Z jakiego materiału wybrać meble do kuchni?
Wybierając meble do kuchni , powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd i styl, ale także materiał z jakiego są wykonane. A ten powinien być trwały i odporny na wilgoć. Korpusy współczesnych mebli kuchennych wykonywane są z laminowanej płyty wiórowej. Do produkcji bardziej widocznych części, jak otwarte regały, wykorzystuje się foliowaną płytę MDF albo fornirowaną płytę wiórową. Najważniejsze w meblach kuchennych są fronty, to one decydują o wyglądzie kuchni. Fronty mogę być wykonane z drewna, płyt drewnopochodnych oraz szkła.
Drewniany fronty szafek kuchennych
Drewno to najszlachetniejszy materiał na szafki kuchenne , a do tego trwały. Najczęściej wykorzystywana do produkcji mebli do kuchni jest klasyczna dębina. Na rynku są także dostępne meble m.in. z drewna sosnowego, olchowego, brzozowego, bukowego. Powierzchnia drewnianych mebli bywa lakierowana lub woskowana. Niestety niektóre gatunki drewna są drogie. Można zaoszczędzić, wybierając tańszy gatunek bejcowany tak, aby imitował droższy, lub pokryty fornirem szlachetniejszego gatunku.
Fronty szafek kuchennych z płyty laminowanej (wiórowej lub MDF)
Płyta laminowana to stosunkowo tanie i trwałe rozwiązanie na meble kuchenne . Laminat powstaje w wyniku zaprasowania zaimpregnowanego żywicami papieru na powierzchni płyty wiórowej lub MDF. Jest to powłoka odporna na wysokie temperatury, dlatego można ją stosować m.in. w obudowie piekarnika. Laminat zabezpiecza także płytę przed wilgocią, jaka często pojawia się w kuchni. Takie płyty są odporne na działanie promieni słonecznych - nawet w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach ich kolor pozostanie bez zmian. Płyty laminowane są dostępne w różnych wariantach, mogą być gładkie, perliste, matowe czy o strukturze imitującej drewno.
Fronty fornirowane szafek kuchennych
Fronty fornirowane wykonywane są z płyty wiórowej bądź płyty MDF, która następnie jest oklejana warstwą naturalnego drewna - czyli fornirem. Fornir ma grubość od ok. 0,5 mm do 0,8 mm i jest pokryty lakierem. Przy użytkowaniu fornirowanych frontów szafek kuchennych, powinniśmy postępować ostrożnie, ponieważ materiał ten jest względnie miękki i łatwo o uszkodzenia jego powierzchni.
Fronty z płyty MDF (oklejane folią PVC bądź lakierowane)
Folia PCV dobrze zabezpiecza meble kuchenne przed wodą i wilgocią. Taka płyta jest łatwa do czyszczenia, odporna na zarysowania i uszkodzenia. Jednak jest mniej odporna na wysokie temperatury. Powierzchnie takich mebli usytuowanych np. przy piekarniku, mogą się odbarwić.
Lakierowana płyta MDF jest bardziej odporna na temperaturę niż folia PVC. Lakier tworzy jednolitą, kryjącą, w zależności od naszego wyboru, matową lub błyszczącą powierzchnię. Jego wada jest podatność na zarysowania i uszkodzenia.
Szklane fronty szafek kuchennych
Szkło najczęściej jest stosowane jako wykończenie szafek kuchennych, zazwyczaj oprawione w metalową lub drewnianą ramę. Jest to materiał, któremu nie straszne są ani wysokie temperatury, ani woda. Wybór rodzajów szkła do kuchennych mebli jest bardzo szeroki: przeźroczyste, matowe typu lakomat, czy satinato, dymione tzw. antisol, kolorowe lakierowane (lacobele) lub matowe (matelac). Największą zaletą szklanych frontów jest łatwość ich czyszczenia.
-
Dom Jane Austen został wystawiony na sprzedaż. Tak mieszkała słynna pisarka!
-
Mech w trawniku - jak się go pozbyć? Wypróbuj ten domowy sposób!
-
Problem suchości oka - czynniki i przyczyny. PODCAST [Materiał promocyjny]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Czas zacząć przygotowania do sezonu ogrodowego. Wybieramy najlepsze grilleMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Tak mieszka Małgorzata Kożuchowska. Wnętrza są równie stylowe, jak ona sama!
- Jeżatka zwana również jako lipka pokojowa - ozdobna roślina, którą pokochasz!
- 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej. LEGO uczciło tę okazję wyjątkowym zestawem
- Rośliny odstraszające komary. Te gatunki warto posadzić u siebie w ogrodzie!
- Rynek telewizorów: Samsung pierwszy na świecie i w Polsce. Rekordowa sprzedaż OLED TV w lutym 2023 r.
- Czym wyczyścić mosiądz? Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację