Jak urządzić wąską kuchnię?

Wąska kuchnia jest nieustawna i trudna do zaaranżowania. Żeby optymalnie wykorzystać przestrzeń, wystrój należy starannie zaplanować. Radzimy, jak zaaranżować wąską kuchnię.

Kuchnia powinna mieć co najmniej 180 cm szerokości. Norma ta wynika z wymiarów standardowych szafek stojących (60 cm głębokości) oraz z konieczności pozostawienia wolnego miejsca - minimum 120 cm - na swobodne poruszanie się i na wygodne korzystanie z szafek i urządzeń kuchennych.

Dlatego w wąskiej kuchni meble i urządzenia ustawia się wzdłuż jednej ściany lub wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. Ten drugi układ jest oczywiście korzystniejszy, bo w takiej zabudowie mieści się więcej szafek. Poza tym pomieszczenie optycznie się skraca, wydaje się więc bardziej proporcjonalne. W wąskiej kuchni nie ma miejsca na stół. Jego namiastką może być albo składany stolik, albo blat - opuszczany, zamocowany na ścianie lub wysuwany spod blatu roboczego. Jako siedziska najlepiej zdadzą egzamin składane krzesła albo stołki wkładane jeden w drugi.

Triki do wąskiej kuchni

W wąskich i długich kuchniach bardzo ważna jest odpowiednia kolorystyka. Należy unikać ciemnych i zdecydowanych barw, które mogą optycznie pomniejszyć wnętrze. Najlepsze będą odcienie bieli, beże, pastele i delikatne szarości. Wprowadzając w odpowiednich miejscach pionowe lub poziome pasy koloru możemy optycznie zmienić proporcje długiej kuchni.

Nie mniej ważne jest odpowiednie oświetlenie. W wąskich kuchniach z reguły mamy tylko jedno niewielkie okno, tak iż wiele miejsc pozostaje niedoświetlonych. Dlatego oprócz światła centralnego, warto wprowadzić oświetlenie punktowe, np. nad blatem kuchennym.

W wąskich kuchniach dobrze jest wprowadzić jak najprostsze wyposażenie. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie szafek z przeźroczystymi drzwiczkami i otwartych półek, a także relingów na powieszenie akcesoriów kuchennych. Warto wybierać meble wielofunkcyjne, pozwalające zaoszczędzić cenne miejsce.

Wąska kuchnia: Przykład 1

Pomieszczenie jest spore, ale długie i wąskie. Zabudowa ma kształt litery L - szafki stoją wzdłuż dwóch ścian. Płyta grzejna z piekarnikiem oraz zlew są zainstalowane w dłuższym odcinku ciągu roboczego; urządzenia przedzielono odcinkami blatu służącymi do pracy. Nad blatem zawieszono sięgające aż do sufitu szafki górne. Lodówka jest ukryta w wysokiej zabudowie będącej przedłużeniem ciągu roboczego. Wysokie szafki zrobiono z ciemnego drewna kontrastującego z resztą mebli, co optycznie skróciło pomieszczenie. Podobny efekt dało ułożenie na podłodze przy oknie poprzecznego pasa ciemnych płytek ceramicznych.

Wąska kuchnia: Przykład 2

W tym niewielkim i wąskim, a więc nieustawnym wnętrzu są na dodatek dwa wejścia. Utrudniło to nieco zagospodarowanie przestrzeni, ale za to poprawiło proporcje kuchni - otwór drzwiowy w jednej z dłuższych ścian podzielił pomieszczenie na dwie części, optycznie je skracając. Optyczny skrót zawdzięczamy zabudowie kuchennej w kształcie litery L. Taki układ pozwolił maksymalnie wykorzystać powierzchnię. Pod kuchennym blatem zmieściła się nawet pralka, a przy ścianie niedaleko niej - malutki stolik ze składanymi krzesłami. Do wszystkich urządzeń jest wygodny dostęp, a długi blat roboczy zapewnia komfortową pracę.

Więcej o: