Dywany IKEA: nietuzinkowa, limitowana kolekcja ART EVENT 2019

Dywany IKEA z najnowszej, limitowanej kolekcji ART EVENT IKEA, to propozycja dla osób poszukujących nietuzinkowych dekoracji do wnętrz. Każdy z dywanów powstał przy współpracy artysty ze świata designu, grafiki i sztuki - nie zabrakło w tym gronie również przedstawiciela naszego kraju - jest nim grafik Filip Pągowski. Dywany IKEA z kolekcji ART EVENT 2019 będą dostępne już na początku maja - wyłącznie w sprzedaży internetowej na ikea.pl.

Dywany IKEA w polskich mieszkaniach

Dywany IKEA cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na możliwość dopasowania ich do niemal każdego wnętrza i stylu aranżacji. Oferta jest dostępna w kilku przedziałach cenowych, więc każdy znajdzie tam coś dla siebie - bez względu na to, czy szuka tymczasowego rozwiązania do mieszkania wynajmowanego, dywanu do pokoju dziecka, który trzeba będzie za parę lat wymienić, czy też dekoracji na dłużej do elegancko urządzonego salonu. Dywany IKEA sprawdzą się w każdym z takich pomieszczeń.

Dywany IKEA: limitowana kolekcja ART EVENT IKEA

Dywany IKEA z limitowanej kolekcji ART EVENT pojawiają się na naszym rynku nie po raz pierwszy. To już 5. odsłona tej wyjątkowej serii, do której stworzenia IKEA zaprasza artystów reprezentujących różne dziedziny twórczości - sztuki, designu oraz grafiki. Marka kontynuuje rozpoczętą w 2014 roku misję przybliżania swoim klientom sztuki nowoczesnej - i zachęcania ich, aby śmiało wprowadzali ją do wnętrz swoich mieszkań i domów. Dywany IKEA w formie limitowanej serii dodatkowo dają nam poczucie posiadania czegoś wyjątkowego, co nie jest dostępne w każdym sklepie od ręki.

W tym roku IKEA proponuje nam kolekcję ośmiu nietypowych dywanów. Ich twórcy zawarli w swoich projektach nowoczesny design, ideę kultury ulicznej, sztukę gobelinu oraz modę z pogranicza awangardy. Poza jednym dywanem, który został wyprodukowany maszynowo, powstały one dzięki pracy rąk rzemieślników w Indiach i Egipcie, a do ich wykonania użyto wełny oraz innych naturalnych materiałów.

Sztuka powinna być czymś dostępnym, również pod względem ceny, dla wielu ludzi na całym świecie. Tworzymy kolekcję sztuki IKEA dlatego, że wierzymy w jej demokratyczność. Niektórzy uważają, że pojęcie sztuki zarezerwowane jest dla obrazów lub rzeźby. Ale dlaczego nie miałoby to dotyczyć dywanów?

– mówi Henrik Most, kierownik artystyczny projektu IKEA ART EVENT.

Przed wiekami dywany były kojarzone z luksusem i postrzegane jako dzieła sztuki. Kunszt ich wykonania oraz niebotyczne koszty, jakie ponosili zleceniodawcy, plasował je w kategorii dóbr dostępnych jedynie dla wybranych. Dywany IKEA z serii ART EVENT 2019 mają częściowo przywrócić tę ideę - w zakresie oryginalności i rzemieślniczego pochodzenia, ale nie ceny.

Dywany IKEA ART EVENT 2019

Dywany IKEA z nowej, limitowanej serii mogą stać się ciekawym elementem wystroju naszych mieszkań nie tylko ze względu na ich nietypowy wygląd - każdy z nich "opowiada" też inną historię:

  • Dywan projektu Virgila Abloha prezentuje nieco prześmiewcze podejście do apodyktycznych rodziców, którzy wiecznie zwracają uwagę swoim dzieciom, aby nie niszczyły mebli. Ma do tego nawiązywać napis „KEEP OFF” („NIE DEPTAĆ”) umieszczony na klasycznym wzorze, jaki wielu z nas pamięta z rodzinnych domów.
  • Dywan stworzony przez duet CHIAOZZA został ozdobiony kolorowymi motywami, a za inspirację posłużyły sceny rozgrywające się wiosną na pustyniach amerykańskiego Południowego Zachodu.
  • Craig Green jest autorem "portalu", który w razie potrzeby przeniesie nas do lepszego miejsca, w którym być może na parę chwil znajdziemy odskocznię od rzeczywistości.
  • Wielkie koty to pomysł japońskiej artystki Misaki Kawai, która nie obawiała się użycia wyrazistych kolorów.
  • Zwierzęcy motyw zastosował na swoim dywanie również francuski artysta SupaKitch.
  • "Szczęśliwy jak ryba w wodzie” - do tego powiedzenia nawiązuje minimalistyczny projekt Seulgi Lee, koreańsko-francuskiej artystki.
  • Dywan Noah’ego Lyona ma za zadanie skłonić do refleksji na temat wzajemnych połączeń, jakie możemy obserwować w świecie ludzi i zwierząt.
  • Projekt polskiego artysty, Filipa Pągowskiego, to rodzaj białej siatki na czarnym tle. Co twórca mówi o swoim pomyśle?
Inspiracją dla mojego projektu była idea tkania, a wzór odzwierciedla mechanikę używania przędzy podczas tkania dywanu. Abstrakcyjny rytm niekończącego się wzoru zbudowanego na tej samej siatce daje efekt czarującej, wykonanej ręcznie niedoskonałości

- mówi urodzony w Polsce artysta-grafik, Filip Pągowski.

Dywany IKEA w limitowanej kolekcji ART EVENT 2019 pojawią się w sklepach na początku maja br. Będzie to seria dostępna wyłącznie w sprzedaży on-line na stronie ikea.pl.

Dywan z krótkim włosiem, S170xD256 cm, czarny/wielobarwny, 1499 złDywan z krótkim włosiem, S170xD256 cm, czarny/wielobarwny, 1499 zł IKEA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.