Czy warto zakładać moskitiery? Jakie wybrać

Moskitiery są coraz popularniejsze także i w naszym kraju. Skutecznie zabezpieczają wnętrze przed inwazją muszek, komarów czy kleszczy. Można je zamontować w każdym oknie i drzwiach. Jakie wybrać?

Moskitiery sprawdzają się w każdym mieszkaniu, ale w domach położonych w pobliżu lasów i terenów zielonych oraz zbiorników wodnych są wręcz niezastąpione. Dzięki nim żaden owad nie zakłóci nam odpoczynku, nawet przy zapalonym wieczornym świetle. Wybór moskitier jest ogromny, podpowiemy, jaka będzie najlepsza do waszych okien.

Najprostszą i najtańszą moskitierą jest siatka z włókna szklanego pokrytego PVC o wymiarach oczek 1,2 mm x 1,2 mm. Materiał ten jest odporny na działanie temperatury, promieniowanie UV oraz deszcz. Nie przyciąga również brudu. Siatkę przykleja się do ościeżnicy okna od zewnątrz za pomocą dwustronnie klejącej taśmy. Niestety, to rozwiązanie ma wady – siatka z czasem zaczyna się odklejać, stwarzając drogę owadom. Jeśli jednak potrzebujecie zabezpieczenia na chwilę, np. do domku na działce użytkowanego tylko kilka tygodni, taka moskitiera w zupełności wystarczy.

Moskitiery ramkowe - na sezon

Moskitiery ramkowe są wykonane z ramek aluminiowych, na które naciąga się siatki. Można je montować w oknach lub w drzwiach. Moskitiery ramkowe wykonuje się na wymiar. Ramy zakłada się na ościeżnicę okna, bez wiercenia w niej dziur. Montuje się je do ram okiennych za pomocą magnesów lub bezinwazyjnych uchwytów obrotowych. Dużą zaletą moskitier ramkowych jest możliwość ich szybkiego zdjęcia i ponownego założenia. Moskitiery na drzwi powstają z zamkniętego profilu aluminiowego. Otwierają się na zewnątrz, tworząc dodatkowe drzwi. Można je montować z zawiasami samozamykającymi lub stałymi. Mają także uszczelkę szczotkową, która zabezpiecza wnętrze przed przedostawaniem się nieczystości z zewnątrz. Gdy często korzystamy z drzwi, warto zamontować samozamykacze, które automatycznie domkną otwartą moskitierę. Dostępne są również przesuwne drzwi moskitierowe ramkowe, jedno- lub dwuskrzydłowe. Warto wiedzieć, że powierzchnia moskitiery może wynosić nawet 2,5 m kw. Przytwierdzane do drzwi balkonowych wyposażone są w dodatkowe wzmocnienie w postaci poziomej poprzeczki.

Moskitiery ramkowe zakładanie są na ogół na sezon – od początku wiosny do  późnej  jesieni. Po tym okresie należy je zdjąć, wyczyścić i przechować do następnego sezonu. Pozostawione w oknie na zimę mogą się wypatrzyć i nie przylegać dokładnie do ościeżnicy.  

Moskitiery rolowane - na stałe

Są dostępne w wersji pionowej i poziomej. Moskitiery rolowane są wyposażone w prowadnice oraz mechanizm sprężynowy. 

Pionowe przypominają tradycyjne rolety, ale zamiast tkaniny mają siatkę. Po rozsunięciu siatka jest mocowana do uchwytów w dole. Moskitiery rolowane montuje się na zewnątrz, na stałe, do wnęki okiennej lub bezpośrednio do ościeżnicy okna. W przypadku okien dachowych moskitiera montowana jest wewnątrz budynku. 

Moskitiery rolowane drzwiowe poruszają się w poziomie. Kaseta ma długość równą wysokości drzwi balkonowych i umieszcza się ją z boku, po stronie zawiasów. Moskitiera porusza się po prowadnicach umieszczonych w górze i w dole drzwi. Jest blokowana za pomocą listwy magnetycznej. W drzwiach podwójnych zakłada się moskitiery rolowane tzw. współpracujące. Dwie kasety z siatkami umieszczone są po obu stronach drzwi. Można wysunąć oba skrzydła moskitiery lub tylko jedno, gdy nie korzysta się z drugiej części drzwi. Moskitiery rolowane mogą być zintegrowane z roletą zewnętrzną. Wówczas siatka jest ukryta w tej samej obudowie co rolety i porusza się w podwójnych prowadnicach. Moskitiery rolowane są całoroczne. Schowane w kasecie nie brudzą się i nie niszczą.

Na rynku mamy też moskitiery plisowane. Powstały one z myślą o drzwiach, np. balkonowych. Po prostu przesuwa się je po prowadnicach jak drzwi harmonijkowe. Z tym, że są chowane do kasety.

Więcej o: