Oszczędzaj wodę, podlewaj mądrze i niech twój ogród zachwyca

Woda wpływa na wygląd oraz obfitość roślin ogrodowych. Zdecydowana ich większość wymaga systematycznego nawadniania co przekłada się na koszty utrzymania zieleni. Jednak wykonując podlewanie ogrodu w odpowiedni sposób, można zmniejszyć zużycie wody i ją oszczędzić. Jak? Z pomocą przychodzą proste rozwiązania oraz nowoczesne urządzenia do nawadniania.

Ogród, który cieszy oczy to marzenie każdego ogrodnika. Aby jednak tak się stało, trzeba najpierw włożyć sporo pracy w jego pielęgnację, a potem regularnie się nim zajmować, doglądać i przede wszystkim podlewać. Ze względu na wysokie koszty wody oraz wyzwania klimatyczne z nią związane oszczędzanie wody jest niezbędne. Na szczęście istnieje kilka sposobów na ograniczenie zużycia wody w ogrodzie bez szkody dla roślin.

Kilka prostych zasad na początek

Fundamentalną praktyką ogrodniczą jest czas podlewania zieleni. To, kiedy podlewa się ogród, pomaga zaoszczędzić kilka litrów wody.  Najlepiej to robić w godzinach porannych i wieczornych. Jest to istotne zwłaszcza latem, gdy jest ciepło i temperatury bywają wysokie. Optymalnym momentem na nawadnianie roślin są godziny poranne pomiędzy 6-8 oraz wieczorne 17-20. Jest wtedy chłodniej, co ograniczy parowanie cieczy z gleby, które w innych porach może byś dość obfite.

Zbędne parowanie wody uniemożliwia też ściółkowanie gleby, które polega na przykryciu powierzchni pomiędzy roślinami materią organiczną o grubości 5-10 cm. Do tego można użyć rozdrobnionej kory, trocin, kompostu, igliwia sosnowego, zrzuconych przez drzewa szyszek lub pociętej słomy. Tak utworzona ściółka chroni glebę przed nagrzaniem i zatrzymuje wodę na dłużej.

Zbieranie deszczówki to kolejna praktyka dobrego ogrodnika. Oszczędność wody uzyskamy, używając do podlewania uprzednio nagromadzonej deszczówki. Ustawienie beczki lub innego zbiornika pod rynną nie niesie za sobą dużych kosztów, a już po pierwszych większych opadach będzie można się przekonać, jak bardzo jest to opłacalne.

Efektywne wykorzystanie wody

Aby utrzymać zieloną przestrzeń w doskonałej kondycji, należy ją systematycznie podlewać. W zależności od rodzaju roślinności, miejsca nasadzeń czy gleby należy zastosować inny sposób nawadniania, który zapewni najbardziej efektywne i oszczędne wykorzystanie wody. I tak np. do nawadniania roślin rosnących w skupiskach, takich jak żywopłoty, rabaty warzywne, kwiatowe czy sklaniaki warto stosować węże nawadniające (pocące), które rozkłada się między roślinami. Takie rozwiązanie pozwala dostarczyć wodę bezpośrednio do korzeni, dzięki temu rośliny są podlewane wolno, ale równomiernie i na całej długości. Kolejną zaletą takiego podlewania jest fakt, że nie moczymy liści roślin - w ten sposób unikamy poparzenia w upalne dni oraz zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób. Co więcej, precyzyjne podawanie wody do korzeni pozwala także zaoszczędzić nam czas i pieniądze.

Materiał promocyjny

Fiskars to marka, która oferuje sprawdzone i gwarantujące niezawodność sprzęty do nawadniania. W szerokiej ofercie znajdziemy także wąż nawadniający. Produkt ten jest łatwy w użyciu i co ważne zużywa 70% mniej wody niż tradycyjny zraszacz. Wystarczy go rozłożyć i umieścić na powierzchni lub lekko wkopać w ziemię w zależności, jakie rośliny uprawiamy. Jeśli decydujemy się na naziemne ułożenie węża, w odpowiednich odstępach stabilizujemy go do podłoża specjalnie do tego przeznaczonymi szpilkami co ok. pół metra.

Podlewanie trawnika

Soczyście zielony trawnik to duma każdego ogrodnika. Dbajmy o niego systematycznie, ale z głową – wykorzystując nowoczesne urządzenia, które podleją nasz trawnik i ogród efektywnie, bez niepotrzebnego przelewania i marnowania wody. Wybór rodzaju zraszacza zależy od kształtu i wielkości ogrodu, który wymaga nawodnienia. Dobry zraszacz oszczędza wodę, czas i pieniądze. Umożliwia łatwe i wygodne ustawianie obszaru podlewania.

Materiały promocyjne

Warto zwrócić uwagę na wytrzymałe i wysokiej jakości zraszacze Fiskars. Są wydajne, łatwe w montażu i całkowicie automatyczne w połączeniu ze sterownikiem nawadniania.  Fiskars oferuje cały wachlarz zraszaczy odpowiednich dla ogrodów o różnych rozmiarach. Do jednych z najpopularniejszych należy zraszacz wahadłowy – przeznaczony do średnich i dużych ogrodów (od 150 do 500 m²). Gwarantuje równomierne nawodnienie prostokątnych trawników o dużej długości i szerokości. Dostępny jest też model wyposażony w innowacyjną technologię oszczędzającą wodę, która zapewnia mniejszy strumień redukujący zużycie wody nawet o 20%, a także zapobiega powstawaniu kałuż wokół zraszacza. Innym, równie popularnym sprzętem do podlewania jest zraszacz pulsacyjny – zazwyczaj stosowany do bardzo dużych ogrodów (powyżej 500 m²). Zraszacz ten jest znany ze swojego charakterystycznego dźwięku i obrotowego strumienia. Do mniejszych powierzchni (do 150 m²) przeznaczony jest zraszacz dookolny. Obrotowy strumień zraszacza jest generowany przez kręcące się ramiona, zapewniając delikatne nawodnienie przypominające lekki deszcz. Bardzo lubiany przez dzieci, które traktują go jak prysznic w upalne dni.

Bez względu, jakiej wielkości ogród posiadamy i pielęgnujemy, bycie ogrodnikiem niejednokrotnie jest dużym wyzwaniem. Troska o swój kawałek zieleni wymaga cierpliwości, ale również przestrzegania kilku praktyk, które w tym pomogą. Inwestycja w wytrzymały, nowoczesny i wysokiej jakości sprzęt pomoże w osiągnięciu marzenia o pięknym, bujnym ogrodzie, a do tego nie zrujnuje nam portfela kosztami związanymi z jego podlewaniem.

Materiał promocyjny marki Fiskars.

Copyright © Agora SA