7 designerskich foteli, które pokochasz za styl i komfort

Komfortowe fotele to coś więcej niż suma siedziska, oparcia i podłokietników. Wieczór spędzony na przyjemnej lekturze, kawa wypita w miłym towarzystwie, złapanie oddechu w codziennym biegu - fotele stają się bohaterami domowych wnętrz. Nie bez znaczenia pozostają kształty mebli, inspirowane często pracami znanych projektantów. Poznaj 7 modeli designerskich foteli, które zaskakują intrygującą formą oraz niezwykłą wygodą.

Relaks w skorupie kokosa, czyli fotel The Coconut

Tworząc autorski projekt, George Nelson inspirował się widokiem kokosa. Jednak dokonał przy tym interesującego twistu, zamieniając miejscami czerń i biel. Siedzisko połączone z oparciem wykonano z włókna szklanego. W innym przypadku produkcja fotela w tak oryginalnym, przypominającym ? skorupy kokosa kształcie nie byłaby możliwa. Oryginalny „owocowy" model z 1955 roku wyściełano naturalną skórą, a całość osadzono na smukłych, chromowanych nogach. Niezależnie od tego, jaką pozycję się na nim przybierze, w fotelu The Coconut będzie komfortowo!

Fotel The Coconut.Fotel The Coconut. Fot. Designtown

Piękno zaokrągleń, czyli fotel Egg Chair 

Fotel o charakterystycznym, jajowatym kształcie jest dziełem projektanta Arne Jacobsena. Już sam wygląd zachęca do spędzenia w objęciach mebla długich godzin. Pierwotnie jego przeznaczeniem było goszczenie osób odwiedzających hotel Radisson SAS w Kopenhadze. Ergonomiczny model fotela, zaprojektowany w 1958 roku, oferuje odrobinę prywatności nawet w tłocznym salonie lub w przestrzeni wspólnej np. w biurze. Organiczna bryła - wytrzymała pianka na aluminiowej podstawie - z pewnością będzie ozdobą każdego wnętrza. Komfortowy charakter Egg Chair zwielokrotni obecność podnóżka z tej samej kolekcji.

Fotel Egg Chair.Fotel Egg Chair. Fot. Designtown

Przytulność ludzika Michelin, czyli fotel Bibendum

Bazę tego nietypowego fotela stanowią chromowane rurki obite aksamitną tapicerką. Z kolei stelaż mebla wykonano z drewna. Siadający na meblu Bibendum odnajdą w nim nie tylko otulającą wygodę, ale i elegancję płynącą z ciekawych zaokrągleń. Autorka projektu z 1929 roku, Eileen Gray, wzorowała się na ludziku Michelin - maskotce firmy oponiarskiej, która wygląda jak zbudowana z puchatych pianek. Efekt? Bibendum stało się jedną z ikon XX-wiecznego designu.

Fotel Bibendum.Fotel Bibendum. Fot. Designtown

Po królewsku, czyli fotel z podnóżkiem Barcelona

W fotelu Barcelona, autorstwa Ludwiga Mies van der Rohe, widać zarys tzw. krzesła kurulnego, czyli składanego taboretu znanego z dawnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Projekt fotela przygotowano na Wystawę Światową, która odbywała się w 1929 roku w Barcelonie, gdzie reprezentował Republikę Weimarską. Pikowany podnóżek pierwotnie pełnił rolę osobnego stołka, dopiero później stał się integralną częścią fotela. Konstrukcję mebla oparto na stalowych, chromowanych prętach układających się w literę „X" i przeszytej ściegami naturalnej skóry. Z fotelem Barcelona królewska wygoda jest na wyciągnięcie ręki.

Fotel Barcelona.Fotel Barcelona. Fot. Designtown

Odpoczynek na okrągło, czyli fotel Ball Chair 

Futurystyczny, przywodzący na myśl kosmiczny pojazd fotel Ball Chair został stworzony przez w 1966 roku przez projektanta Eero Aarnio na własne potrzeby. Aarnio po przeprowadzce do nowego domu zapragnął dodatku, który będzie dość duży, pasujący do wystroju i oryginalny. W rezultacie narodził się Ball Chair - mebel z lakierowanego włókna szklanego. W pierwszym okresie wnętrze fotela wyłożono miękką tkaniną, a nawet zainstalowano w nim telefon. Dziś, wstawiając dwukolorowy, sferyczny Ball Chair do pokoju, zyskujemy mobilną oazę spokoju.

Fotel Ball Chair.Fotel Ball Chair. Fot. Designtown

Ucieleśnienie elegancji, czyli fotel z podnóżkiem Lounge Chair

Luksusowy już na pierwszy rzut oka mebel został zaprojektowany w 1956 roku przez małżeństwo znanych designerów: Ray i Charlesa Eamesów. Inspirowany wyglądem angielskich foteli klubowych składa się z trzech części: siedziska, oparcia i zagłówka. Lounge Chair jest dowodem na siłę ludzkiego uporu - Eamesowie poświęcili niemal 15 lat, aby opracować metodę formowania sklejki na gorąco. W rezultacie Lounge Chair czaruje wykwintnym kształtem oraz ultra wygodną wyściółką, w której aż chce się zatopić.

Fotel z podnóżkiem Lounge Chair.Fotel z podnóżkiem Lounge Chair. Fot. Designtown

Z miłości do dobrego designu, czyli fotel Heart Cone Chair

Wygodniej siedzi się nam na fotelu w ulubionym kolorze - słowa Vernera Pantona można śmiało odnieść do jego pracy z 1959 roku, czyli mebla w formie serca. Energetyczna czerwień to niejedyna zaleta fotela. Heart Cone Chair uwodzi tapicerowanymi, fantazyjnymi siedziskiem i oparciem, których bazą stał się stalowy stelaż. Wielbiciele ciekawych projektów na pewno go pokochają.

Fotel Heart Cone Chair.Fotel Heart Cone Chair. Fot. Designtown

Więcej o:
Copyright © Agora SA