Nagroda Jamesa Dysona 2020: Urządzenie do samodzielnej diagnostyki raka piersi i materiał wytwarzający energię odnawialną

Rok 2020 okazał się być rokiem rekordowym dla konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona - programu, który do tej pory wsparł finansowo 250 obiecujących projektów młodych inżynierów i naukowców z całego świata. Pomimo wyjątkowych pandemicznych okoliczności, organizatorzy konkursu zarejestrowali rekordową liczbę zgłoszeń, a jakość projektów była nad wyraz wysoka, co jest dowodem kreatywności młodych wynalazców. Dwojgu zwycięzców, z których każdy otrzyma nagrodę w wysokości 30 tysięcy funtów, udało się rozwiązać poważne problemy na skalę światową.

The Blue Box - zwycięzca w kategorii międzynarodowej

Projekt 23-letniej Hiszpanki Judit Giró Benet to nowa technologia umożliwiająca wykrywanie raka piersi w warunkach domowych na podstawie próbki moczu. Inspiracją do jego opracowania było zdiagnozowanie raka piersi u matki wynalazczyni. Judit uświadomiła sobie, że świat potrzebuje mniej inwazyjnych i łatwiej dostępnych metod wykrywania raka piersi. Obecnie, aby wziąć udział w badaniu przesiewowym, kobieta musi udać się do placówki medycznej, a tam poddać się niekiedy bolesnej, a często i kosztownej procedurze. Szacuje się, że 40% kobiet rezygnuje z badań mammograficznych, wskutek czego jeden na trzy przypadki raka piersi jest wykrywany w późnej fazie rozwoju nowotworu, gdy szanse na wyleczenie są niższe.

Urządzenie przeprowadza analizę chemiczną próbek moczu, a jej wyniki przesyła do chmury. Następnie oparty na sztucznej inteligencji algorytm sprawdza, czy w próbkach nie występują określone metabolity, dzięki czemu już po chwili może postawić diagnozę. The Blue Box jest zsynchronizowane z aplikacją mobilną, która odpowiada za komunikację z użytkowniczką, a w przypadku pozytywnego wyniku testu, czyli w sytuacji wykrycia nowotworu, umożliwia jej natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem.

Zespół Judit na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine zbliża się do zakończenia prac nad prototypem i oprogramowaniem do analizy danych.

Blue BoxBlue Box Fot. Dyson

AuREUS - zwycięzca w kategorii „Zrównoważony Rozwój”

Projekt opracowany przez 27-letniego Carveya Ehrena Maigue’a z Uniwersytetu Mapúa w Manili to nowy typ materiału, do produkcji którego wykorzystuje się odpady roślinne i który przetwarza światło słoneczne w energię odnawialną - niezależnie od stopnia zachmurzenia nieba.

Obecnie Carvey bada, w jaki sposób mógłby rozwinąć swoją technologię tak, aby dało się ją wykorzystywać nie tylko na oknach i ścianach budynków, ale także np. tkaninach czy elementach samochodów, łodzi i samolotów.

AuReusAuReus Fot. Dyson

Sir James Dyson wypowiedział się o tegorocznej edycji konkursu w następujący sposób:

Inżynierowie, naukowcy i projektanci, którzy biorą udział w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona, są dowodem na to, że młodzi ludzie nie tylko chcą, ale i potrafią zmieniać świat. Trafia do nas coraz więcej innowacyjnych projektów związanych z medycyną i zrównoważonym rozwojem. Wybranie tylko jednego z tych jakże ważnych obszarów wydało się nam krzywdzące, dlatego w tym roku postanowiliśmy przyznać dwie główne nagrody i wesprzeć w ten sposób dwa równie wartościowe wynalazki. Judit i Carvey to niesamowite osoby, które dokonały znaczących przełomów – mam nadzieję, że Nagroda Jamesa Dysona otworzy im drogę do przyszłych sukcesów.

W marcu przyszłego roku konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona ruszy także w Polsce.

Nagroda Jamesa DysonaNagroda Jamesa Dysona Fot. Dyson

AuREUSAuREUS Fot. Dyson

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.