Figurka psa? Tylko z Ćmielowa

O porcelanowych figurkach z Ćmielowa słyszał niemal każdy - to małe dzieła sztuki! Polska Grupa Porcelanowa wprowadziła kolekcję figurek w kształcie psów, zaprojektowanych w latach 50. i 60.

Ćmielowskie kolekcje porcelanowych figurek to efekt pracy najwybitniejszych projektantów. Do dziś stanowią symbol polskiego wzornictwa i kulturowej dumy. Figurkami z Ćmielowa obdarowywano najważniejszych monarchów i głowy państw z całego świata. W 2006 roku George Bush otrzymał figurkę teriera a Barack  Obama porcelanowego portugalskiego psa wodnego.

W latach 50. i 60. powstało wiele charakterystycznych projektów artystów związanych z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, m.in. Lubomira Tomaszewskiego czy Mieczysława Naruszewicza. Artyści wypracowali nowoczesny styl kameralnej rzeźby, który całkowicie odmienił postrzeganie "bibelotów". Projektanci udowodnili, że porcelanowa figurka może być małym dziełem sztuki, a przy tym modnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza. 

Olbrzymią popularnością cieszyły się porcelanowe rzeźby w kształcie psów. Polska Grupa Porcelanowa wprowadziła do oferty kolekcję ćmielowskich figurek z psami w roki głównej. Znajdziemy w niej m.in. jamnika, foksteriera, pudla szkockiego i chartaWięcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.