6. edycja konkursu Future Living Award organizowanego przez markę Siemens - oto zwycięzcy

Finał kolejnej, szóstej edycji konkursu Future Living Award organizowanego przez markę Siemens już za nami. W tym roku jego uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytania związane z przyszłością. Zastanawiali się oni między innymi nad tym, co przyniesie przyszłość i czy technologia zawładnie czasem. Zwycięzców konkursu ogłoszono podczas gali zorganizowanej w kinie Iluzjon.

Konkurs dla wizjonerów

Future Living Award jest konkursem dla designerów i projektantów, organizowanym od 2013 roku przez markę Siemens. Z roku na rok konkurs ten coraz bardziej ewoluuje i zdążył już zyskać miano interdyscyplinarnego wydarzenia, które przyciąga młodych wizjonerów ze świata designu, nauki, sztuki i architektury. W konkursie biorą udział setki kreatywnych młodych ludzi. Oceniani są przez jury, w skład którego wchodzą same znamienite osobistości.

Tegoroczna gala finałowa konkursu Future Living Award, jak co roku, była inspirującym wydarzeniem, na które czekali wszyscy pasjonaci designu, technologii i szeroko rozumianego projektowania. Jak podają organizatorzy,  15 marca tego rok w kinie Iluzjon na chwilę czas stanął w miejscu – to tam miała bowiem miejsce finałowa gala konkursu, którego uczestnicy próbowali przewidzieć jak będzie wyglądać nasza przyszłość.

Refleksja nad przyszłością

Na finałowej gali konkursu Future Living Award zawsze występują wyjątkowi prelegenci. W tym roku podejmowali oni próby wytłumaczenia i definiowania czasu w kontekście przyszłości.

Jacek Kotarbiński pojawił się na scenie z czerwonym balonikiem z 1956 roku, przenosząc go z filmu Alberta Lamorisse’a Le ballon rouge. Tym samym pokazał jak łatwo można podważyć względność konwenansów i ram, również czasowych. Z kolei Natalia Hatalska starała się uchwycić przyszłość, przynajmniej tę biznesową. Wyjaśniła ona czym są trendy oraz wytłumaczyła jak należy je analizować i obserwować. Natomiast dr Aleksandra Przegalińska-Skierkowska opowiadała słuchaczom o rozwoju sztucznej inteligencji, w tym o botach i humanoidalnych robotach. W czasie swojej prelekcji próbowała przewidzieć, jak będą kształtować się kiedyś relacje między człowiekiem a robotem.

Wszystkie wystąpienia były niezwykle inspirujące i skłaniały do refleksji nad tym, co może przynieść nam przyszłość.

Zegarmistrzowie przyszłości

Punktem kulminacyjnym całego wydarzenia było wręczenie zwycięzcom nagród. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Laudańska za projekt Czaso(do)wolność. Zwyciężczyni, poza zaszczytnym tytułem, otrzymała nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych. Wygrany projekt to prezentacja przyszłości, w której czas traktowany jest indywidualnie, i który można dostosowywać względem własnych potrzeb.

Drugie miejsce w konkursie zajął duet Aleksandra Czaja i Tomasz Ferczykowski, a na trzecim miejscu znalazł się Piotr Brożek z pracą i pytaniem Czy drzewa podróżują w czasie? Wyróżnione zostały także prace Carpe diem, ONeiric i .Dotknij.

Urządzenia rodem z przyszłości

Po oficjalnej części uczestnicy gali mieli okazję do skorzystania z wielu atrakcji, w tym z aplikacji VR-owej, dzięki której można było na chwilę przenieść się do świata kuchni Siemens, czy refleksomierza sprawdzającego czas reakcji na bodziec. Można było też zajrzeć do futurystycznej foto-kabiny z filtrami, które dopasowane były do myśli przewodniej towarzyszącej całemu wydarzeniu, a więc czasu.  Ponadto, każdy kto miał na to ochotę, mógł też zapoznać się z technologią Home Connect.

Home Connect to przyszłościowe rozwiązanie, które jeszcze kilka lat temu dla niektórych było tylko iluzją. Dzięki marce Siemens dziś jest realne. Technologia Home Connect to nie tylko włączenie sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej, to także wielowymiarowa oszczędność czasu. Posiadanie zdalnej kontroli nad AGD ułatwia i przyśpiesza zarządzanie domem. Mamy możliwość skorzystania „na odległość” z pełnego pakietu obsługi serwisowej, diagnostyki i programowania urządzeń. W każdej chwili możemy też skorzystać z własnej bazy przepisów

– wyjaśniła Hanna Stajuda, Dyrektor Komunikacji w firmie BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

Partnerami konkursu były czołowe polskie uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prace konkursowe oceniało jury w składzie: dr Krystyna Łuczak-Surówka (przewodnicząca Jury), Natalia Hatalska, dr Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, Robert Majkut, Grzegorz Niwiński, Zdzisław Sobierajski i Jacek Kotarbiński.

Więcej o: