Ucz się, pracuj, twórz. Poznaj 5 inspirujących sposobów na organizację przestrzeni wokół biurka

Jest niezbędnym elementem wnętrz, niezależnie od naszego wieku i rodzaju obowiązków, jakie wykonujemy. Dzieci odrabiają przy nim lekcje, studenci uczą się do egzaminów, a dorośli spędzają wiele godzin na pracy zdalnej. Dlatego warto zaaranżować przestrzeń wokół biurka tak, by odpowiadała naszym potrzebom. Jedno biurko dla dwójki dzieci, samodzielnie zaprojektowane regały, dodatki inspirowane naturą - podpowiadamy 5 prostych sposobów na organizację przestrzeni do pracy i nauki.

Mnóstwo kolorowych kartek przyklejonych do laptopa, ściany i biurka. Porozrzucane długopisy, kolorowe mazaki w kilku miejscach oraz sterta niepoukładanych dokumentów – kto z nas tego nie zna? Z łatwością możemy jednak uporządkować ten twórczy chaos. Podczas aranżacji przestrzeni warto wykorzystać artykuły dekoracyjne, które – oprócz nadania klimatu – służą również jako funkcjonalne rozwiązania pomagające utrzymać ład. Z pomocą przychodzą także meble, w których zmieścimy wszystkie najpotrzebniejsze dokumenty. Natomiast niestandardowe ułożenie biurka pozwoli na zaoszczędzenie miejsca w małym pokoju naszego dziecka lub domowym biurze na poddaszu.

* Nie zapomnij o ścianie!

Jeśli brakuje nam przestrzeni na biurku, warto wykorzystać ścianę, na której możemy zawiesić kalendarze, obrazy, a nawet organizery z długopisami. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca na rozłożenie książek lub komfortową pracę z laptopem. W pokoju naszego malucha możemy też zawiesić tablicę, na której przyczepimy plan lekcji, a w domowym biurze wykorzystać panele ścienne, pozwalające na wieszanie oraz ustawianie na nich przedmiotów. Odpowiednio dobrana tablica tworzy z biurkiem oraz meblami spójną kompozycję. Jak wskazuje Anna Szczepaniak, Marketing Manager marki VOX:

 Tablice ścienne od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nowoczesne panele nie tylko organizują przestrzeń, ale pełnią także funkcję dekoracyjną. Możemy na nich wieszać najpotrzebniejsze elementy do nauki lub pracy, a także wyeksponować artykuły dekoracyjne, które nadają naszej przestrzeni wyrazistości. Dodatkowo są bardzo łatwe w montażu, dzięki czemu idealnie nadają się do odświeżenia pokoju dziecka tuż przed jego powrotem do szkoły.

Tablice ścienne od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem.Tablice ścienne od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Fot. materiały prasowe

* Oddziel wizualnie strefę z biurkiem

Co jednak zrobić, gdy nie mamy osobnego pomieszczenia z biurkiem w roli głównej? Warto sięgnąć po rozwiązanie, które wybierają zwłaszcza osoby pracujące ze swojego domu. Panele lamelowe pozwalają na wizualne oddzielenie wybranej strefy od reszty wnętrza. Do wyboru mamy najczęściej kilka kolorów, dlatego łatwo dopasować je do odcieni mebli oraz podłóg. Marka VOX stworzyła dodatkowo panele lamelowe w trzech wariantach, różniących się od siebie szerokością oraz głębokością szczebelków. Dzięki temu możemy zdecydować, czy ściana ma zostać głównym bohaterem, czy jedynie akcentem w całej aranżacji wokół biurka. Kolory zainspirowane drewnem wprowadzą do wnętrza harmonię, która sprzyja skupieniu, a w efekcie nauce oraz pracy.

Panele lamelowe pozwalają na wizualne oddzielenie wybranej strefy od reszty wnętrzaPanele lamelowe pozwalają na wizualne oddzielenie wybranej strefy od reszty wnętrza . Fot. materiały prasowe

* Dwie osoby przy jednym biurku? Żaden problem!

Jedno biurko, dwa krzesła? Brzmi jak idealne rozwiązanie dla rodziców dwójki dzieci, które mieszkają w jednym pokoju. Wystarczy zrezygnować ze stawiania całego biurka pod ścianą, a wykorzystać do tego tylko jeden bok. W efekcie mamy więcej przestrzeni dookoła niego. Z łatwością możemy dodać krzesła po dwóch stronach, postawić dwie lampy w kontrastujących odcieniach czy też organizery na większe elementy, takie jak plakaty ulubionych bajek lub brystole z zadaniami dzieci na plastykę.

Idealne rozwiązanie dla rodzeństwa w jednym pokoju to biurko przylegające do ściany tylko jednym bokiemIdealne rozwiązanie dla rodzeństwa w jednym pokoju to biurko przylegające do ściany tylko jednym bokiem Fot. materiały prasowe

* Postaw na naturę!

Drewniane biurko nadaje wnętrzu przytulny klimat, a dodatkowo idealnie współgra z podłogą. Warto zestawić je z artykułami dekoracyjnymi zainspirowanymi naturą, do których dodamy także zielone rośliny. Wnętrze zamieni się wtedy w inspirującą przestrzeń wypełnioną dobrą energią. Kosze wykonane z jutowej liny, globus z korka, na którym możemy zaznaczać odwiedzone przez nas państwa, zegar z drewnianym obramowaniem – wszystko to razem stworzy spójne pomieszczenie, a na dodatek pozwoli na utrzymanie porządku. Na koniec warto wziąć głęboki oddech i rozpocząć naukę lub pracę w otoczeniu natury.

Drewniane biurko nadaje wnętrzu przytulny klimat.Drewniane biurko nadaje wnętrzu przytulny klimat. Fot. materiały prasowe

* Dopasuj meble do swoich potrzeb

Dokumenty warto mieć zawsze pod ręką. Na biurku zajmują sporo miejsca, przez co często musimy je przenieść gdzieś indziej, zanim w ogóle zaczniemy pracować. Dlatego tuż obok biurka przyda się pojemny regał, w którym zmieścimy zarówno ważne umowy, jak i gry planszowe dziecka. Aby w pełni dopasować meble do naszych potrzeb, marka VOX stworzyła system Creative. Dzięki intuicyjnemu konfiguratorowi sami dobierzemy ilość półek, zmienimy ich kolory, a nawet zdecydujemy o wyglądzie uchwytów oraz nóżek. Tylko od nas zależy, czy wybierzemy regał z drzwiami, czy zupełnie z nich zrezygnujemy, by cieszyć się widokiem poukładanych książek.

Obok biurka warto postawić pojemny regał, w którym schowajmy ważne dla nas dokumenty.Obok biurka warto postawić pojemny regał, w którym schowajmy ważne dla nas dokumenty. Fot. materiały prasowe

Jesień wkracza do naszych domów z każdym dniem. Warto wykorzystać ten czas na odświeżenie swojego pomieszczenia do nauki lub pracy. Dzieci rozpoczynają rok szkolny, studenci chodzą na pierwsze wykłady, a praca zdalna zamienia się dla niektórych w hybrydową. Intensywne zajęcia wymagają od nas pełnego skupienia, które jest także zależne od naszego otoczenia. Im bardziej będzie uporządkowane oraz spójne, tym efektywniej będziemy uczyć się, pracować oraz tworzyć.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.