Łódź Design Festival 2019 - musisz tam być!

Łódź Design Festival to najstarszy festiwal designu w naszym kraju. Zorganizowany po raz pierwszy w 2007 roku cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem wśród miłośników wzornictwa przemysłowego, rzemiosła i projektowania graficznego. Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie miała miejsce w dniach 17-26 maja, jak zwykle przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi.

Łódź Design Festival

Pierwsza edycja Łódź Design Festival, która odbyła się w 2007 roku, miała na celu przybliżenie odbiorcom osiągnięć polskiego wzornictwa. Zaprezentowano je w blokach tematycznych, które przetrwały do dzisiaj - na przestrzeni lat ofertę skierowaną do odwiedzających wzbogacono dodatkowo m.in. o panele dyskusyjne, warsztaty, strefę dla rodzin z dziećmi oraz konkursy. Festiwal obecnie stał się też okazją do stawiania pytań odnośnie zjawisk i problemów, z jakim zmaga się człowiek w codziennym życiu. Organizatorzy kładą duży nacisk na prezentowanie innowacyjnych projektów, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę naszego życia i funkcjonowania otaczającego świata.

Łódź Design Festival to również świetna okazja do poszukiwania inspiracji - skierowana nie tylko do osób związanych bezpośrednio z projektowaniem czy rzemiosłem, ale również dla odwiedzających. W dniach 17-26 maja 2019 r. będzie można odwiedzić niezwykłe wystawy tematyczne, wziąć udział w spotkaniach z ekspertami z dziedziny designu i architektury, zabrać dzieci na przeznaczone dla nich warsztaty - lub samemu zapisać się na zajęcia dedykowane dorosłym.

Łódź Design Festival 2019: DOBRE ŻYCIE / GOOD LIFE

Łódź Design Festival co roku ma inny temat przewodni. W 2019 roku, w trakcie 13. edycji wydarzenia, będziemy wspólnie poszukiwać przepisu na... DOBRE ŻYCIE. Zwolnimy na tych parę chwil, aby wziąć oddech i zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy, aby osiągnąć zadowolenie, poczucie bezpieczeństwa i spokój. Zapytamy też, co ważne w kontekście spotkań z designem, czy współcześni twórcy i ich dzieła są w stanie zapewnić nam to dobre życie?

Dzisiaj często przedmioty, jakie posiadamy, stają się wyznacznikami luksusu. Do ich zakupu zmusza nas już nie tylko chęć ciekawego zaaranżowania wnętrz w swoim domu, ale również poczucie, że mogą nam posłużyć do podkreślenia poziomu życia. Projektanci decydują o tym, jak wyglądają nasze mieszkania, jak się ubieramy, często również mają wpływ na to, jak wygląda organizacja naszego życia rodzinnego. Dlatego tak ważne jest, aby designerzy w swojej pracy kierowali się potrzebami człowieka, czyli tworzyli tak, aby sprawić, że będzie nam się żyło lepiej. Aby było to jednak możliwe, nie można zapominać o wpływie ludzkiej działalności na środowisko naturalne. Poszukiwanie coraz bardziej ekologicznych materiałów, minimalizowanie odpadów powstających przy produkcji, recykling, dostrzeganie wartości w tym, co od lat zdobi nasze mieszkania, a często zostało przekazane z pokolenia na pokolenie. Na te i wiele innych tematów będziemy rozmawiać podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival w dniach od 17 do 26 maja.

Zapraszamy! Wstęp na Festiwal dla dzieci do lat 12 i seniorów jest bezpłatny.

