IKEA a ekologia: produkty i rozwiązania, które pomagają dbać o środowisko naturalne

Dbanie o środowisko naturalne to obowiązek nas wszystkich. Rosnąca świadomość dotycząca zmian klimatycznych, zużycia zasobów naturalnych oraz jakości powietrza sprawia, że zaczynamy przykładać coraz większą wagę do codziennych czynności i dokonywać bardziej przemyślanych wyborów. W trosce o dobro naszej planety, IKEA proponuje nam szereg rozwiązań, które pomogą dokonać małych rewolucji w naszym domu. Każdy z nas może być eko - wystarczy wprowadzić klika dobrych nawyków.

Zmiana stylu życia na bardziej eko zaczyna się od zmiany sposobu myślenia. Im lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje mają codzienne wybory, tym szybciej zaczynają nas drażnić nieekologiczne rozwiązania do naszego domu. Na szczęście coraz więcej dużych firm, takich jak IKEA chce nas zarazić swoją postawą przyjazną środowisku. Rozwiązania w duchu zero waste przysłużą się nam wszystkim i dadzą poczucie, że podążamy w odpowiednim kierunku.

Zero waste - życie w zgodzie z naturą >>

IKEA pomaga oszczędzać wodę

Utrata wody to jeden z grzechów, które popełniamy najczęściej. Powodem może być nieuwaga, zepsuta spłuczka albo mało ekologiczne sprzęty w naszym domu. Naprzeciw tego typu potrzebom wychodzi IKEA, która wyposaża wszystkie baterie łazienkowe w tzw. perlator. Pomaga on zmniejszyć zużycie wody nawet do 40 %. Seria ÄLMAREN i PILKÅN to baterie stworzone z myślą o oszczędzaniu wody. Tego typu rozwiązania pomogą nam przyjąć ekologiczny styl życia, który po czasie stanie się dla nas czymś naturalnym, naszą codziennością. Jeśli bowiem nie zadbamy o odpowiednie wyposażenie naszego domu, każdy nasz wysiłek w kierunku ekologii będzie się wydawał syzyfową pracą. Pamiętajmy nie tylko o wyborze odpowiedniej baterii do kuchni czy łazienki, ale również o ekologicznej zmywarce, która będzie energooszczędna i zużyje tylko niezbędną ilość wody. Warto także zdecydować się na prysznic zamiast wanny i pilnować spędzonego pod nim czasu, który ucieka równie szybko, jak woda. 

IKEA w Polsce, czyli jaki wpływ ma szwedzka marka na środowisko i gospodarkę? >>

IKEA a troska o środowisko... nocą

Nadmierne zużycie energii to problem, na którym cierpi zarówno nasze środowisko, jak i portfel. Na szczęście są sposoby, które pomogą je sprytnie ograniczyć, np. rolety HOPPVALS. Struktura plastra miodu przechowuje powietrze, tworzące powłokę izolacyjną i tym samym blokuje uciekanie ciepła. Warto również zainwestować w żarówki LED, które gwarantują mniejsze nawet o 85 % zużycie energii. Wystarczają na długo i są świetną oraz bardzo nowoczesną formą oszczędności.

Eko porady od IKEA: żywienie i segregacja odpadów

Ekologiczny styl życia obejmuje wiele aspektów naszego codziennego funkcjonowania, w tym również: odżywianie. Ważne jest to, co spożywamy a także sposób przechowywania jedzenia. Jest to szczególnie ważna kwestia, związana z zasadą zero waste, czyli dążeniem do zmniejszenia produkcji odpadów. Niestety informacje podawane przez Federację Polskich Banków Żywności nie są na dzień dzisiejszy zbyt optymistyczne. Ok. 9 milionów ton żywności jest wyrzucane przez nas każdego roku. Jak temu zaradzić? Po pierwsze warto zadbać o odpowiednie przechowywanie jedzenia. Pojemnik żaroodporny z serii IKEA 365 czy woreczki wielokrotnego użytku ISTAD wykonane z bioplastiku to rozwiązania, które ułatwią nam to zadanie i pomogą zachować świeżość produktów.

Możemy również ograniczyć zużycie plastiku dzięki butelkom wielokrotnego użytku z serii 365+. Jeśli często kupujemy wodę mineralną, takie rozwiązanie będzie bardzo wskazane. Zawrotna liczba zużywanych butelek plastikowych ma zabójczy wpływ na nasze środowisko. Jeżeli właśnie urządzamy kuchnię, pomyślmy o energooszczędnej płycie indukcyjnej, takiej jak przenośna TILLREDA od Ikei.

Pamiętajmy również o odpowiedniej segregacji śmieci. Ten dobry nawyk ułatwią nam specjalnie do tego przygotowane kosze na śmieci z serii FILUR oraz VARIERA. Z czasem segregacja stanie się dla nas zupełnie naturalną czynnością, codziennym nawykiem.

Aplikacja IKEA Better Living

Każdy z nas ma swoje własne wyobrażenie na temat ekologicznego sposobu życia. To, co dla jednych jest oczywiste i od dawna praktykowane, może być dla innych zupełną nowością. Aplikacja IKEA Better Living została stworzona po to, by pomóc nam wszystkim dbać o środowisko. Lista 70 aktywności, które zbliżają nas do osiągnięcia małych i dużych sukcesów w zakresie ekologii, to dobry przewodnik dla mniej lub bardziej obeznanych w temacie. Better Living możemy pobrać na iOS i Android i śledzić konkretne rezultaty naszych działań. Warto także zajrzeć na stronę IKEA.pl/dlaplanety, gdzie znajdziemy przykłady pozytywnych działań, które możemy każdego dnia wprowadzać w życie.

Więcej o: