrajnych przypadkach, w wyniku przegrzania, może dojść nawet do uszkodzenia sprzętu.

Jak wzbogacić ofertę Internetu stacjonarnego Play? Usługa TV, serwisy VOD i platformy

Ofertę Internetu stacjonarnego Play możesz wzbogacić o dodatkowe usługi, np. TV BOX.Ofertę Internetu stacjonarnego Play możesz wzbogacić o dodatkowe usługi, np. TV BOX. fot. shutterstock

Usługi Internetu stacjonarnego Play możesz rozszerzyć o telewizję z dostępem do aplikacji Viaplay. TV BOX od Play możesz oglądać w dowolnym miejscu - w domu, na urlopie czy na działce. Daje on możliwość nagrywania treści i przechowywania ich w chmurze do 180 dni. Oglądaj telewizję jak serwisy wideo. Z TV BOX masz opcję włączania emitowanych treści od początku - możesz cofać, przewijać i pauzować. Wybierz jeden spośród trzech pakietów - z dostępem do  ponad 30, 50 i 100 kanałów. TV BOX da się podłączyć do anteny i oglądać kanały telewizji naziemnej.

Co ma do zaoferowania aplikacja Viaplay? Gwarantuje dostęp do meczów Bundesligi, czy Ligii Europy z polskim komentarzem. Obejrzysz również najnowsze i największe międzynarodowe hity filmowe, a do tego wielokrotnie nagradzane oryginalne skandynawskie seriale Viaplay. Platforma kusi też szeroką ofertą programową dla najmłodszych. Jej dużym atutem jest możliwość oglądania ulubionych produkcji  na dowolnym urządzeniu (na smartfonie, tablecie, komputerze czy TV BOX.)  

Więcej o: