Kuchnia zorganizowana wokół wyspy

Wyspy kuchenne nie tylko dobrze wyglądają, ale też są funkcjonalne. W szczególności sprzyjają wspólnemu gotowaniu. Jak je zaplanować i czego wymagają?

Wyspa kuchenna może zająć sporo miejsce, nie oznacza to jednak, że mogą sobie na nią pozwolić jedynie właściciele bardzo dużych kuchni. Na pewno jednak na takie rozwiązanie nie powinni się decydować właściciele małych i zamkniętych pomieszczeń. Żeby wyspa kuchenna dobrze służyła, już na etapie planowania trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Gdzie umieścić wyspę kuchenną?

Minimalna odległość pomiędzy wyspą, a pozostałymi meblami kuchennymi powinna wynosić 90 cm. Jednak w praktyce najlepiej zastosować szerokość 110-120 cm. Mniejsza odległość zaburzy funkcjonalność kuchni. Zatem najlepiej ją wprowadzić do kuchni o powierzchni minimum 20 m kw. bądź kuchni otwartych na salon. Tam mogłaby dodatkowo stanowić umowną granice między jedną strefą a drugą.

Funkcjonalność wyspy

Podczas tworzenia projektu warto pomyśleć o wyposażeniu i funkcjonalności wyspy - od tego będzie zależeć jej wielkość. Najmniej miejsca zajmują wyspy wyposażone jedynie w blat roboczy, jednak są najmniej praktyczne. Nieco większą przestrzeń zajmą wyspy z kuchenką. Sama kuchenka ma szerokość przynajmniej 60 cm, a po jej bokach powinno znajdować się przynajmniej 40 cm blatów roboczych. Oznacza to, że minimalna szerokość takiej wyspy to 140 cm. Do wysp dedykowane jest AGD do zabudowy.

Wielofunkcyjne wyspy kuchenne są najbardziej funkcjonalne, jednak zajmują najwięcej miejsca. Musimy doliczyć szerokość zlewozmywaka i zwiększyć powierzchnię blatu roboczego. Dlatego tego typu zabudowa sprawdza się wyłącznie w dużych kuchniach, przeważnie otwartych.

Wyspa kuchenna dostosowana do potrzeb

Każda wyspa kuchenna może być eleganckim i funkcjonalnym elementem wyposażenia. Jednak należy ją zaprojektować w oparciu o podstawowe zasady ergonomii i indywidualne potrzeby użytkowników. W niektórych wypadkach sprawdzi się duża, wielofunkcyjna wyspa z mini barem. W innych wystarczy zwykła wyspa z blatami roboczymi. Dlatego przeanalizujmy swoje realne potrzeby, oceńmy styl życia domowników i wybierzmy najbardziej przydatne rozwiązanie. Zwróćmy też uwagę na styl aranżacji kuchennej oraz na wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Wyspy stanowią centrum kuchni, przykuwają uwagę i mają duży wpływ na stylistykę pomieszczenia. Dlatego warto wykonać dokładny projekt aranżacyjny i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie, które spełni nasze potrzeby praktyczne i wymogi estetyczne.

Więcej o: