Zaprojektuj zapach swojego domu z polską marką

Olejki eteryczne dopełniały szczęścia w domostwach już w starożytności. Wówczas tylko najbogatsi mogli sobie pozwolić na aromatyzowanie pomieszczeń. Stosowano rozmaite olejki w zależności od ich właściwości. Wierzono, że olejki z anyżu i cynamonu przyciągają obfitość, często więc te właśnie zapachy wypełniały wnętrza. Dziś, aby nadać domowi unikalny charakter, warto skorzystać z pomocy architekta zapachów. Aromaterapeutka Edyta Tecław pozna upodobania oraz potrzeby domowników i sprawi, że dom będzie pachniał miłością, rodzinnym ciepłem, dawał poczucie bezpieczeństwa lub wytworności.

Gdy kupujemy nowe mieszkanie lub planujemy remont – pragniemy, by nasze wnętrze było wyjątkowe i spójne z naszą osobowością. Niestety często, zwłaszcza po remoncie w powietrzu długo unosi się zapach farb, a nowe meble wydzielają niepożądaną woń. Pragnąc okrasić swoje mieszkanie pięknym aromatem niekiedy sięgamy po gotowe perfumy do wnętrz. Najczęściej mają one jednak typowo chemiczny skład, który może powodować alergie, migreny i złe samopoczucie. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po zapachy oparte na w 100% naturalnych olejkach eterycznych, które dodatkowo mają właściwości prozdrowotne. Rynek oferuje wiele olejków, jednak przy ich wyborze należy zachować ostrożność, gdyż np. w celu obniżenia ceny dla końcowego odbiorcy - bywają rozcieńczane chemicznymi rozpuszczalnikami. Warto zwracać uwagę na pochodzenie olejków eterycznych i najlepiej wybierać te proponowane przez aromaterapeutów czy lekarzy.

Jak mówi aromaterapeutka Edyta Tecław: „Podobnie, jak projektant wnętrz - również architekt zapachów przeprowadza dokładny wywiad na temat upodobań i potrzeb wszystkich lokatorów. Tworząc specjalne perfumy do wnętrz należy także przetestować reakcje domowników na różnorodne olejki eteryczne i sięgnąć po te, które współgrają z wnętrzem. Wybierając spośród dziesiątek rozmaitych esencji roślinnych można znaleźć takie, które dodają energii lub też takie, które wyciszają. Przykładowo - w mieszance energetyzującej powinien znaleźć się olejek z grejpfruta, mięty pieprzowej, czarnego pieprzu, pomarańczy czy cynamonu".

Perfumy do domu.
Perfumy do domu. Fot. Materiały prasowe Via Aroma

To od indywidualnych upodobań mieszkańców będzie zależeć, czym pachnie dom. Z architektem zapachów można wspólnie zaprojektować jeden aromat dla całego domu, albo, co często się zdarza, skomponować osobne perfumy do sypialni, salonu i łazienki. W sypialni najlepiej sprawdzą się zapachy skomponowane z olejków, uznanych za afrodyzjaki, takich jak: ylang ylang, róża damasceńska, gałka muszkatołowa czy paczula. Łazienkę natomiast idealnie dopełni cyprys (często stosowany w SPA), odświeżająca bergamota czy geranium. Gdy posiadamy salon z aneksem kuchennym, często borykamy się z neutralizacją zapachów, pochodzących z gotowania. Tu z pomocą przyjdzie dyfuzowanie olejku z cytryny, który chłonie nieprzyjemne aromaty. W pokoju dziecięcym warto zadbać o dobry sen i wyciszenie, które zagwarantuje lawenda (często dyfuzowana w USA w poczekalniach lekarskich i stomatologicznych w celu zmniejszenia lęków), mandarynka, czy ho wood. Z kolei tam, gdzie się uczymy, czy pracujemy umysłowo, warto rozproszyć olejek z rozmarynu i cytryny. W Japonii w wielu biurach rachunkowych przez cały dzień rozpyla się olejek eteryczny z cytryny, który, jak podają badania, pomaga zmniejszyć ilość popełnianych błędów obliczeniowych. Gdy zaś chcemy stworzyć atmosferę ciepła i spokoju, sięgajmy po cytrusowe olejki eteryczne, uznawane za naturalne antydepresanty: pomarańczę, mandarynkę, czy limonkę.

Przykładowy przepis na zapach do salonu:

  • 5 kropli pomarańczy
  • 2 krople cynamonu
  • 1 kropla czarnego pieprzu

Pomarańcza poprawi nastrój, czarny pieprz doda energii, a cynamon oczyści powietrze w pokoju (ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne) oraz – jak niektórzy wierzą - przyciągnie obfitość.

Podczas wspólnej pracy z architektem zapachów powstaną niepowtarzalne perfumy do domu, a ich receptura zostanie zapisana, by można ją było powielać. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest to, że w żadnym innym mieszkaniu nie znajdziemy takiego samego aromatu. Perfumy do wnętrza stworzą jego wyjątkową atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci gości, a rodzina po przekroczeniu progu zawsze będzie czuła, że wróciła do domu.

Jak używać perfum do wnętrz?

Najbardziej elegancką, a jednocześnie skuteczną formą jest aromadyfuzor. Stawiając na jakość i w trosce o zdrowie klientów marka ViaAroma oferuje aromadyfuzory wykonane z naturalnego drewna oraz szkła. Zgrabna forma idealnie komponuje się w ekskluzywnych wnętrzach. Podczas pracy urządzenie rozbija krople olejków na maleńkie cząsteczki, które długo unoszą się w powietrzu. W dyfuzorach nie używa się wody, więc nie ma ryzyka pojawienia się mokrych plam na meblach. Marka odradza stosowanie plastikowych urządzeń, gdyż naturalne olejki eteryczne mogą wchodzić w reakcję z plastikiem, co może być szkodliwe dla zdrowia.

Inną formą rozprzestrzeniania perfum we wnętrzach jest lawa wulkaniczna, która nie wymaga podłączania do prądu. To rodzaj kamienia, który wspaniale chłonie olejki, a następnie poprzez swoją porowatą strukturę uwalnia zapachy w powietrzu. Bryła czarnej lawy wulkanicznej ciekawie prezentuje się na drewnianej podstawie i nie brudzi mebli.

Można także zamówić domowe perfumy w postaci sprayu i w dowolnym czasie spryskiwać pomieszczenia. Po pewnym czasie regularnego używania olejków eterycznych, zapachy przenikną do zasłon, mebli, ścian. Wtopią się w piękny wystrój i stworzą niezwykle spójną całość szczęśliwego domu.

Więcej o: