Dom jako druga skóra. Jak poprawić jakość życia w polskich mieszkaniach

Według znakomitej modernistycznej architektki Eileen Grey nasz dom nie jest naszym przedłużeniem, a dopełnieniem. Jest niczym organizm, który potrzebuje tlenu, żeby oddychać, a także izolacji, żeby nie tracić tego co najcenniejsze. Tymczasem około 60% Polskich zasobów budowlanych ma więcej niż 40 lat i zostały wybudowane jeszcze przed wejściem w życie jakichkolwiek wymagań dotyczących efektywności energetycznej budynków.

Odpowiednia wentylacja jest kluczowa, ponieważ zapewnia wymianę powietrza, co redukuje wilgoć, pleśń i koncentrację zanieczyszczeń, oraz usuwanie dwutlenku węgla i dostarczanie świeżego powietrza, co jest niezbędne dla zdrowia i komfortu. Naturalne światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, poprawia nastrój, zwiększa wydajność i pomaga regulować rytm dobowy. Regulacja temperatury jest kluczowa dla utrzymania komfortu termicznego w domu, ponieważ zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Dla przykładu – światło i świeże powietrze, zapewniające zdrowy klimat wewnątrz pomieszczeń, zwiększają o 15% zdolność dzieci do nauki wypływając na ich koncentrację i zdolności poznawcze.

Posłuchaj podcastu

Polacy mieszkają w zróżnicowanych warunkach. Wielu z nas zmaga się z różnorodnymi niedogodnościami wynikającymi z wieku budynku oraz jego stanu technicznego.  W Unii Europejskiej blisko 65% mieszkalnych zasobów budowlanych powstało przed wprowadzeniem pierwszych przepisów dotyczących wymagań izolacyjnych, czyli przed 1979 rokiem. Wiele z tych budynków może generować substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska. Zły klimat w pomieszczeniach to nie tylko niedogodność, ale poważne zagrożenie zdrowia mieszkańców.

VELUX, opierając się na danych z raportu „Barometr Zdrowych Domów", wskazuje, że jeden na czterech Polaków jest narażony na zagrożenia związane z klimatem wewnętrznym. Aż 11% Polaków żyje w mieszkaniach z wilgocią, 13% jest narażonych na hałas, a 4% nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego ciepła w domu. W Europie problem ten dotyka niemalże 163 mln osób.

W budynkach spędzamy 90% czasu, dlatego należy zadbać, aby były one zdrowe. Problem jakości klimatu wewnętrznego powinien być adresowany na równi z efektywnością energetyczną budynków. Budowanie i modernizacja budynków w sposób, który zapewnia zdrowe, komfortowe i energooszczędne warunki, jest kluczowa. Według rządowej „Długoterminowej strategii renowacji budynków", do 2050 roku planowane jest około 7,5 mln termomodernizacji. VELUX proponuje kompleksową modernizację, obejmującą ocieplenie, wymianę stolarki i optymalizację systemów technicznych. Takie podejście przyniesie korzyści zdrowotne i ekonomiczne, poprawiając jakość życia mieszkańców i zmniejszając koszty energii.

VELUX zachęca do wymiany okien dachowych, które w Polsce pojawiły się niemal trzy dekady temu i wyposażenia ich w przesłony zewnętrzne i wewnętrzne. Markizy i rolety montowane po zewnętrznej stronie okien blokują promienie słoneczne nie pozwalając dostawać się im do pomieszczenia dzięki czemu redukują temperaturę latem nawet o 4,4 - 5,5 st. C, w zależności od wybranego produktu. Idealnym rozwiązaniem w istniejących budynkach jest montaż zewnętrznych rolet ze sterowaniem solarnym gwarantujących zarówno doskonałą ochronę przed upałem, jak i zaciemnienie.  Takie rozwiązania zapewniają odpowiedni bilans temperatury wewnątrz pomieszczeń latem stanowiąc ochronę przed przegrzewaniem, a zimą ograniczając straty ciepła. Paleta rozwiązań jest szeroka.

Posłuchaj rozmowy na temat holistycznego podejścia do tematu termomodernizacji z Aleksandrą Stępniak Public Affairs Managerką VELUX Polska i członkinią zarządu stowarzyszenia Fala Renowacji.

Materiał promocyjny VELUX POLSKA