Jak urządzić pokoik dla noworodka i niemowlaka?

Jako przyszły rodzic lub świeżo upieczony zapewne stoisz przed wyborem pierwszych mebli do pokoju swojego malucha. Na pewno chcesz by przestrzeń była funkcjonalna, przytulna i bezpieczna. W końcu tu swoje pierwsze dni i noce będzie spędzać maleństwo. Na rynku znajduje się masa różnych rodzajów łóżeczek, ale które będzie najlepsze i czym kierować się w jego wyborze? O tym i wielu innych aspektach przeczytasz w poniższym artykule.

Jakie są rodzaje łóżeczek dziecięcych?

Zacznijmy od najważniejszego mebla, czyli od łóżeczka. Bez niego nie możemy się obejść, nawet jeśli rodzice decydują się na spanie ze swoją pociechą to w ciągu dnia bezpiecznie jest odłożyć dziecko do łóżeczka, by móc wykonać codzienne obowiązki. Na rynku mamy szeroki wybór łóżeczek takich jak: 

  • klasyczne
  • z dodatkowymi funkcjami
  • turystyczne
  • dostawne

Łóżeczka klasyczne najczęściej właśnie te mamy przed oczami kiedy myślimy o miejscu do spania dla naszego niemowlaka. Stworzone z drewna najczęściej sosnowego, bukowego lub brzozowego. Szczebelki w tych łóżeczkach, posiadają opcję wyjmowania ich, by dziecko mogło samodzielnie wychodzić kiedy podrośnie. Bezpieczne, stabilne i świetnie wpasowują się w każdy pokoik dziecięcy.

 Łóżeczka z dodatkowymi funkcjami, posiadają np. szufladę, przewijak lub półki do przechowywania. Opcje te na pewno pozwalają nam zachować więcej wolnej przestrzeni w pokoju. Nie musimy wówczas kupować osobnego mebla, który zagospodaruje dodatkowe miejsce. 

 Łóżeczko turystyczne sprawdzą się najlepiej dla rodziców, którzy kochają podróżować. Łatwość w ich rozkładaniu, lekkość ale i kompaktowość po złożeniu umożliwia komfortowe wyjazdy z malcem. Oczywiście możemy zdecydować się na takie łóżeczko jako codzienna opcja do spania. Wówczas zainwestujmy w dobrej jakości materac, by zapewnić zdrowy sen dla dziecka i jego rozwijającego się kręgosłupa. 

Łóżeczko dostawne ich głównym atutem jest fakt, że mam dziecko na wyciągnięcie ręki. Wszystko za sprawą opuszczanej ścianki oraz kółkom zamontowanych do nóg łóżeczka. Bardzo dobrze się sprawdzają kiedy dziecko potrzebuje bliskości lub często nocami płacze.  Mamy naszą pociechę tuż obok i jednocześnie możemy się wyspać bez utraty miejsca na łóżku.

 Nie zapominajmy, że łóżeczko to także miejsce na wszelkiego rodzaju karuzele lub zabawki z ‘’białym szumem’’,  które ułatwiają zasypianie.

Jakie meble oprócz łóżeczka przydadzą się w pokoju dziecięcym?

PrzewijakPrzewijak Fot. Magiczny Pokoik

Nie da się ukryć, że kilka razy dziennie nasz malec potrzebuje zmiany pieluszki.  Tu z pomocą przychodzi przewijak. Dobrze oświetlone miejsce z łatwym dostępem do kosmetyków oraz świeżych pampersów to centrum dowodzenia każdego rodzica. Warto zadbać, by w pobliżu był także kosz. Te kilka aspektów pozwoli nam bezpiecznie i szybko przewinąć naszą pociechę. 

Nie możemy zapomnieć o szafie lub komodzie na ubranka. Śpioszki, body, dresiki, półśpiochy to wszystko musimy gdzieś umieścić. Patrząc na te wszystkie urocze ubranka ciężko jest przejść obojętnie obok nich i nie kupić kolejnej części garderoby dziecka. Często też jako prezent dla nowego członka rodziny dostajemy właśnie oprócz zabawek dużo ubrań. Na pewno, by to wszystko pomieścić przyda się nam szafa dla dziecka i/lub komoda. To jak pojemne będą zależy od przestrzeni jaką dysponujemy, ale zapewniam, że nie ważne jak duża wypełni się z czasem po brzegi. Pamiętajmy, by ciężkie meble przykręcić do ściany, aby zapewnić sto procent bezpieczeństwa.

Mebel, który przyda się każdemu rodzicowi to fotel do karmienia. Wygodny i dobrze gdyby był na nim kocyk i poduszka. Zdecydowanie ułatwia nocne karmienie malca. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kiedy mamy już meble do pokoju dziecięcego?

Kolory i światło także mają znaczenie. Dziecko otoczone jaskrawymi barwami, może być rozdrażnione i mieć problemy z zasypianiem. Postawmy na kolory spokojne jak pastele, szarości czy biele. Stworzą one przytulny i kojący dla oka dziecka klimat w pomieszczeniu. 

Światło nie powinno być ostre. Unikajmy ledowych żarówek, a wybierzmy ciepłe i delikatne oświetlenie. Postawmy raczej na lampki czy kinkiety. Nie będą one raziły malca przy zasypianiu czy nocnych pobudkach. Ciekawym rozwiązaniem będzie zamontowanie oświetlenia wewnątrz szafy, kiedy potrzebujemy przebrać dziecko po zmroku sprawdzi się idealnie. 

Nie możemy zapomnieć także o roletach czy mocno zaciemniających zasłonach. Szczególnie przydatne podczas drzemek w ciągu dnia ale także latem, by pomieszczenie zbytnio się nie nagrzewało. 

Łóżeczko w pokoju dziecięcymŁóżeczko w pokoju dziecięcym Fot. Magiczny Pokoik

Pamiętajmy, także o miejscu na zabawki. Z miesiąca na miesiąc będzie ich przybywać, a ważne jest by nie kurzyły się będąc źródłem zbędnych alergenów. Dobrym rozwiązaniem będzie komoda, skrzynia lub zamykane kosze na zabawki. Na rynku obecnie jest mnóstwo praktycznych rozwiązań. 

Szczególną uwagę zwróć na niebezpieczne przedmioty. Kable powinny być schowane, wszelkie ostro zakończone elementy chronione zabezpieczeniami. Także szuflady i inne otwierane meble powinny być odpowiednio przygotowane na zwiedzanie ciekawskiego malca. Zabezpieczenia chronią przed przytrzaśnięciem palców dziecka. 

Pamiętaj, by nad łóżeczkiem nie wieszać półek ani obrazów, które mogą spaść na pociechę. Jeśli decydujesz się na dywan połóż go na matę antypoślizgową, która zapobiega niespodziewanemu upadkowi. 

 Oczywiście z czasem pokoik będzie się zmieniał. Jako rodzic sam zobaczysz jakie ustawienie mebli będzie najwygodniejsze dla Ciebie oraz czego jeszcze będziesz potrzebować do dziecięcego pokoiku. Dzieci szybko rosną i na pewno przybędzie książeczek, zabawek edukacyjnych i innych elektronicznych urządzeń, które będziemy musieli wkomponować w dziecięcą przestrzeń. Wraz z wiekiem na pewno możemy się pokusić na tematyczny wystrój dla małej księżniczki czy dzielnego strażaka. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego dziecka.

Copyright © Agora SA