Łódź Design Festival 2019: wystawy

 • Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy. Galeria Willa, ul. Wólczańska 31, 17.05 – 21.07.2019. Zadaniem każdego z twórców było zilustrowanie na plakacie, za pomocą własnego indywidualnego języka artystycznego, hasła/słowa ze słownika łódzkiego.
 • Ekoekspe – rymentarium. Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, 17 – 26 maja. Zabawy, eksperymenty i spacer po ekomieszkaniu. 
 • NA STYKU KULTURY I PRZEMYSŁU. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, patio, 17 – 26 maja. Plan, miłość do produktów, pełne odpowiedzialne projektowanie.
 • Miłosne Reżimy. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego C2. 17 - 26 maja 2019. Poprzez swoje ciało ludzie przekazują i interpretują uczucia, postawy i nastroje. 
 • Korale Koloru Koralowego. Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, C1, 17 – 26 maja 2019. Wystawa prezentuje wazony i tkaniny, jednak to nie walcowate, stożkowate i kuliste formy z porcelany, kamionki, szkła czy drewna, nie sploty i ornamenty są bohaterami tej prezentacji lecz kolory wybrane przez projektantów dla podobnych do siebie przedmiotów.
 • Zasoby. Od materiałów do produktów. Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, A22, 17 – 26 maja. Wystawa pokazuje, skąd biorą się produkty powstające w polskich fabrykach, z jakich materiałów są tworzone i kto je produkuje. 
 • LABEL Magazine x Bauhaus. PURO Hotel Łódź, ul. Ogrodowa 16, 18–31 maja 2019. Hołd dla Bauhausu na 100-lecie jego powstania.
 • Modowa Rewolucja – przyszłość tekstyliów. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, sala C2. 17 – 26 maja 2019. Wystawa prezentuje najważniejsze wyzwania branży, przybliża rozwiązania szwedzkich przedsiębiorstw oraz pomaga nam, konsumentom w dokonywaniu świadomych wyborów.
 • Od/rzeczy. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, sala C2, 17 – 26 maja 2019. Trzy przestrzenie, które w różny sposób kształtują poczucie wygody i bezpieczeństwa.
 • Robić/rzeczy. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, sala C2, 17 – 26 maja 2019. Może warto uznać, że opłaca się płacić za pracę miejscowego wytwórcy, zamiast pokrywać koszty importu, dystrybucji, paliwa i marketingu firm, które masowo produkują rzeczy tam, gdzie praca jest tania?

Łódź Design Festival 2019: wydarzenia

 • ARCHIBLOK 2019 / DOBRE MIASTO / 19.05. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Łódź, Tymienieckiego 3, sala wykładowa. Wydarzenie poprowadzi reporter, fotograf i tłumacz architektury Filip Springer. W tym roku zaproszone grono prelegentów spotka się z hasłem „Dobre Miasto”.
 • Akademia Paradyż dla projektantów na ŁDF / 25.05. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, sala wykładowa. Wydarzenie zamknięte dla projektantów wnętrz.
 • Spotkanie z polskimi ilustratorami na ŁDF2019 / 18.05. Klubokawiarnia FORMAT, Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3. Spotkanie z ilustratorami i kuratorką wystawy "SŁOWNIK DOBRYCH ŁODZIANIZMÓW. INTERPRETUJĄ POLSCY ILUSTRATORZY" Adrianą Michalską.
 • Blok DOBRE ŻYCIE / 26.05. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, sala wykładowa. Prelekcje ekspertów.
 • NA STYKU KULTURY I PRZEMYSŁU / 25.05. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, sala wykładowa. Dokonania pracowni Form Us With Love.
 • Form Us With Love – spotkanie z projektantami na wystawie / 26.05. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3, patio (wystawa Form Us With Love)
 • Pawlak & Stawarski / Anna Grużewska / zaprasza Interprint. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, Strefa relaksu Interprint. Jak trendy ze stolicy designu przenikają do naszych domów?

Łódź Design Festival 2019: warsztaty

 • Interprint / warsztaty Mindfulness. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, Strefa relaksu Interprint, 20 maja 2019 (poniedziałek). Korzyści jakie dają techniki mindfulness to min. redukcja stresu, lęków i depresji; poprawa umiejętności wyrażania siebie, lepsze rozumienie i nazywanie swoich uczuć, wzrost poczucia własnej wartości i większe zadowolenie z życia.
 • Warsztaty ilustracji z Karolem Banachem. Galeria Willa, ul. Wólczańska 31, 18 maja 2019 (sobota) godz. 18.30.
Więcej o: