Zero waste - życie w zgodzie z naturą

Coraz więcej osób zauważa, jak wiele odpadów generujemy każdego dnia i jak zły mają one wpływ na nasze środowisko. Ta rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że przybywa zwolenników życia zgodnie z zasadą zero waste, czyli wolnego od śmieci i koncentrującego się na wielokrotnym używaniu tych samych przedmiotów. Przedstawiamy gadżety, które ułatwią wam zmianę stylu życia i pomogą w walce z odpadami.

Pierwszym krokiem do życia w stylu zero waste jest bez wątpienia ograniczenie ilości wytwarzanych śmieci i korzystanie z produktów wielokrotnego użytku. Choć może wydawać się to niemożliwe do zrealizowania, to w rzeczywistości życie w zgodzie z naturą nie jest takie trudne. Na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów i akcesoriów, które umożliwiają praktykowanie tego ekologicznego trendu.

Zacznij od końca

Jedną z czynności, którą warto wykonywać, ze względu na jej pozytywny wpływ na środowisko, jest segregowanie odpadów. Aby stało się ono waszym nawykiem, powinniście zaopatrzyć się w kosz do segregowania śmieci, który pomoże wam w codziennej walce o ochronę środowiska.

Dzięki recyklingowi zmniejsza się ilość śmieci leżących na wysypiskach, a dzięki ponownemu wykorzystaniu materiałów oszczędzamy energię, surowce oraz pieniądze. Dlatego warto wygospodarować w swoim domu lub mieszkaniu trochę przestrzeni na kosze do segregacji odpadów. Bez nich trudno sobie wyobrazić życie w zgodzie z ideą zero waste.

Woda zdrowia doda

Jak twierdzą specjaliści, każdy dorosły człowiek powinien wypijać co najmniej 2 litry wody każdego dnia. Niestety, kupowanie takiej ilości wody butelkowanej może narażać nas na całkiem spore koszty. Problemem jest także plastik, z którego tworzone są butelki na wodę, a który nie jest surowcem przyjaznym środowisku. Aby ograniczyć wykorzystanie plastiku i zaoszczędzić na kupowaniu kolejnych butelek wody, można zainwestować w ekologiczną nakładkę z filtrem wody na kran. Dzięki takiemu gadżetowi można pić wodę prosto z kranu oraz nalewać ją do szklanej butelki (np. z bambusowym zamknięciem) i zabierać ją ze sobą wychodząc z domu. Decydując się na to rozwiązanie nie tylko zadbamy o nasze zdrowie, ale także o wygodę i finanse.

Użyj więcej niż jeden raz

Styl życia zero waste w dużym stopniu opiera się na korzystaniu z produktów wielorazowego użytku. Takie rozwiązania mogą przynieść więcej korzyści, niż mogłoby wam się wydawać. Używając tego rodzaju gadżetów nie tylko ograniczamy wydatki na ponowne zakupy, ale także redukujemy ilość produktów w naszych domach.

Mówiąc o produktach, których można używać więcej niż raz, nie mamy na myśli specjalnych, drogich przedmiotów - zmiany zacząć można od tych najprostszych, które posiada każdy z nas. Na przykład, kiedy chcecie kupić jedzenie na wynos, zabierzcie ze sobą własne pojemniki. Jeśli z kolei jadacie w miejscach, w których są tylko jednorazowe sztućce, zainwestujcie w we własny zestaw turystyczny, czyli np. w sztućce w silikonowym etui, które są nie tylko praktyczne, ale też bardzo estetyczne (coraz częściej mają nowoczesny, kolorowy design, który spodoba się każdemu).

W każdej kuchni zero waste przydadzą się takie wielorazowe opakowania, jak szklane pojemniki na żywność z miseczką na sos oraz pojemniki bambusowe z wieczkiem, służące do przechowywania kawy, ryżu lub makaronu. Ponadto, pewne akcesoria wielorazowego użytku sprawdzą się w czasie codziennych zakupów. Mowa tu, między innymi, o sznurkowanych siatkach i bawełnianych torbach na zakupy, dzięki którym nie trzeba korzystać z jednorazowych torebek foliowych i plastikowych woreczków. Taką siatkę lub bawełnianą torebkę warto zawsze nosić ze sobą, aby być przygotowanym na nieoczekiwane zakupy.

Wyższy poziom wtajemniczenia

Najwięcej odpadów generujemy w czasie gotowania i codziennych zakupów. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze są to złe odpady, szczególnie jeśli mowa o tych, które zostają nam po użyciu warzyw i owoców. Każdy, kto dużo czasu spędza w kuchni, powinien zastanowić się nad założeniem domowego kompostownika. Co ważne, niektóre dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na korzystanie z kompostownika także w blokach.

Kompostownik to świetny sposób na segregację odpadków, które można potem wykorzystać. Trzymać w nim można naturalne resztki, w tym obierki i skorupki, aby później użyć ich jako nawozu dla domowych upraw. Współczesne kompostowniki cechują się nowoczesnym designem, który bez problemu wpisze się w wystrój każdego wnętrza.

Wszystkie niewielkie akcesoria, takie jak materiałowe worki, szklane naczynia i kompostowniki, pomogą wam w organizacji waszej kuchni i będą dobrym startem dla zmiany stylu życia na zero waste. Dzięki rosnącej świadomości i stopniowym wprowadzaniu małych zmian możecie mieć ogromny wpływ na środowisko. Pomóc mogą w tym sprytne gadżety, które znajdziecie w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Korzystanie z nich będzie świetnym początkiem bitwy o życie bez odpadów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.