Kuchnia otwarta na salon. Jak stworzyć przyjazną przestrzeń?

Kuchnia otwarta powoduje, że wnętrze wydaje się większe i ułatwia kontakt z innymi domownikami, co jest szczególnie korzystne, gdy w domu są małe dzieci. Zanim jednak przystąpisz do burzenia ścian, przeczytaj jak stworzyć przyjazną przestrzeń.

Kuchnia otwarta na salon ma wiele zalet. Domownicy są bliżej siebie, wnętrze wydaje się większe i panuje w nim zazwyczaj ciepła atmosfera. To również praktyczne rozwiązanie - w takich kuchniach jest więcej światła, miejsca na przechowywanie i dodatkowy blat roboczy.

Jak urządzić otwartą kuchnię?

Osoby decydujące się na otwartą kuchnię zwracają większą uwagę na jej aranżację, w końcu jest bardziej widoczna. Wybierają nowoczesne materiały wykończeniowe i sprzęty zaprojektowane z myślą o ich wyeksponowaniu, bądź przeciwnie - ukryciu, tak żeby nie rzucały się w oczy.

Najwięcej korzyści osiąga się, łącząc z innym pomieszczeniem wąską kuchnię z jednym rzędem szafek. W takiej z dwoma rzędami szafek otwieranej na mały salon przestrzeń trzeba planować szczególnie umiejętnie, aby kuchnia nie zdominowała salonu. Warto też wprowadzić wizualną granicę między kuchnią a pokojem. Może to być wyspa kuchenna, barek, ale także inne pokrycie podłogi czy kolor ścian.

Sprawdzone sposoby na otwartą kuchnię

Urządzając otwarta kuchnię, dobrym pomysłem jest wprowadzenie frontów szafek z tego samego materiału co fronty w części wypoczynkowej. Dzięki temu unikniemy zgrzytów w wystroju. Dobrze jest zrezygnować z szafek górnych, które wyglądają bardzo "kuchennie", bądź wprowadzić szafki w kolorze ściany. Z kolei z półek otwartych najlepiej w ogóle zrezygnować, żeby niepotrzebnie nie eksponować ewentualnego bałaganu. Na koniec warto zainwestować w AGD do zabudowy. W otwartych kuchniach sprawdza się, wygląda nowocześnie i dyskretnie.

Więcej o: