Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

Kuchnia retro to AGD o opływowych kształtach, pastelowe kolory i sprzęty jakby żywcem wyjęte z lat 60. Meble kuchenne powinny być jasne i najlepiej drewniane. Co jeszcze składa się na styl retro w kuchni?

Kuchnia retro wydaje się przytulna, pełna ciepła i jakby radośniejsza od tych współczesnych. Być może dlatego, że przywodzi na myśl dzieciństwo. W takiej kuchni niemal czuje się zapach jedzenia, a w szczególności słodkich wypieków. Żeby urządzić kuchnię w stylu retro, potrzebne będą stylizowane meble i dodatki.

Aranżacja kuchni retro

Podstawą każdej kuchni są meble. W retro aranżacji wnętrz meble powinny być drewniane i najlepiej jasne - białe lub w słonecznych odcieniach beżu. Sprawdzą się też przybrudzone pastele. Należy przy tym zwrócić uwagę na szczegóły - klamki i uchwyty także powinny być stylizowane na starsze.

Ważnym elementem retro wystroju kuchni jest AGD. Wiele firm oferuje sprzęty stylizowane na lata 50. i 60. Lodówki, kuchenki czy roboty kuchenne powinny mieć opływowe formy i kolorowe obudowy.

Aranżacja kuchni w stylu retroAranżacja kuchni w stylu retro fot. TK Maxx fot. TK Maxx

Kolorystyka w kuchni retro

Aranżując kuchnię w stylu lat 50.-60., postaw na pastele: błękit, róż, delikatną zieleń, jasny żółty. Bazą kolorystyczną powinna być biel i beże. Zrezygnuj natomiast z ciemnych barw, czerni, burych brązów i szarości. Intensywniejsze barwy wprowadzaj w dodatkach, np. stylizowanych kolorowych puszkach czy metalowych tabliczkach do zawieszenia na ścianie.

Kuchnia retro: o czym pamiętać

* Oświetlenie - kuchnia retro powinna być jasna, zadbaj więc o dobre oświetlenie * Dodatki - wprowadź metalowe puszki, stylizowane doniczki i inne drobne elementy, które zbudują klimat retro * Materiały - w kuchni retro powinny dominować drewno, metal i szkło. Plastiku unikaj * Umiar - zbytnia dosłowność w kreowaniu retro wnętrza może doprowadzić do śmiesznego efektu. Postaraj się zachować odpowiednie proporcje

Zobacz wideo
Więcej o: