Limitowana kolekcja IKEA ÖVERALLT

Kenijski wieczorny rytuał i niespieszny styl życia zainspirowały dziecięciu wybitnych afrykańskich architektów, projektantów i artystów oraz pięciu projektantów IKEA do stworzenia kolekcji nawiązującej do miejskich zwyczajów. Seria OVERALLT ma zwracać naszą uwagę na to, jak ważne są spokojne, szczęśliwe chwile spędzane w gronie najbliższych.

Codzienność na Czarnym Lądzie wygląda nieco inaczej, niż na innych kontynentach. Czas zdaje się tam płynąć wolniej, a jego mieszkańcy przykładają większą wagę do różnych rytuałów. Tamtejszy styl życia stał się inspiracją dla firmy IKEA, która postanowiła podjąć współpracę z afrykańskimi projektantami z branży mody, architektury, projektowania mebli oraz rzeźby. Z tej współpracy powstała niepowtarzalna kolekcja OVERALLT, która ma zachęcać do stworzenia ze swojego pokoju dziennego tętniącego życiem miejsca. Myślą przewodnią serii jest budowanie mostów między tradycjami, kulturami i ludźmi.

W kolekcji OVERALLT znajdziecie produkty, które przyciągają wzrok intensywnymi kolorami i ciekawymi wzorami. Mają one nadawać wnętrzom charakteru i zwracać uwagę na to, jak ważne są zwykłe, codzienne czynności i chwile spędzane razem, w tym przede wszystkim posiłki jedzone z bliskimi przy jednym stole.

IKEA w kolekcji OVERALLT proponuje różne przedmioty i akcesoria, które mają uprzyjemnić wspólne biesiadowanie. Jednym z nich jest solidny stół wykonany z eukaliptusa. Został on tak zaprojektowany, by zawsze znalazło się przy nim miejsce dla jeszcze jednej osoby (inspiracją dla jego powstania był kenijski wieczorny rytuał). Przy tym stole, szczególnie połączonym z ławkami z kolekcji, pomieszczą się wszyscy domownicy i ich goście. Taki zestaw świetnie sprawdzi się w ogrodzie i na tarasie i pozwoli na urządzanie uczt na świeżym powietrzu, typowym dla kenijskiego stylu jedzenia. A jeśli już o nim mowa, to styl ten stał się inspiracją dla innego produktu w kolekcji, czyli multifunkcjonalnego żeliwnego garnka, który może służyć zarówno do gotowania, jak i do pieczenia. Co więcej, jego pokrywka może pełnić także rolę patelni!

Dobrym zwyczajem, który warto kultywować po każdym posiłku, jest błogie nicnierobienie. Wiedzą o tym mieszkańcy Afryki, znani ze swojego niespiesznego stylu życia. To jego wizja zainspirowała projektantów do stworzenia wyjątkowego fotela bujanego, na którym można komfortowo odpocząć, na przykład z kieliszkiem wina nalanego prosto z karafki o nietuzinkowej formie. Ci ,którzy nie przepadają za bujaniem się na fotelu i lubią meble o geometrycznych formach mogą wybrać fotel OVERALLT. Jest on wykonany z niewykończonej sklejki, a jego styl pozwalający na dopasowanie go do dowolnego wnętrza. Celem jaki przyświecał jego twórcom było stworzenie praktycznego produktu bez konieczności używania kosztownych materiałów i skomplikowanej technologii.

Idealnym uzupełnieniem aranżacji, która dodatkowo nada jej oryginalnego wyrazu, będą z pewnością akcesoria i tekstylia z naturalnych tkanin. Jedną z ciekawszych propozycji jest wzorzysty koc, którym można otulić się w czasie wieczornego relaksu. Warto zwrócić uwagę także na poszewki na poduszki oraz poszewki na pościel, które pozwolą przenieść się w snach prosto do świata dzikich zwierząt. Afrykańskie klimaty można wprowadzić także do łazienki, w której można poczuć się jak na safari, dzięki oryginalnej zasłonie pod prysznic. W kolekcji OVERALLT nie brakuje też miękkich dywanów inspirowanych dalekimi podróżami na Czarny Ląd, idealnych do salonu.

W serii OVERALLT pojawiła się również ciekawa nowość, jaką jest torba wpisująca się w strategię zrównoważonego rozwoju. Stworzona jest z połyskujących pasków wyplatanych z materiału przypominającego nici, powstałego z odpadów po produkcji opakowań. Taka ekologiczna torba doskonale wpasuje się w "miejską dżunglę".

Wierzymy, że dobry projekt może stanowić rozwiązanie uporczywych problemów. Nasze studio projektowe Reform jest parasolem dla wielu pozytywnych procesów – odtworzenia istniejącego pomysłu, rewitalizacji obiektów, ponownego wykorzystania materiałów, ożywienia kultur i zreformowania naszego świata

– mówią projektantki torby, Hend Riad i Mariam Hazem.

Kolekcję OVERALLT znajdziecie w maju w sklepach IKEAJanki, Targówek, Wrocław, Poznań, Katowice, Kraków i Gdańsk oraz w asortymencie sklepu on-line. Co ważne, jest to seria krótkoterminowa, dlatego produkty wchodzące w jej skład będą dostępne tylko przez 9 tygodni lub do wyczerpania zapasów.

Co Polacy najczęściej kupują w IKEA? Zdziwisz się, ile z tych rzeczy masz u siebie

Więcej o:
Copyright © Agora SA